Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.23:25:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2016.10.17.), 255. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Alaptörvény módosítása talán a legkomolyabb, legfelelősségteljesebb feladata az Országgyűlésnek, ezért úgy gondolom, az ezzel kapcsolatos vitában is egy ilyen hozzáállás lenne az, ami elvárható lenne a képviselőktől. Mivel ez a legkomolyabb feladata az Országgyűlésnek, ilyenkor mindig érdemes egy kicsit a politikai kultúráról is beszélni, mert nagyon sok tanulsággal szolgál mind a választópolgárok, mind saját magunk számára az, hogy ez egyes pártok, az egyes képvi­selők hogyan nyilvánulnak meg egy alaptörvény-módosítás kapcsán.

Talán azt is mondhatjuk, hogy az Alaptörvény eddigi módosításai közül ez a legnagyobb hatású, a legnagyobb jelentőségű, ez az, ami hosszú távon leginkább meghatározza hazánk sorsát. Úgy érzem, ennek az Alaptörvénynek a módosítása kapcsán a XX. századi politikai kultúra rendkívül mélyen megnyilvánul még mindig, rendkívül érzékelhető Magyarországon, egész egyszerűen a pártok képviselői sokkal inkább a saját logikájuk szerint működnek, semmint a nemzeti érdeket tudnák figyelembe venni.

A népszavazást követően nyilvánvaló volt, hogy elindul egy értelmezési verseny, és ezt a népszavazást, amely bár jogilag nem volt érvényes, de mégis 3,3 millió ember azonos véleményt nyilvánított, a különböző oldalak, a különböző pártok képviselői eltérően fogják értékelni. De az, hogy a kormánypártok saját magukkal is ellentmondásba kerülnek, azt mutatja, hogy mennyire nagy zavar van ezzel kapcsolatban. Nemcsak párton belül vannak ellentmondások, hanem van olyan államtitkár, nevezetesen Dömötör Csaba, aki saját magának ellentmondó véleményeket is megfogalmazott a népszavazással kapcsolatban: egyszer azt mondta, hogy az emberek Orbán Viktorra és Orbán Viktor politikájára szavaztak, majd ugyanő azt mondta, hogy a népszavazás eredménye pártpolitikától mentes, és nem szabad sem személyekre, sem pártokra vonatkoztatni annak eredményét.

Az érvényesség kapcsán gyakran hivatkoznak egyrészt arra, hogy melyek azok az országok, ahol ez a népszavazás érvényes lett volna. Csakhogy, tisztelt képviselőtársam, önök úgy gondolják, hogy azok az országok nem jó szabályozást alkottak, ahol ez érvényes lett volna, hiszen azt a szabályozást, ami az érvényességi küszöböt ilyenre emelte, éppen önök alkották meg. Tehát hivatkozhatnak bármely más országra, bármely nemzetközi példát elmondhatják, magyarországi korábbi szabályozásokat is, önök úgy gondolták, hogy a legjobb szabályozás a népszavazás érvényességére vonatkozóan az, ami most van. Ezt önök alkották, tehát ne hivatkozzanak se korábbi népszavazásokra, se más országok népszavazási szabályozására, mert önök nem azokat a megoldásokat választották.

Németh Szilárd még a mai napon is igyekezett ezt megvédeni, azt mondva, hogy a komolyságát szerették volna a népszavazás intézményének megadni. Akkor Németh Szilárd úgy gondolja, hogy a 3,3 millió ember akaratának a kinyilvánítása egy népszavazáson nem elég komoly? Az a komoly, ha érvényes egy népszavazás, akkor lehet csak komolyan venni az eredményét? Mert megvédte azt a szabályozást, amit önök megalkottak. Ha azt lehet komolyan venni, akkor ezt nem lehet komolyan venni? Ebből ez következne.

Az ellenzékkel kapcsolatos kiszólásaik, úgy gondolom, a leginkább mutatják azt, hogy mennyire XX. századi a politikai kultúra: úgy vitatkoznak a szocialistákkal, hogy itt sincsenek, a szocialisták nem vesznek részt a vitában. Rendben van, ha egy-egy képviselőjük elmondja ezzel kapcsolatban a véleményét, és egyébként joggal ostorozza őket ezért, de az, hogy minden képviselőjük vagy minden második felszólalójuk elkezd vitatkozni a szocialisták álláspontjával, egész egyszerűen szánalmas. Nem a szocialistákkal kellene vitatkozni, hanem azon kellene munkálkodni, hogy az Alaptörvény beterjesztett szövege minél egyértelműbb legyen, és minél nagyobb védelmet mutasson a konkrét üggyel kapcsolatban.

Szászfalvi képviselő úr is és Rétvári Bence is a kötelességet és a felelősséget kérte számon az ellenzéken, ostorozva a Jobbikot is. Tisztelt Képviselőtársaim! Mi vagyunk azok, akik ennek a kötelességnek és felelősségnek a tudatában ülünk most is itt, és szavaztuk meg önöknek a kétharmados törvényeket például akkor is, amikor a honvédségnek a határra vezénylését kellett lehetővé tenni, és nem azért, hogy Orbán Viktort hatalmon tartsuk, és nem azért, mert a Fidesz kistestvérei lennénk, ahogy ezzel a szocialisták szoktak bennünket ostorozni, hanem azért, mert mi valóban nemzeti ügynek tekintjük ezt, és Rétvári Bence vádaskodásaival szemben nem fog megváltozni az álláspontunk az alaptörvény-módosítással kapcsolatban. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  255  Következő    Ülésnap adatai