Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.09:09:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 220. felszólalás
Felszólaló Sisák Imre János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Ha most nagyon sommázott véleményt akarnék mondani, akkor azt mondanám, hogy megszólalt a kormányzat lelkiismerete, és a korábban tárgyalt T/17335. számú törvényjavaslatot, amely a családtámogatási rendszer átalakításáról szólt, gyakorlatilag azért hozza újra ide napirendre, mert a szociális bizottságban többségi véleménnyel elfogadott ellenzéki módosító javaslatokra, ha korábban nem is mondott igent annak ellenére, hogy Korózs Lajos államtitkár úr azt mondta, hogy nagyon jó javaslatok, és ezeket be fogja fogadni a szociális tárca, ettől függetlenül a kormánypárti többség nem szavazta meg.

Aztán volt egy próbálkozás a 2006. évi költségvetés elfogadásánál, hogy plusz 5000 forint támogatást adjunk az arra rászoruló családoknak, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményen részesülnek, de miután Sólyom László köztársasági elnök úr megüzente, hogy a salátatörvénynek álcázott költségvetési törvényt nem fogja aláírni, innentől kezdve emlékszünk még mindannyian rá, hogy a kormányzat ezeket a módosító javaslatokat kivette a költségvetési törvényből. Ezt majd egyébként meglátjuk akkor is, amikor a következő napirendi pontban már a 2006. évi költségvetési törvény módosításáról tárgyal a parlament, mert az ugyanezeket a dolgokat tartalmazza.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azért, nehogy véletlenül azt gondolják, hogy a levegőbe beszélek, gyorsan néhány bizonyítékát adom annak, hogy valóban igaz, amit mondtam. Amikor a T/17335. számú törvényjavaslatot tárgyaltuk, akkor a szociális és családügyi bizottságnak benyújtottunk többek között én és képviselőtársam, Csáky András egy olyan javaslatot, amely egyértelműen arra irányult, hogy a gyermekét egyedülállóként nevelő szülő részére, a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekét nevelő család esetében pedig úgyszintén emeljük meg a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságnak az értékhatárát a nyugdíjminimum 110 vagy 150 százalékára.

A 150 százalékot, amely a jelenlegi nyugdíjminimum, 25 800 forint 150 százalékát jelentette volna, azt hiszem, hogy akik itt ülünk, nemigen kérdőjelezzük meg, ezek a családok még ugyancsak rászorultak, hiszen a jövedelmük gyakorlatilag alig haladná meg a harminc-egynéhány ezer forintot. Ezt ugyan még nem fogadta be a szociális és családügyi bizottság, de a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapításához rendelt, előzőekben felsorolt esetekben elmondott 110 százalékos jövedelemhatárt már igen.

Nem ez volt az egyedüli javaslat. Ugye tudjuk, hogy a kiegészítő támogatás, amely egyszer júliusban, most, ha a parlament elfogadja ezt a törvényjavaslatot, akkor novemberben is járni fog, ez a korábbiakban úgy működött, hogy a mindenkori nyugdíjminimumnak a 22 százaléka volt. Ez volt az úgynevezett rendszeres gyermekvédelmi támogatás, amely még 2005-ben is 5434 forint támogatást biztosított a családoknak.

A szociális és családügyi bizottság azt a módosító javaslatunkat is befogadta, hogy ez az összeg, ez a kiegészítő támogatás ne 5000 forint, hanem legalább az az 5434forint legyen, ami egyébként 2005-ben már járt a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő családoknak. Sőt, a szociális és családügyi bizottság azzal is egyetértett, hogy a gyermeküket egyedül nevelő szülők esetében, valamint a tartósan beteg és fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családok esetében ez a kiegészítő támogatás 30 százalékos nagyságrendű legyen.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ha most egyébként megnézzük ezt a törvényjavaslatot, akkor néhány eltérő számadatot veszünk ugyan észre, de az én és képviselőtársam által benyújtott módosító indítvány köszön vissza a gyermekek védelméről szóló 1997. évi XXXI. törvény módosítása kapcsán. Ez azért szerencsétlen, mert egy parlament nem engedheti meg magának, hogy miközben az elmúlt év szeptemberében elkezdi a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvényjavaslat vitáját, el is fogadja azt, ezt követően eltelik gyakorlatilag két hónap, újra napirendre tűzi a törvényjavaslatot, és újra módosít. Erre mondja az ellenzék egyértelműen azt, hogy ez már egyértelműen kampányszándékkal történik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sokkal inkább illett volna egyébként ehhez a magyar parlamenthez, és a parlament egyébként emelkedettebb hangulatban fogadhatta volna ezt a törvényjavaslatot el, ha az ellenzéki és kormánypárti képviselők által támogatott módosító indítványt tényleg befogadják, azon bizottság tagjainak a módosító indítványait, ahol kormánypárti és ellenzéki képviselők egyértelműen egyetértettek abban, hogy ezeknek a javaslatoknak van létjogosultságuk.

Mert most mi történik? Most nem 110 százalékos jövedelemhatárnál lesz egyébként a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítva a családnak, amennyiben egyedülállóként neveli a szülő a gyermeket, tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermeket, hanem egy picikét most rálicitálunk, nehogy véletlenül visszaköszönjön a múlt évi 110 százalékos javaslat. Most a nyugdíjminimum 120 százaléka. De akkor miért nem 150, tisztelt képviselőtársaim?

(17.50)

Miért nem akarjuk egyébként, hogy a gyermekes családok helyzete - különösen, akik jelentős hátrányokkal élnek - még egy picikét javuljon? Ez költségvetési kihatását tekintve bagatell összeg.

S egyébként mit teszünk? A jövedelemhatárt nem hagyjuk meg a nyugdíjminimum 100 százalékán, hanem az összes rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermekes család esetében 110 százalékra emeljük. Azt gondolom, kár volt a múlt évi módosító javaslatok elutasításáért, illetve azt gondolom, ez a plusz 5 ezer forintos támogatás szintén lelkiismereti kérdés, ezt itt be is vallották. Egyértelmű: vannak olyan családok, amelyek a családtámogatási rendszer átalakításával rosszabbul járnak. Most mi történik? Korrigálják ezt a helyeztet, és ezzel a plusz 5 ezer forinttal egyébként javítják a dolgokat, tisztelt képviselőtársaim.

Rossz az elképzelés. Be kellett volna fogadni a Magyar Demokrata Fórumnak azt a javaslatát, amely arról szólt, hogy ne plusz kiegészítő támogatásokat adjunk egyszer vagy kétszer, hagyjuk meg a plusz egyhavi családi pótlékot, amit egyébként - be kell vallani - az önök kormánya vezetett be. Nem kellett volna elaprózni a dolgot kétszer 5 ezer forintra, egyszerűen csak azt kellett volna tenni, hogy a plusz egyhavi családi pótlékot meghagyjuk a rendszerben. Ennek ugyan valamivel nagyobb a költségvetési kihatása, de azt gondolom, ez nem jelentett volna túlságosan sok problémát.

Én természetesen támogatom ezt a törvényjavaslatot, annál is inkább, mert a saját elképzeléseimet látom visszaköszönni. Majd a későbbiekben még hozzászólnék, mert van még mit elmondanom.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai