Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.11:15:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 56. felszólalás
Felszólaló Varga Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:15


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA GÁBOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által előterjesztett 2022-es költségvetés az ország újraindításának a költségvetése. A koronavírus-járvánnyal terhelt tavalyi és idei év után a legfontosabb feladatunk, hogy újraindítsuk a gazdaságot. Biztos vagyok benne, hogy sokan sokféle irányból fogják megközelíteni az Országgyűlés előtt fekvő tervezetet. Afelől sincs kétségem sajnos, hogy ezt az ellenzék, szokásához híven, többnyire csak valóságtagadással és demagógiával megfűszerezett hazugságok kíséretében fogja tálalni.

Szeretném azonban a saját választókerületem közelmúltbeli eredményeit segítségül hívva bemutatni, hogy miért érdemes mégis inkább az egész országnak, illetve azon belül is a magyar vidéknek és a vidéken élő embereknek hinnie az Orbán-kormány 2022-es költségvetésében.

Fejér megye 5. számú választókerületét 35 település alkotja, az alig 600 fős kistelepülés és a 12 ezer lakosú kisváros között többségében 2-4 ezer lélekszám közötti községekkel.

(14.00)

2002-től ’14-ig nagyközségi polgármesterként, ’10-től pedig a térség országgyűlési képviselőjeként is szolgáltam és szolgálom az itt lakókat. Akkoriban ellenzéki polgármesterként volt módom megtapasztalni a baloldali kormányok kőkemény vidékellenes politikáját; sokan elképzelni sem tudják, valójában milyen elképesztő fejlettségbeli hátrányból indult ez a körzet 2010-ben. 2010 után a polgári kormányok hathatós támogatásával mára sikerült a korábban behozhatatlannak hitt hátrányunk jelentős részét lefaragni, a térség hatalmasat fejlődött, melynek egy szeletét jelentik csupán azok az infrastrukturális fejlesztések, amelyek az elmúlt években valósultak meg, s amelyekről szeretnék a teljesség igénye nélkül, de mégis nagyon-nagyon büszkén beszámolni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ellenzék egyik vesszőparipájának számító egészségügyi intézményrendszer korszerűsítésében mi igen nagyot léptünk előre. Aba és Enying városában teljesen új rendelőintézetet építettünk, a sárbogárdi rendelőintézetet pedig teljeskörűen felújítottuk, illetve több száz millió forint értékű orvosi géppel és eszközzel szereltük fel az évek alatt. Szinte valamennyi településemen felújítottuk vagy felújítjuk az orvosi rendelőket, számos szolgálati lakást, van, ahol teljesen új rendelőt építünk. Tavaly például Rétvári Bence képviselőtársammal adtuk át a gyönyörű lepsényi egészségházat, amelynek abszolút nyugat-európai színvonaláról bárki meggyőződhet a saját szemével.

A tavalyi költségvetés forrást biztosított Dél-Fejér megye számára a gazdasági szintlépést jelentő jövőbeli fejlesztések közül az M8-as forgalmi út és a 63-as számú főút kétszer kétsávos gyorsforgalmi úttá való fejlesztésének tervezéséhez is. Az előbbi övautópályaként kapcsolja majd be az ország és Európa gazdasági vérkeringésébe Dél-Fejért, míg az utóbbi a Dunántúl egyik legforgalmasabb, észak-déli tranzitútvonalát teszi gyorsabbá és biztonságosabbá, várhatóan 2026-tól.

(Az elnöki széket dr. Brenner Koloman, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Következzen az utak állapota  nagyon sajnálom, hogy Keresztes Lóránt kiment, hiszen itt hallhatta volna a térségemet ebből a szempontból érintő változásokat. Nos, e tekintetben kétségtelenül nem értünk még a munka végére, azonban ezen a területen is korábban soha nem tapasztalt fejlődésen ment keresztül Dél-Fejér. Többségében hazai és kisebb részben európai uniós társfinanszírozással csak 2018 óta több mint 75 kilométer alsórendű utat raktunk rendbe, egy Sió-hidat felújítottunk és újat is építettünk a választókerületemben. Ezek összköltsége meghaladja a 10,3 milliárd forintot. Ezenfelül a „Magyar falu” programnak köszönhetően 2019-ben 255, tavaly pedig 277 millió forint értékben építettünk, újítottunk fel több tíz kilométer belterületi utat és járdát, az idei költségvetésben pedig országosan 20 milliárd forintot szán a kormány belterületi utak fejlesztésére csak a „Magyar falu” programon belül  három év alatt a választókörzetemet ez összesen várhatóan 1 milliárd forintban érinti. Az utóbbi eredményeként folyamatosan bővül azon településeink száma, ahol már gyakorlatilag valamennyi belterületi út aszfaltburkolatú. Nagyon sokat javult Sárbogárd, Enying, Soponya, Káloz, Dég, Cece, Alap, Igar, Mezőszentgyörgy, Mezőkomárom, Mezőszilas, Csősz, Sáregres, Mátyásdomb, Nagykarácsony, Baracs, Kisapostag, Sárosd, Sárkeresztúr, Aba, Tác és Vajta belterületi útjainak állapota.

Tisztelt Országgyűlés! A fejlődésben elévülhetetlen részt vállal, hogy Magyarország miniszterelnöke és kormánya szemmel láthatóan szívén viseli a vidéki Magyarország fejlesztését, és ez mind a Pénzügyminisztérium, mind a Belügyminisztérium részéről kézzelfogható támogatásokban, döntésekben ölt testet. Itt tehetünk is akár egy rövid kitérőt a vidéki Magyarország szempontjából az utóbbi évek talán legsikeresebb és leghatékonyabb intézkedésénél, a Gyopáros Alpár kormánybiztos által kiválóan koordinált, kizárólag hazai forrásból gazdálkodó „Magyar falu” programnál. Ennek keretében 2019-ben 1 milliárd 140 millió forint, 2020-ban pedig másfél milliárd forint fejlesztési forrás érkezett a választókerületembe. Ennek segítsé-gével tudtuk és tudjuk majd szépen felújítani például a hantosi és a nagylóki óvodát, az előszállási és a kislángi iskola tornatermét, a csőszi vagy az igari művelődési házat, ősszel indul az alapi és az előszállási iskola felújítása. Ugyancsak a „Magyar falu” program biztosít forrást a településeinknek csaknem 200 millió forint értékben közterület-karbantartó eszközök beszerzésére. Összesen 100 millió forintos nagyságrendben szolgálati lakások újultak meg többek között Tácon, Daruszentmiklóson és Mezőkomáromban; az összesen 160 millió forintból felújított orvosi rendelőket például Nagykarácsonyban, Sárszentágotán, Sáregresen vagy Vajtán több mint 92 millió forintnyi új orvosi eszközzel tudtuk felszerelni.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben Móring József Attila váltja fel.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Rendszeresen visszatérő ellenzéki hangulatkeltés, mely szerint a kormány kivérezteti az önkormányzatokat, például az iparűzési adó elvonásával. Dél-Fejér erre is rácáfol. Ahogy a koronavírus-járvány okozta helyiiparűzésiadó-kiesést minden 25 ezer fő alatti településen, úgy választókerületem mind a 35 településén százszázalékosan kompenzálja Magyarország Kormánya  soha rosszabb kivéreztetést! Emlékeztetném a felettébb feledékeny ellenzéki képviselőtársaimat, hogy az önkormányzatok és a vidék ellehetetlenítését 15 évvel korábban kellene keresniük; nekem sajnos gyakorló polgármesterként kellett a településemet életben tartanom abban az időszakban, amikor a szocialisták és a szabad demokraták garázdálkodása idején még az önkormányzatok működési költségeit sem finanszírozta teljes egészében az állam, komolyabb fejlesztésről pedig álmodni sem igazán mertünk.

De lépjünk is tovább az oktatásra! A Dunaújváros szomszédságában elterülő Baracson felújítottuk az iskolát, az új óvodát két éve vették birtokba az óvodások, az új bölcsőde pedig ezen a nyáron készül el. Cecén csaknem 1 milliárd forintos iskola- és tornaterem-fejlesztés zajlik ezekben a hónapokban; Sárbogárdon a Mészöly Géza Általános Iskola újul meg félmilliárd forintból; Sárszentmiklóson és Lepsényben felújítottuk az iskolát; Dégen kívül-belül teljesen megújult tavaly az általános iskola; Sárkeresztúron pedig a meglévő iskola felújítása mellett ugyancsak tavaly egy új négyosztályos iskolarészt is építettünk, amelyet tovább fogunk fejleszteni nyolcosztályossá. A Dunaújváros melletti kisapostagihoz vagy mezőfalvaihoz hasonló szépségű és jól felszerelt óvodák sorát építettük meg az elmúlt években, Szabadhídvégen megkezdődtek a munkálatok, és várhatóan ősszel Vajtán is meg fognak. Tavaly óta a választókerületem 15 településén, köztük Seregélyesen, Sárosdon és Mezőfalván építjük vagy már át is adtuk az új bölcsődét összesen több mint 2,5 milliárd forint értékben. Mezőszilason teljesen új tornatermet építünk, Enyingen és Sárbogárdon új tanuszodák állnak az általános iskolások és a nagyközönség rendelkezésére.

Tisztelt Országgyűlés! A közelmúlt után, kérem, engedjék meg, hogy kicsit a közeljövőről is szót ejtsek nevezetesen a választókerületem életében kiemelkedő nagyságú és jelentőségű fejlesztésekről, amelyek megvalósításához szintén a tavalyi és az idei költségvetés biztosít forrásokat. Sárbogárdon az idei évben új sportcsarnok, új rendőrkapitányság és új mentőállomás építésébe kezdünk, csak ennek a három beruházásnak az összértéke meghaladja az 5 milliárd forintot  és ez ismét csak hazai forrás. Ezek mellett épül az ipari park és az inkubátorház is Sárbogárdon, amelyek már így, félkész állapotban is számos vállalkozásnak adnak otthont, új munkahelyeket létrehozva a helyi munkanélküliséget már amúgy is jelentősen lefaragó sárbogárdi járásban.

Joggal kérdezhetik, hogy az általam eddig elmondottak hogyan kapcsolódnak a 2022-es költségvetéshez. A válasz nagyon egyszerű: a megkezdett országépítés folytatását biztosítja a tervezet. Immár 12 éve hallgatom az országot egyszer már tönkretevő vagy éppen újra tönkretenni szándékozó ellenzék megalapozatlan, demagóg, képmutató kritikáit a jobboldali kormány éppen aktuális költségvetés-tervezetével kapcsolatban. Talán még emlékeznek, hogy a fentiekben említettem egy 10,3 milliárdos számot: csak 2018 óta ilyen értékben újítottunk fel több mint 75 kilométer alsórendű utat a választókerületemben. Tudják önök, hogy itt 2002 és 2010 között mire voltak képesek a baloldali kormányok? 7 kilométer és 500 millió forint a két szám, és a már említett területeken  oktatás, egészségügy, munkahelyteremtés  ennél sokkal rosszabb arányokról tudnék csak beszámolni. Azt hiszem, ez önmagáért beszél.

(14.10)

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Hiszem, hogy a kormány által előterjesztett 2022-es költségvetés az ország újraindításához megfelelő alapként szolgál. A benne foglalt intézkedéseknek várhatóan a gyermekes családok, a magyar vállalkozások és a vidék Magyarországa lesznek a legnagyobb haszonélvezői, amit csak támogatni tudok. A gazdaság-újraindítási akcióterv mintegy 7300 milliárd forintos tervezett forrásának több mint a fele, azaz 3883 milliárd forint hazai forrás, 423 milliárd forint pedig adócsökkentés formájában segíti az emberek életét és a gazdaság újraindítását.

Kérem, támogassák önök is a költségvetés elfogadását. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai