Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.22:34:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 330. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Az előttünk fekvő, a polgárőrségről szóló törvényjavaslat általános vitájában elhangzottak alapján megállapítható, ahogyan itt is kitűnt most, hogy a javaslatot minden oldalról támogatás övezi.

A módosító indítványok jobbító szakmai szándékát látva, a kormány - különben szokás szerint - számos ellenzéki javaslat elfogadását támogatta. Külön jólesett nekem, hogy Endre Sándor úr ezt - azt hiszem, talán kétszer is - elmondta hozzászólásában. Ez amúgy így szokott lenni, csak általában a mindenkori ellenzék szívesen bírálja a kormányt amiatt, mert nem kellő számban fogadja el az ő kitűnő javaslatait. Ez esetben úgy tűnik, mind a cél, mind a hozzá vezető út dolgában a parlament valamennyi politikai pártja, frakciója azonos véleményre jutott.

A kormánynak az a célja, hogy olyan törvény szülessen, amely megfelelő szabályozást nyújt a polgárőrség tevékenységéhez. Nem ad tehát kényszerítő eszközökkel megtámogatott hatósági jogkört a polgárőrségnek, előmozdítja viszont az együttműködést a közhatalmi szervek és a polgárőr-egyesületek között. Ilyen együttműködés jelenleg is létezik egyes helyeken, és mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy az állami és a társadalmi szervezetek együttműködése különösen előnyös lehet a közösség minden tagja számára, ösztönözni szükséges további együttműködési megállapodások megkötését. A rendőrségen kívül főleg az önkormányzati, a katasztrófavédelmi és a környezetvédelmi feladatok ellátására szakosodott állami szervek esetében hasznos, ha a polgárőrséggel egymás munkáját kölcsönösen támogatják.

A törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványok egyik csoportja arra tett javaslatot, miként lehetne megválogatni a polgárőrnek jelentkezőket, egészségügyi alkalmassági, ismeretbeli, életkori feltételeket állítva. E javaslatok társadalmi céljával talán elvben egyet lehetne érteni, a kormány azonban nem támogatja ezeket, mivel ha a törvény állítana feltételeket a polgárőrség soraiba jelentkezők elé, az - megítélésünk szerint - súlyos beavatkozás lenne az egyesülési jog alapján létrejött társadalmi szervezet működésébe. A törvényalkotónak bíznia kell a polgárőrség működési szabályzatát megalkotókban, hogy a jövőben is alaposan megválogatják, kit engednek maguk közé.

A módosító javaslatok egy másik csoportja vélhetőleg azzal a céllal született, hogy a polgárőrök minél könnyebben azonosíthatók legyenek tevékenységük során. A benyújtók ezért javaslatot tettek a polgárőrök formaruha-viselési szabályaira, a "Polgárőrség" felirat elhelyezésére gépjárműveken és a ruházaton. Ezeket az indítványokat a kormány többségében támogatni tudja.

Szintén támogattuk az országos polgárőrnap megjelenítését a törvényszövegben, amelyre több javaslatot is kaptunk. Az elmúlt években kialakult hagyománynak megfelelően az országos polgárőrnap megrendezésére július első szombatján kerül sor, idén július 1-jén. A kormány a jövőben is támogatást nyújt a polgárőrszervezetek számára, ahogyan azt évek óta teszi. Az Országos Polgárőr Szövetség az elmúlt években már részesült pénzügyi támogatásban, egyrészt a központi költségvetés részéről, másrészt az önkormányzatoktól. A támogatásnak azonban nemcsak a pénzügyi segítségnyújtás az egyetlen formája, valójában a legtöbb hasznot az állami szervekkel történő sokrétű, kölcsönös együttműködés jelentheti a polgárőrség számára, és a polgárőrség tevékenységének hasznát élvező lakosság számára is.

Kérem a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  330  Következő    Ülésnap adatai