Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.01:44:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 332. felszólalás
Felszólaló Dr. Jánosi György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  332  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁNOSI GYÖRGY (MSZP), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársak! A törvényjavaslat benyújtásának hármas célja volt.

Az első és legfontosabb az, hogy rendezzük a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának jogi státusát. Nemrégiben egy vitás kérdés kapcsán elrendelt jogi felülvizsgálat világított rá arra, hogy a felsőoktatási törvény nem rendezi ezt a kérdést kellőképpen. Mert értelmezhető úgy a konferencia helyzete, mintha társadalmi szervezet, illetve egyesület lenne. Ebben az esetben azonban van egy sajátos ellentmondás: más jogszabályok szerint egyesület csak önkéntes tagsággal jöhet létre, ugyanakkor a felsőoktatási törvény kötelezően előírja a hallgatói önkormányzatok részvételét a konferenciában. Indokolt volt tehát egy új jogi státust adni a HÖOK-nak, amely ugyanakkor - újdonsága mellett - meg is erősíti a szervezetet: testületként tartja nyilván őket, és bizonyos vitás kérdésekben megadja a lehetőséget, hogy bírósághoz forduljanak, akár bírósági úton szerezzenek érvényt igazuknak. Természetesen a kérdést egyeztettük a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, sőt az ő javaslatukra, kérésükre fogalmaztuk meg ezt az indítványban.

A beadvány másik célja az volt, hogy pontosítsuk az eljárási szabályokat abban az esetben, hogyha külföldi egyetem, külföldi felsőoktatási intézmény kíván Magyarországon szakot indítani. Ez sem volt egyértelmű eddig a törvényben, így azt szeretnénk kimondatni, hogy a regisztrációs központ megkeresése nyomán, a Magyar Akkreditációs Bizottság és a Magyar Ekvivalencia és Információs Központ szakvéleménye alapján lehessen kiadatni az engedélyt. Több oka van a szakvélemény készítésének, vizsgálni kell ilyenkor, hogy az adott országban működő intézmény akkreditált-e a saját otthonában, vizsgálni kell, hogy a bolognai folyamathoz, az Európai Felsőoktatási Térséghez illeszthető-e a képzés, mennyire illeszthető a magyar felsőoktatásba. Tehát egy rövid eljárással kiadható az engedély.

Végül az indítvány harmadik célja az volt, hogy több helyen pontosítsuk a jelenlegi törvényt. Egyrészt pontosítsuk azért, mert elhaladt mellette az élet. Gondolok arra, hogy miközben a hétköznapi élet egyre több területén bevett gyakorlat az elektronikus ügyintézés, a törvény néhány pontja kimondja a tilalmat e tekintetben, így ezt érdemes feloldani. Mint ahogy - azt gondolom - érdemes helyt adnunk a Veszprémi Egyetem azon kérésének is, hogy új nevet szeretne felvenni, és a jövőben Pannon Egyetem Veszprém néven kívánja működését, oktatói tevékenységét folytatni.

Természetesen vannak egyéb irányú pontosítások is a szövegben, amelyek azzal indokolhatók, hogy számtalan módosításon ment keresztül az elmúlt időszakban a felsőoktatási törvény, így bizonyos passzusokkal egészült ki, amelynek következtében bizonyos visszahivatkozások pontatlanok a törvényben, bizonyos szövegpontatlanságok is előfordulnak benne.

(21.20)

Mindezzel azt szerettük volna elérni, hogy itt, a parlamenti ciklus végén ez az Országgyűlés egy olyan törvénnyel köszönjön el a felsőoktatás területéről, amely pontos, és amely a jogértelmezés területén minimálisra csökkenti a vitás kérdéseket. Minderre tekintettel kérem az Országgyűlést, fogadja el a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  332  Következő    Ülésnap adatai