Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.20:16:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2003.12.08.), 273. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség támogatja az alkotmánymódosítást. Talán nem mindenki számára ismert, hogy miről van szó: NATO-műveleteknek a parlamenti hatáskörből a kormányhatáskörbe való áthelyezéséről tárgyalunk.

Miért támogatjuk a javaslatot? Először is azért, mert a NATO olyan elbizonytalanodott helyzetben van, hogy minden olyan gesztusnak nagy jelentősége van, amikor egy NATO-tagállam kifejezi elkötelezettségét a NATO mellett. Ez az elbizonytalanodás tart az iraki válság óta; mind a Pentagon, mind az európai szövetségesek részéről tapasztalható a NATO jövőjével kapcsolatban számos bizonytalan, kérdőjeles megközelítés.

Magyarország számára a NATO kulcsfontosságú intézmény, talán az elkötelezettségünk kinyilvánítása szempontjából kiváló alkalom ez az alkotmánymódosítás is, hiszen a NATO hatékonyságának a növelését célozza a NATO döntéshozatali mechanizmusának a tökéletesítése. Természetesen a leginkább akkor teszünk NATO-elkötelezettségünk kinyilvánítása mellett, ha a haderőreformot, illetőleg a képességfejlesztést hasonlóan komolyan vesszük a döntéshozatali mechanizmus tökéletesítéséhez.

Másodszor: a NATO működésének a logikájából is fakad, hogy támogatnunk kell ezt az alkotmánymódosítást. A kollektív védelem elvének érvényesítése nem lehetséges anélkül, hogy ilyen típusú döntéseket a kormányzat hozzon meg. Azzal, hogy Magyarország népszavazáson nyilvánította ki a NATO melletti elkötelezettségét, ezzel gyakorlatilag már megelőlegeztük ennek a döntésnek a meghozatalát. Sajnálatos módon öt évig késett ez a döntés. Ma már azonban a NATO-tagság feltétele, hogy a kormány hatáskörébe legyen utalva minden NATO-művelettel kapcsolatos döntés. Így ez vonatkozik a most csatlakozó országokra is.

Különös aktualitást ad - mint ahogy az államtitkár úr ezt elmondta a beszédében - a NATO reagáló erők létrehozása. Magyarországnak januártól egy egységgel, egy fellépő egységgel már részt kell vennie a NATO reagáló erőkben, öt nap alatt kell tudni ezt az erőt telepíteni. Ha a parlamentnek össze kell ülnie és kétharmados döntést kell hoznia a kérdésben, gyakorlatilag Magyarország kiszorulhat a NATO reagáló erőkben való részvételből.

Szeretném hangsúlyozni, hogy itt a NATO-műveletekről van szó; az Európai Unió, az Egyesült Nemzetek Szervezete vagy adott esetben az Egyesült Államok által vezetett műveletek esetében a parlament továbbra is fönntartja magának a döntési jogkört. Így a jelenlegi iraki válság például nem esik ennek az alkotmánymódosításnak a hatálya alá.

(20.00)

Ahogy mondtam, öt éve kellett volna már ennek a döntésnek megszületnie. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a magyar politika szegénységi bizonyítványa, hogy az elmúlt öt esztendőben nem tudtunk eljutni addig a döntésig, amihez ma este talán el fogunk jutni. Itt azért szeretném a képviselőtársaimat emlékeztetni arra, hogy a Fidesz részéről kormányon is és ellenzékben is több alkalommal kinyilvánítottuk, hogy készen állunk arra, hogy a NATO-döntéseket kormányhatáskörbe helyezzük.

Sajnálatos, mint ahogy képviselőtársaim idézték, hogy a Szocialista Párt részéről olyan kijelentések hangozhattak el, mint annak idején a jelenlegi külügyminiszter úr részéről, hogy nincs bizalma az Orbán-kormányban ahhoz, hogy ezt a döntést támogassák. Higgyék el, képviselőtársaim, mibennünk sincsen több bizalom a Medgyessy-kormány iránt, mint amennyi bizalom önökben volt az Orbán-kormány iránt, de nem erről van szó.

 

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Arról van szó, hogy a NATO működőképességéhez nélkülözhetetlen, hogy a kormányzat képes legyen gyors, rugalmas döntéseket hozni. Ha úgy tetszik, nem a kormányban kell bízni, hanem a NATO-ban kell bízni. A módosítás kedvezményezettje tehát nem a mindenkori kormányzat, hanem a módosítás kedvezményezettje Magyarország, Magyarország polgárai, Magyarország polgárainak biztonsága, és ezekből a megfontolásokból támogatjuk az előttünk fekvő alkotmánymódosítást.

Egyébiránt pedig köszönjük szépen a politikai partnereinknek az egyeztetések során tanúsított rugalmasságot. Úgy ítélem meg, ha ilyen módon fogunk tudni hozzáállni ezekhez a többpárti együttműködést igénylő kérdésekhez, akkor hasonlóan nehéz kérdések is megoldhatóak lesznek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai