Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.17:15:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 62. felszólalás
Felszólaló Dr. Garai István Levente (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Mentsük meg az egészségügyet! - kampányolt a Fidesz 2009-2010-ben a médiában és az óriásplakátokon. Az idei költségvetés ezután a megmentés, újraélesztés helyett egy gyenge beöntésre sikeredett, míg a 2012. évi inkább már csak egy intézményesített eutazánia. Az egészségügy megmentésének keretében történő folyamatos alulfinanszírozás következtében 2011 második félévére a kórházak adóssága újabb 10,8 milliárd forinttal növekedve elérte a 127,7 milliárd forintot, amiből a lejárt adósság már 45,5 milliárd forint.

2010-ben nem hangzott el 400 százalékos béremelés ígérete, de az igen, hogy az egészségügyi dolgozók anyagi megbecsüléséért mindent meg fog tenni a Fidesz. A Semmelweis-tervben úgy fogalmaztak, hogy az azonnali válságintézkedések között alapvető az egészségügyi szakdolgozók és orvosok elvándorlásának lassítása, megakadályozása. Most, másfél év után, másfél év távlatában a tények a következők. A nettó átlagkereset a humán egészségügyi ágazatban 2010. I-VI. hó vonatkozásában 129 024 forint volt, míg 2011 hasonló időszakában 119 008 forint - KSH. A gazdagokat támogató új adórendszernek köszönhetően a kezdő orvosok, rezidensek 2010. évi átlagos nettó fizetése 88 500 forintról 2011-ben 83 800 forintra csökkent. Ennek is köszönhető, hogy 2010-ben 1511 orvos kért jóhírnév-igazolást a Magyar Orvosi Kamarától külföldi munkavállalás szándékával.

A Magyar Orvosok Szövetsége nemrég készült felmérése szerint jövőre 500 orvosrezidens mindenféleképpen külföldre megy dolgozni, míg 2700 kolléga komolyan fontolgatja távozását. A legfrissebb adatok szerint már csaknem 2000 rezidens helyezte letétbe felmondását a reménytelen anyagi helyzetük, utcaseprőszintű fizetésük miatt. A 2012. évi költségvetésben pedig semmilyen forrás nincsen nevesítve, ami tisztességes béremelésre lenne elegendő. Milliós átkeresztelt tandíjjal ezután nemcsak a szakorvosokat, rezidenseket, hanem már lassan az orvostanhallgatókat is el fogják üldözni Magyarországról.

Páva Hanna helyettes államtitkár tájékoztatója szerint, ha 4 éven keresztül évente 25 százalékos béremelés történt, kezdődött volna az egészségügyben, az összességében 260 milliárd forintba kerülne a költségvetésnek. Ha a közvetlen betegellátásban részt vevő orvosok bérét nettó 100 ezer, a szakdolgozókét pedig 50 ezer forinttal megemelnék, ez mindössze 40 milliárd forintba kerülne, és nem kellene a kormányzatnak kínlódnia, kihagyva a többi doktort, a rezidensek béremelésével sem. Nos, arra nem jutott a körülbelül 3 ezer milliárdos lenyúlt magán-nyugdíjpénztári vagyonból, jutott viszont a leggazdagabbak támogatására, a 16 százalékos egykulcsos adórendszerrel körülbelül 520 milliárd forint, azután volt 500 milliárd forint a MOL-részvények értelmetlen felvásárlására is. Az Egészségbiztosítási Alap - "talpra állításának" színlelt szándékával az állami költségvetési hozzájárulást 642,3 milliárd forint helyett már csak 432,5 milliárddal tervezi a kormány 2012-ben.

A semmittevés elfedését, az állandó visszamutogatás taktikáját alkalmazták és alkalmazzák, persze nem említve olyan tényeket, hogy a GDP-ben az egészségügyi kiadások aránya 2010-ben 4,53 százalék volt, ami 2011-ben 4,29 százalékra csökkent, a költségvetési törvényjavaslat szerint pedig 2012-re 3,99 százalékra fog csökkenni.

(12.00)

A gyógyszerkasszából már az idén elvettek 26 milliárdot, jövőre 83 milliárd forint, 2012-ben és '13-ban 120-120 milliárd forráskivonás van betervezve. Már az idén jelentkezik a fentiek hatása, az úgynevezett közgyógylista 383 ezer embert érintő szűkítése, valamint legsúlyosabb krónikus betegségekben szenvedő betegek által szedett, emelt és kiemelt támogatású gyógyszerek drasztikus megdrágítása formájában, mindezzel a betegek terheinek jelentős növelésével. Pár napja tájékoztatott egy beteg, hogy daganatos betegségére szedett gyógyszere - háromhavi dózis - 950 forintról több mint 20 ezer forintra drágult.

Hasonló mentalitással tervezte a Fidesz 2002-ben is a gyógyszerkasszát. Teljesen érthetetlen módon a 2001-es 179,5 milliárd forintos felhasználás után azt hitték, hogy 153 milliárd forint elegendő lesz. Nos, a Medgyessy-kormány első intézkedései között szerepelt ezen keret felemelése 200 milliárd forintra a betegek érdekében. Azon betegek fenyegetése drágább gyógyszerekkel, akik úgymond nem megfelelően gyógyulnak, és ennek ki tudja, milyen módszerekkel való ellenőrzése klasszikus gestapós módszerekhez közelít. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiban.) A háborús romok állandó emlegetése szintén számos csúsztatást tartalmaz. A több száz milliárdos forráskivonás 2006-ban úgy nem történt meg, hogy az Egészségbiztosítási Alapból az E-alapban nyilvántartott, a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok ellátását szolgáló 274 milliárd forint, ami tehát eredendően sem a gyógyítás fedezetét szolgálta volna, átkerült a nyugdíjkasszába. Most ezt az ellátást - mintegy 342 milliárd forintot - visszaoperálják az E-alapba, persze győzelmi kommunikációval, meghazudtolva saját magukat, a 2006-os háborús romozásukat és forráskivonásozásukat, mondván, hogy ennyivel megnövekedik az E-alap.

Arról sem tesznek említést, hogy például a háziorvosi kassza 2002-2010 között 43,6 milliárd forintról 79,8 milliárd forintra bővült, ami jelentősen meghaladta az infláció mértékét. Jövőre aztán a háziorvosok egy fillérrel sem kapnak többet az idei 81 milliárd forintnál, de nem lesz több forrás a védőnői szolgálatra, az anya-, gyermek- és csecsemővédelemre, a laborvizsgálatokra, a külföldi gyógykezelésekre, anyatejellátásra sem. Sőt, a méltányossági gyógyszerkeretre és az otthoni szakápolásra szánt összeg is jelentősen csökkent.

A Fidesz a választási kampányában beírt forrásbővítés helyett erőszakos struktúraváltásba kezdett. Ennek része különböző sóhivatalok létrehozása, állami egészségszervezési központ, nagytérségi egészségszervezési igazgatóságok, Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezésfejlesztési Intézet, a GYEMSZI, ahol a szűkös források jól megfizetett Fidesz-vazallusok közreműködésével lesznek osztogathatók. A kórházak, egészségügyi intézmények folyamatban lévő, számos joghézaggal tarkított államosítása, ezen önkormányzati vagyon lenyúlása a betegek és az önkormányzatok alapvető érdekeit sérti. Persze, a jelenlegi kórházigazgatók kirúgásával ezekbe a pozíciókba is vazallus, majd nem panaszkodó és a reformokat "éltető" Fidesz-katonákat lehet ültetni. Más kérdés, hogy ezek után arra a 89 milliárd forintra sem lehet számítani jövőre, amivel eddig az önkormányzatok kipótolták a működéshez szükséges forrásokat.

Az őszi idénykezdő Fidesz-frakcióülésről kiszivárgott hír, miszerint 60-70 kórházban struktúraváltással meg akarják szüntetni az aktív betegellátást, ami a betegek egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésének térbeli és időbeli korlátozásával nem más - mint ahogy itt a kollégám mondta -, mint intézményesített népirtás, nemcsak azok számára, akik majd nem érnek időben súlyos betegségükkel aktív betegellátó szakintézményekbe, hanem azon krónikus osztályokon vergődő betegek számára is, akik bármely pillanatban válhatnak akut beteggé állapotuk hirtelen súlyosbodása révén. Erről a Magyar Orvosi Kamara véleménye is hasonló: "Nincs tovább!" Statisztikailag bizonyíthatóan mind több a napi gyógyításban az elkerülhető halálesetek száma, vagyis azoké, akiket a kellő időben és kellő helyen biztonsággal rendelkezésre álló ellátással megmenthettek volna.

Úgy néz ki, hogy itt már nemcsak az egészségügyet kell önmagában megmenteni, hanem az embereket, a betegeket és az egészségügyi dolgozókat is a jelenlegi kormánytól, annak az egészségügyet romboló, a betegek érdekeit semmibe vevő, társadalmi eutanáziára jellemző ténykedésétől és mindennapos gyakorlatától. Jellemző, hogy a mai napon az egészségügyet a kormányzat részérő senki nem képviselte, nem képviseli. Na, hát ennyire számít az egészségügy a jelenlegi kormányzatnak. Habár látom, hogy mindentudó Cséfalvay kolléga lehet, hogy itt ledorongol engem - mint orvoskolléga?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai