Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:04:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2018.06.27.), 68. felszólalás
Felszólaló Varga Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA GÁBOR (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előttünk fekvő 2019-es költségvetési javaslat hazánk biztonságának megőrzését, a gazdaság kiegyensúlyozott és dinamikus növekedésének fenntartását, a városok és a vidék közös fejlődését, a családok támogatását és a teljes foglalkoztatás elérését szolgálja. A törvényjavaslat 2019-es évre vonatkozó számai, illetve a 2019-22-es időszakra vonatkozó részletes államháztartásimérleg-tervei egyaránt azt támasztják alá, hogy a gazdaság stabil, erős, egyre kiegyensúlyozottabb, egyre dinamikusabb. Így a kormánynak és hazánknak egyre nagyobb a mozgástere ahhoz, hogy a magyar emberek életszínvonala és életminősége egyre dinamikusabban tovább javuljon.Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt nyolc év kormányzásának eredményeihez és a 2019-22 közötti időszakra vonatkozó tervekhez nem mérhető a 2002-10 közötti baloldali kormányzás. A 2010 előtti baloldali kormányok ugyanis az állam és az emberek meglévő vagyonát élték fel, nem gondoltak a jövőre. Gazdaságpolitikai és morális válságba döntötték az országot. Csak az orrukig láttak, a jelenben gazdagodtak, felélték a jövőt, generációkat illető erőforrásokat. A közúti és autópálya-fejlesztések pénzeit elnyelték. Megtérülő beruházások helyett ész nélkül privatizáltak, a vidéket tönkretették, a vidék fejlődése helyett a vidék elszegényedése volt a jellemző (Bangóné Borbély Ildikó: A ’19-es költségvetésről beszélünk!) a baloldali kormányok idején. Azért érdemes erről néha megemlékezni, még ha a 2019-es költségvetésről beszélünk is. Az előzmények mindig hozzátartoznak a jelenhez. (Bangóné Borbély Ildikó: Tíz évvel ezelőtti?)

Tisztelt Képviselőtársaim! A tanyafejlesztésről szeretnék beszélni, itt a több száz milliárdos beruházások és milliárdok mellett egy kisebb szegmense a vidékfejlesztésnek, de nagyon lényeges szegmense. 2010-től a polgári kormány sikeresen kivezette hazánkat a válságból, az elmúlt években pedig egyre erősödő gazdasági felívelésnek lehetünk tanúi. A polgári kormányok a vidék megmentését is jelentik, ennek részeként a tanyák megmentését.

Jövőre is folytatódik a 2011 óta minden évben nagy sikerrel és érdeklődéssel meghirdetett tanyafejlesztési program, amelynek célja a tanyai gazdálkodás megújításával, sajátos értékeinek megmentésével és a tanyai életmód hátrányainak csökkentésével kapcsolatos tevékenységek, valamint a tanyai életmód minőségének javításával kapcsolatos tevékenységek finanszírozása.

A társadalomnak egy jelentős részét érinti ez, hiszen a legutóbbi népszámlálás adatai szerint Magyarországon a külterületen élő népesség száma mintegy 300 ezer fő. A tanya 2015 óta a Magyar Értéktár részét képező kiemelt nemzeti érték. 2019-ben is 1,2 milliárd forint fordítható a kilencedik alkalommal kiírt és nemzeti forrásból működtetett tanyafejlesztési program finanszírozására. A program települési és térségi kihatású, valamint egyedi tanyai gazdálkodókat érintő fejlesztéseket is támogat.

A tanyafejlesztési program célterületei a 2016. évtől kezdődően a megfelelő forrásfelhasználás, a minél szélesebb körben történő támogatás érdekében a vidékfejlesztési programmal összhangban kerülnek kialakításra. A hagyományos alföldi tanyavilágon túl ’17 óta a Dunántúlra, a Bakonyba, Szentgálra és környékére, valamint Heves megye három déli járására is kiterjed a pályázati lehetőség.

Tisztelt Ház! 2015 óta a tanyafejlesztési program keretében került meghirdetésre a zártkertek revitalizációját segítő, az országos külterületi mezőgazdálkodás elterjesztését támogató mintaprogramok megvalósítását segítő program. Ennek keretösszege tavaly már 300 millió forint volt. Magyarországon jelenleg mintegy 200 ezer hektár zártkerti ingatlan van. Ezek egy része nem kellően gondozott terület. Ez a program a hagyományokat életben tartja, a szőlő- és gyümölcstermelésre alapoz, és az öngondoskodást segíti. A program nemcsak vidékfejlesztési, génmegőrzési és közösségfejlesztési célokat szolgálhat, hanem a biodiverzitás fenntartása mellett tájmegőrzési feladatok elvégzésére is ösztönöz.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, ennek alapján támogassák az előttünk fekvő költségvetési javaslatot, amely hazánk további fejlődését, a magyar emberek és a családok érdekét szolgálja. Köszönöm, elnök úr, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai