Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.06:19:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 152. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Önök előtt van a határozati javaslat, és mellékletképpen az új fogyatékosügyi program, amely nagyon-nagyon sok elemében különbözik az előző, 1999-ben elfogadott fogyatékosügyi programtól. Teljesen új szemléletet tükröz ahhoz képest. Azt hiszem, hogy az annak idején forradalmi volt abból a szempontból, hogy a '98-ban elfogadott, a fogyatékosok esélyegyenlőségéről szóló törvényhez kapcsolódóan nagyon sok új fogalmat vezetett be, és egy új gondolkodásmódot honosított meg. Ez most ahhoz képest legalább ennyi változást hordoz.

Egyrészt 2007-2013-ra határozza meg a teendőket a fogyatékos emberek számára megteremtendő esélyegyenlőség területén. Meglehetősen komplex módon fogalmazza meg ezeket a teendőket, de nem egészen konkrétan. A terv az, hogy ehhez intézkedési tervek fognak kapcsolódni, 2006. augusztus 31-éig kerül az Országgyűlés elé is az az intézkedési terv, amely a költségvetési kereteknek megfelelően - és itt nemcsak a hazai költségvetési forrásokkal, hanem az európai uniós forrásokkal is számolni szeretnénk -, tehát ezen keretek között meghatározza, egyelőre 2010-ig a tennivalókat, majd egy következő szakaszban a 2010-2013 közötti tennivalókat. Fontos az is, hogy ez az időszak a következő európai uniós költségvetési tervezési időszaknak felel meg, hiszen most már mi is folyamatosan számolni tudunk ezekkel a forrásokkal.

Fontos változás az is, hogy a program teljesítését egy monitoringbizottság fogja folyamatosan felügyelni. Nagyon sokszor felmerülő kérdés volt, hogy a teljesítést csak akkor kérjük számon, amikor a határidők már nagyon közel vannak, de nincs egy folyamatos monitorozása ennek. Jelentések fognak kerülni az Országgyűlés elé kétévente.

Említettem, hogy az egész program szelleme nagyon sok szempontból különbözik az előzőtől, ez már magában foglalja az európai uniós ajánlásokat és az európai uniós gondolkodásmódot. Egyrészről az Európa Tanács ajánlásait, amelyek szintén nagyon sok szempontból iránymutatóak voltak, és az ENSZ-egyezményeket, amelyeket Magyarország is elfogadott, aláírt, magáénak tekint.

Olyan alapelvek fogalmazódnak meg és jelennek meg ebben, amelyek általánosan elfogadott alapelvek, de Magyarországon nagyon fontos ezek deklarálása. Az egyenlő esélyű hozzáférés egyrészről - tehát nemcsak középületek akadálymentesítéséről beszélünk, hanem a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésről. A "semmit rólunk nélkülünk" elv egyébként az egyeztetés folyamán nagyon nyomatékosan meg is jelent, az tehát, hogy a fogyatékosszervezetekkel folyamatos párbeszédben, folyamatos egyeztetésben készült el ez a program, és mint tudjuk, ez egy időigényes dolog is.

Az egyetemes tervezés alapelve, azt gondolom, szintén meghonosítandó Magyarországon, tehát hogy mindenfajta épület tervezésekor már a tervezés időszakában gondoskodni kell arról, hogy az hozzáférhető legyen nemcsak a különböző fogyatékossággal élő emberek számára, hanem gyerekes kismamák, idősek számára, mert egészében gondolkozunk a társadalom különböző csoportjairól.

A szubszidiaritás elve, az tehát, hogy valaki a szolgáltatásokat a lakóhelyéhez a lehető legközelebb kapja meg, ne kelljen távolabbi intézménybe elmennie.

Az integráció alapelve, tehát hogy a különböző intézményekben, iskolákban, munkahelyeken lehetőség szerint integrált módon tudjanak tanulni vagy munkát végezni a fogyatékos emberek.

A hátrányos megkülönböztetés tilalmának az alapelve, ami az egyenlő bánásmód törvényben is megjelenik, az itt most programszerűen is jelen van.

(14.50)

Ahogy említettem, nagyon hosszú, kimerítő egyeztetések voltak fogyatékosszervezetekkel, hiszen az egész új gondolkodásmód nem elég, ha megjelenik egy dokumentumban, nagyon fontos, hogy a közös gondolkodásunkban is jelen legyen. Ez a program nagyon nagy mértékben bírja is a fogyatékosszervezetek e támogatását.

Még egy új eleme van ennek a programnak, ez pedig az, hogy a main streaming, tehát a fősodorba helyezés alapelve megjelenik. Nemcsak azt szeretnénk, hogy minden tárca gondolkozzon arról is, hogy milyen teendője van a fogyatékos emberek esélyteremtése területén, hanem hogy valóban mindenfajta szakmai gondolkodásban ez jelenjen meg egy nagyon fontos alapelvként. Ahogy említettem, az egyetemes tervezés is ilyen, hogy általában épületek tervezésénél ez legyen jelen, tehát a main streaming politikája nagyon nyomatékosan jelen van ebben.

Szeretném kérni a támogatásukat, és várom a véleményeket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai