Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.23:50:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 100. felszólalás
Felszólaló Talabér Márta (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TALABÉR MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ma még nem létezik olyan egységes országos nyilvántartás, amely tartalmazza a szociális, illetve gyermekvédelmi törvény által biztosítható, rászorultságtól függő ellátások főbb adatait. A hatályos szabályozás szerint az ellátásokról és a jogosultakról adatok a jegyzői, a járási, valamint a járási gyámhivatali nyilvántartásban szerepelnek. A nyilvántartások nem integrálhatók, így annak érdekében, hogy nyomon követhető legyen az egy háztartásnak juttatott szociális ellátások összege, szükséges egységes nyilvántartás létrehozása.

Az előttünk fekvő törvényjavaslat célja az egységes nyilvántartások törvényi rendelkezéseinek megalkotása. A javaslat meghatározza a nyilvántartásban rögzítendő adatok körét és az adatrögzítő hatóságokat, valamint felhatalmazást ad a nyilvántartás vezetéséhez és a rögzítéshez kapcsolódó eljárási szabályok megalkotására, valamint arra, hogy mely szerv koordinálja a feladatokat.

Az egységes nyilvántartás kialakítására a központi szociális információs fejlesztések című kiemelt projekt keretében kerülhet sor. A projekt 2013 februárjában indult a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal megvalósításában. A tervek szerint a nyilvántartás működtetését ez az intézmény végzi majd. A nyilvántartás megvalósításának teljes becsült költsége 390 millió forint. (Zaj a Jobbik soraiban.)

Mi a cél ezzel a jogszabállyal? Az ellátórendszer célzottságának, hatékonyságának, átláthatóságának javítása, a felhasználás jogszerűségének biztosítása, az ellátórendszer tervezésének segítése, hiszen ezzel az ellátási nyilvántartással nyomon követhetők lesznek a létszámváltozások, de lehetővé teszi az esetleges jogosulatlan igénybevételek kiszűrését is a hatályos jogszabályokban rögzített jogosultsági feltételek ellenőrzésével.

A jobbikos képviselő urakat megkérhetem, hogy egy kicsit csendesebben legyenek? Köszönöm szépen.

A nyilvántartási rendszerbe első lépésként bekerülő ellátások a szociális törvény szerinti ellátások közül az időskorúak járadéka, az aktív korúak ellátása, a lakásfenntartási támogatás, az ápolási díj, a közgyógyellátás, a gyermekvédelmi törvény szerinti ellátások közül a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény. Hosszabb távon természetesen az a cél, hogy egy olyan nyilvántartás működtetése valósuljon meg, amely kiterjed valamennyi szociális és gyermekvédelmi ellátásra. A jelen projekttel nem lefedett ellátások nyilvántartásba vonására az elkövetkezendő évek fejlesztései keretében kerülhet sor.

A nyilvántartásra vonatkozó szabályozás 2013. november 15-én lép hatályba. Az egy hónapos adatfeltöltési időszakot követően a nyilvántartás 2013. december 16-án válik élessé a felhasználók számára. Az országosan egységes nyilvántartás bevezetése mellett a hatóságok helyi nyilvántartásaikat is tovább vezethetik, ezzel is gördülékenyebbé téve az átállást. A helyi nyilvántartásban szereplő adatok nagy része automatikusan átkerülhet az országos rendszerbe, amely majd többletfeladatokat jelent a megállapító szerveknek, önkormányzatoknak. A jelenlegi helyi nyilvántartásokból a jogosulatlan igénybevételek száma nehezen becsülhető. Az ellátásban részesülők túlnyomó többsége jogszerűen, valódi rászorultsága alapján veszi igénybe a támogatásokat. Elsősorban ezen ellátotti körrel szemben jelent méltánytalan előnyt, ha szociálisan nem rászorulók is részesülhetnek valamilyen támogatásban.

Kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a kormány által benyújtott javaslatot. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai