Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.09:15:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap, 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:04

Felszólalások:  <<  42  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha ön ránéz most a szociális támogatások rendszerére és ránézett jó pár évvel ezelőtt, akkor szinte alig ismer­het rá, hiszen pontosan a célzottabbá tétel volt az a fő elv, ami szerint itt a parlamentben is tárgyaltuk a törvényjavaslatot, és a további kormányrendeletek is megszülettek. Pontosan azért, hogy látható legyen mindenki számára, hogy ki miért milyen összegű vagy milyen természetbeni segélyt kap, milyen támo­ga­tást kap, ezért hoztuk létre például 2013 decem­be­ré­ben a pénzbeni és természetbeni támo­gatások rend­szerét, az úgynevezett PTR-t, amiből mindenki lát­hatja, hogy pontosan milyen ellátásokat folyósít az állam, és ez segít abban, hogy az esetleges vissza­élé­sektől abban is megmentsük a rendszert, hogy ne legye­nek párhuzamos ellátások ugyanarra a jog­címre.

Ezzel párhuzamosan épült ki pár évvel később az állami, járások által folyósított jövedelempótló támogatások és a települések által folyósított kiadás­kompenzáló, helyi önkormányzatok által megítélt támogatások rendszere. Ez a valódi célzottabbá tétel, hiszen akkor, amikor a helybeli önkormányzati szin­ten ítélik meg az illető jövedelemkompenzáló támo­ga­tásainak a mértékét, akkor pontosan jobban látják, hogy az illető milyen életkörülmények között él. Sokszor hallottunk hasonló példákat, hogy valaki szociális segélyért is Mercedesszel ment. Ez a fajta mos­tani szabályozás ezeknek az elejét veszi, ha vol­tak ilyenek ‑ márpedig sokszor hallottunk ilye­nek­ről ‑, akkor ezeket meg tudja akadályozni, hogy a helybeni, életformabeli ismeretség alapján tudják megítélni, hogy milyen kiadáskompenzáló támo­gatásokra jogosult az illető. Nyilvánvalóan a ter­mészetben nyújtott ellátásoknál, egészségügyi szol­gáltatásnál, közgyógyellátásnál ez nem merül föl, elsősorban a pénzbeni ellátásnál, és valóban ezért is merült föl sok esetben, hogy a helyi önkormányzatok is az egyes szociális támogatásokat Erzsébet-utal­vány formájában adták.

Az nagyon szomorú szerintem mindenki szá­mára Magyarországon, és nem növeli az Európai Unió iránti szimpátiát vagy az európai döntés­hoza­talba vetett bizalmat, hogy az Uniónak pont az volt a legfontosabb, hogy azt az Erzsébet-kártya-rendszert, programrendszert, szociális üdültetési rendszert rombolja szét, pontosabban annak az anyagi alapját semmisítse meg, amelynek a révén az elmúlt évek­ben 800 ezer honfitársunk tudott ingyenesen vagy kedvezményesen elmenni üdülni, és ennek a 800 ezer embernek a fele fiatal volt, olyan fiatalok, akik nyári táborba most el tudtak menni, el tudtak menni a Balatonhoz, el tudtak menni egy-egy tehet­ség­gondozó vagy művészeti, vagy sporttáborba, de ezt akkor, ha az állam nem segít, talán soha nem tudták volna megtenni. Ezért fontos számunkra, hogy ezt a fajta táborozási rendszert, ha más formában is, de a későbbiekben is fenntartsuk.

Ahogy arra a képviselő úr is célzott, a kormány korábban nem vezette be a szociális kártyát, jelenleg sincsen ez napirenden, de nyilvánvalóan a későb­biekben minden eshetőséget megvizsgál. Eddig nem döntött emellett a kormány, nézzük meg, a későb­biekben adódik-e olyan helyzet, amikor ezt érdemes vagy szükséges megtenni. De úgy gondolom, azzal az új forrásbevonással, amelyik 30 milliárd forint plusz települési támogatási formát vezetett be, és azzal az új elosztási rendszerrel, amely sokkal nagyobb kontroll-lehetőséget biztosít a helyi önkor­mány­za­tok­nak a támogatások szétosztásakor, sok-sok ko­rábbi kiskaput sikerült bezárnunk.

(14.30)

Ugyanúgy sikerült kiskapukat bezárnunk akkor, amikor a korábbi rokkantnyugdíjas-rendszert felszá­moltuk, amely szintén mind a Jobbik, mind az MSZP, mind az LMP, mind a Fidesz-KDNP szerint nagyon-nagyon sok visszásságot tartalmazott, és nem valós szociális problémákra, hanem társadalmi problémákra adott megoldást egy rossz eszközzel, a nyug­díjazás rendszerével ahelyett, hogy ott akár mun­ka­hely­teremtéssel, ösztönzéssel valódi munkahelyet tudott volna biztosítani ezeknek az embereknek.

Mi tehát úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi rendszer sokkal átláthatóbb, sokkal kevésbé nyújt lehetőséget visszaélésekre, és a helyi önkormányzatok számára sokkal nagyobb döntési kompetencia van abban, hogy a nem rászorultaknak ne adjanak települési támogatást. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  42  >>    Ülésnap adatai