Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.19:00:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 64. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Egy olyan törvényjavaslat került a tisztelt Ház elé, amelynek céljával egyet lehet érteni, de ahogy a vitában elhangzott sok-sok érvvel, szövegezése pontatlan, nem egyértelmű, és ezért sokmilliárdos állami támogatások ellenében a vállalt kötelezettségek alóli kibúvókra ad alkalmat.

De mielőtt erre konkrétumokkal rátérnék, előtte szeretnék beszélni arról, hogy ez a törvénytervezet erősíti a kettős mérce gyakorlatát, s ezzel nyilván nem lehet egyetérteni. Ugyanis ez az előterjesztés előnyben részesíti a hatósági eljárások folyamán a nagyberuházókat, míg a kisebb beruházókra, a kis- és közepes méretű vállalkozókra változatlanul hatósági procedúrák sokasága leselkedik.

Nyilván a miniszter úr most azt jegyzi fel, hogy ez az általam megfogalmazott feladat nem ennek a törvénytervezetnek lenne a lehetősége, de mindenképpen szólni kell erről, hiszen joggal sérti a kis- és közepes méretű vállalkozásokat az az összehasonlítás, amit joggal tesznek, egy-egy nagyberuházáson tapasztalt, sokszor nem kellően megértett vagy nem kellően tárgyalt, vagy éppen gyanús körülmények között történő előnyöknek a nyugtázása.

Egy példát a választókerületemből, és nyilvánvaló, hogy egyéni választókerületben dolgozó képviselőtársaim nagyon sok ahhoz hasonló példát tudnának felsorolni, amit én most röviden elmondok. Egy szerelőműhelyt építő kisvállalkozóra az évi jövedelmét meghaladó több millió forintos bírságot rótt ki a megyei közigazgatási hivatal. Ez a vállalkozó az építkezés során hibát követett el, ezt elismerte, és azonnal korrigálni is akarta - hiszen megvette a szomszédos telket -, hogy a telekhatártól számított törvényben előírt távolság meglegyen, de hiába gondolta, hogy eleget tett az előírásoknak, a büntetése megmaradt. A településnek jól jönne a több szakember foglalkoztatását biztosító műhely megvalósulása, ennek ellenére évek óta késik ez a beruházás a jogi akadályok sora miatt, és bizony erősen közbe kellett lépni, hogy ez a kisvállalkozó ne költözzön el, és vegye tudomásul és használja a demokráciának legalább azt a lehetőségét, hogy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa egy alapos vizsgálat után melléállt, és most a bíróság előtt van az ügye.

Hány ehhez hasonló ügy gyötri a kisvállalkozókat, akiknek jogot ugyan szolgáltatnak, de igazságot nem!? Megritkította a kisvállalkozókat az általános forgalmi adó visszaigénylését ellehetetlenítő pénzügyi rendelkezések sora, és az Európai Unióban a többi 24 ország gazdáihoz viszonyítva a korábbi agrártámogatások megvonása, illetve késedelmes kifizetése miatt a magyar gazdák jövedelme csökkent legjobban a tavalyi évben. Példák sokaságával lehetne érzékeltetni a hazai vállalkozók nehéz helyzetét. Azt tapasztalják, hogy míg az ő gazdálkodásukat építésügyi, környezetvédelmi, pénzügyi előírások és bizony jogi útvesztők sokasága nehezíti, addig a zömében külföldi nagyberuházók a pénzbeni támogatáson túlmenően olajozott hatósági elbánásban részesülnek, és ez a kettős mérce elfogadhatatlan.

Említenem kell egy olyan problémát, amelyre erősen szeretném felhívni a miniszter úr figyelmét, és bizony sok ehhez hasonlót lehet találni a tervezetben. Az előterjesztésben feltételül szabott ezer új munkahely értelmezése számomra sok-sok kétséget fogalmaztat meg. Azért érzem ezt a megfogalmazást problémásnak, mert nem egyértelműsíti, hogy mihez képest ezer az ezer, és hány évig érvényes ez az elvárás. Az tölt el aggodalommal, hogy a 2002. évi választások során 400 ezer új munkahely létesítését ígérték a mai kormánypártok, és azt állítják, hogy ez az ígéretük teljesült. Arról nem tehetnek - mondják -, hogy időközben a gazdaság úgymond átstrukturálódása miatt 372 ezer munkahely megszűnt. Vajon a kedvezményezett beruházó is mondhatja majd, hogy igenis, ő létrehozott ezer új munkahelyet, jár neki a kivételezett bánásmód? - mert arról ő nem tehet, hogy az ezer új munkahellyel szemben régi profilok leadása miatt 930 munkahelye megszűnt. Tudom, hogy kicsit szélsőséges a példa, azonban talán így lehet érzékeltetni, hogy a részletekben nagyon sok ilyen kis ördög van. Próbálkozom módosító indítvánnyal, ahogy hallom, ennek sok értelme nincsen, de megint csak a remény hal meg utoljára.

Végezetül úgy vélem, rendkívüli kockázatot vállal a kormányzat, nemcsak ezzel a kiragadott példával érzékeltettem ezt, és bizony, kedves Józsa képviselő úr, nem néhány év múlva kell majd elővenni ezt a törvénytervezetet, hanem lehet, hogy már ősszel módosító indítványokkal kell helyre tenni azt, amit egyébként az ellenzéki képviselőtársaim már most jeleztek.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai