Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.13:32:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 6. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Február 1-je a civilek napja Magyarországon. Ez jó apropó a társadalmi sokszínűséget reprezentáló nonprofit szervezetek helyzetének értékelésére, rövid számvetésre.

Az országban, amikor a polgárosodás termékeny útjára lépett, a kiegyezést követő években a civil szervezetek sokasága jött létre. A legkisebb magyar városban is közel 3 tucat szervezet alakult és működött. A lendületet a trianoni trauma sem tudta megtörni. 1932-ben annyi civil szervezet volt az országban - körülbelül 14 ezer -, mint a rendszerváltoztatás évében Magyarországon. A kommunista diktatúra és a szocializmus kiátkozta a polgári értékeket; perifériára szorította a civil szervezeteket, hogy helyettük az államilag ellenőrzött szervezeteket hozza létre.

A 80-as évektől kezdve egyre több civil mozgalom, szakmai szervezet jelent meg, melyben a polgári célok és a politikai célok nem váltak szét, mivel az új mozgalmakban jelentek meg azok az egypártrendszer ellen szervezkedő csoportok, amelyek később rendszerváltó pártokká nőtték ki magukat. Az MDF is civil mozgalomból alakult párttá. Párttá alakulása óta sem feledkezve azonban meg gyökereiről, a Magyar Demokrata Fórum megalakulása óta a kölcsönös előnyökön nyugvó együttműködést ajánlott a társadalmi szervezeteknek, ahol nem a civil szervezetek viszik az MDF zászlaját, hanem az MDF viszi a civilekét. Ennek keretében az MDF egyedüli pártként támogatja a kétkamarás parlament létrehozását. Úgy gondoljuk, hogy egy második kamarában a civilek, valamint a hazai kisebbségek, a történelmi egyházak és a megyék, régiók képviselői is helyet kapnának.

Az MDF egyetlen pártként szót emelt egy nemzetközi civil szervezet, a Transparency International életben tartásáért, magyarországi működésének helyreállításáért. Az egyetlen párt volt, amely belátta, hogy a korrupció elleni küzdelem csak akkor lehet teljes, ha ez a nemzetközi szervezet folytatja a tevékenységét Magyarországon. Meggyőződésünk, hogy megkerülhetetlen folyamat a civil társadalom bevonása a döntéshozatali folyamatokba, a demokratikus intézményrendszer fejlesztésébe, hiszen az adott döntést érintő gyakorlati ismeretekkel az adott területtel foglalkozó civil szervezetek és a szakértők rendelkeznek.

Biztosítani kell a jogszabálytervezetek megismerhetőségét és azt, hogy arról bárki véleményt nyilváníthasson, illetőleg megtörténjen a visszacsatolás is a jogszabály előkészítője részéről. Sajnálatos, hogy a jogalkotási törvénybe a két nagy párt közötti politikai ellentét miatt ezeket a rendelkezéseket már nem sikerült átültetni. Az MDF itt is arra tett javaslatot és azt támogatta, hogy olyan szakmai kérdésekben, amelyek közvetlenül érintenek szakmákat, társadalmi csoportokat, tevékenységeket, legyen kötelező az egyeztetést a civilekkel biztosítani, értesíteni őket, hogy a tervezet megjelent, és kérni az észrevételeiket. Ez azonban nem valósult meg, mivel a jogalkotási törvényt nem tudtuk módosítani. Az egyeztetési folyamatokban biztosítani kell a nyilvánosságot, valamint azt, hogy a civilektől érkező javaslatok, észrevételek szabályozott csatornákon jussanak el a döntéshozókhoz.

Fontosnak tartjuk egy olyan lobbitörvény megalkotását, amely az Országgyűlésben most tárgyalt törvényjavaslattal szemben pontosan definiálja a civil szervezetek lobbitevékenységének lehetséges formáit, és amely biztosítja, hogy a lobbitevékenység ne csak egy szűk, piacilag és pénzügyileg érdekelt csoport hitbizománya legyen Magyarországon.

Nem nehéz belátni ezeknek a kérdéseknek a fontosságát. Úgy vélem, hogy ezen a területen is van mit tanulni a kialakult európai gyakorlatból, különösen az Európai Parlament gyakorlatából, ahol már meghonosodtak és működnek azok a módszerek, melyek biztosítják a döntéshozók és a civilek közötti kommunikációt és az együttműködést nemzetközi szinten is. Magyarországon ma közel 70 ezer civil szervezet van bejegyezve.

A szektort az abban dolgozók elhivatottsága tartja fenn, no meg némi állami támogatás, ami hol megérkezik, hol nem. A legtöbb civil szervezet problémája, hogy nem tud hosszú távra tervezni: pályázattól pályázatig, támogatástól támogatásig élnek. Tevékenységüket a szűkös saját forrásokhoz vagy a bizonytalan, utólag érkező központi támogatásokhoz kénytelenek igazítani. Ezen sürgősen változtatni szükséges.

El kell érnünk, hogy a civil szervezetek elfoglalhassák végre társadalmunkban a szerepüknek megfelelő kiemelkedő helyüket. A Magyar Demokrata Fórum a következő ciklus egyik legfontosabb feladatának ezt, az autonóm civil társadalom megerősítését tartja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai