Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.06:21:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 6. felszólalás
Felszólaló Osztolykán Ágnes (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az én szüleim is munkásemberek. A felsőoktatás demokratizálódásának köszönhetően a '90-es években munkásszülők gyerekeinek is volt lehetősége diplomát szerezni Magyarországon, így nekem is. Most antidemokratikus fordulat készül a felsőoktatásban, ismét egy szűk elit kiváltsága lesz az egyetem. Megjegyzem, eközben a kiskeresetűeket, kétkezi munkát végzőket büntető, kizsákmányoló egykulcsos adóval és az új munka törvénykönyvével adják úgymond vissza a munka becsületét. Azt gondoljuk, választhatnának jobb módszert is.

Sok vagy kevés 29 milliárd forint? Soknak sok, de annyira nem, hogy ennyiért érdemes legyen elvenni a fiataloktól és a szüleiktől a reményt, hogy diplomás emberek lehetnek; márpedig épp ennyit, 29 milliárdot akar spórolni a kormány a felsőoktatáson. Ma nem fogok arról beszélni, hogy a Fidesz becsapta az embereket, amikor a tandíj ellen szervezett népszavazást, ma ezt már mindenki tudja. Következésképpen a Fidesz ugyanúgy fogja végezni, mint minden kormány, amely hazugsággal került hatalomra.

Egy társadalmi mozgalomról és annak okairól szeretnék beszélni: e mozgalom a kezdődő diáklázadás, ami a szemünk láttára bontakozik ki. A múlt héten Miskolcon és Szegeden tiltakoztak a becsapott diákok, majd ez egy budapesti tömegdemonstrációval folytatódott, és nagyon remélem, hogy ez még csak kezdet. Most még jórészt csak az egyetemi hallgatók tiltakoznak, de mi lesz akkor, ha majd a bezárásra ítélt vidéki főiskolák diákjai is tiltakozni fognak? Mi lesz akkor, ha a gimnazisták, a szakközépiskolások, az általános iskolások, a szüleik, a nagyszüleik is kimennek az utcára? Erre minden esély megvan, hiszen az Orbán-kormány tervei őket sújtják a leginkább.

Tisztelt Ház! Az LMP szolidáris a jövendő és a jelenlegi hallgatókkal, elutasítja a Fidesz-KDNP nemzeti érdekekkel szembemenő terveit. Az egyetemi autonómia megtörése, a tandíj bevezetése és a röghöz kötés helyett az LMP egy igazságos, nyitott, demokratikus és átlátható felsőoktatásra tesz javaslatot. Azt gondoljuk, hogy lehet más a felsőoktatás. A honlapunkon olvasható a felsőoktatási programunk, amelyben kifejtjük a főiskolákról, egyetemekről alkotott elképzeléseinket, és ugyanitt találják meg az alternatív költségvetésünket "Munkát, levegőt!" címmel, amellyel bemutatjuk, hogy mindezt deficitnövelés nélkül is végre lehet hajtani, lehet finanszírozni. Meg kell teremteni az átjárhatóságot a költségtérítésből az állami finanszírozásba mindazoknak, akik a tanulmányi eredményük alapján ezt megérdemlik.

A Fidesz retteg a diákok tiltakozásától, ezért küldte az illetékes államtitkár, Hoffmann Rózsa államtitkár asszony helyett Navracsics Tibort a hallgatói önkormányzatokkal folytatott tárgyalásra. De abban bízunk, hogy a dühös hallgatókat nem lehet néhány látszateredménnyel lecsillapítani, mert a Fidesz politikai identitásának lényegét tagadja meg, amikor - mint teszi most is - bevezeti a tandíjat, és a fiatalok orrára csapja az egyetem kapuit.

A középiskolai, főiskolai és egyetemi férőhelyek számát szűkíteni több mint bűn. EU-s vállalásunk és nemzeti érdekünk diktálja, hogy minél inkább teljesítsük azt a 40 százalékos célkitűzést, amelyet vállaltunk. Ha megnézik, szerte a világban azok az országok sikeresek, ahol sok a felső fokon kiképzett ember. Jellemző, hogy a brutális megszorításokat ügyetlenül leplező Fidesz-politika nemzetinek mondott felsőoktatási rendszerében épp a nemzeti önazonosságot szolgáló szakokat - mint például a magyar nyelv és történelem szakokat - szüntetik meg, ugyanis ezekre nem telik, de a színleg továbbra is támogatott mérnöki, természettudományi képzéseken is jelentős keretszámcsökkenést látunk, és azt gondoljuk, hogy a mérnöki karokon a keretszámot csökkenteni szintén bűn.

Tévképzet, hogy magas a diplomások vagy akár csak a humán végzettségűek körében a munkanélküliség. A kormány ezt egy hibás diagnózisra alapozza, végzetes terápiát alkalmaz, elveszi a nem diplomás szülőktől, a mai általános és középiskolásoktól a társadalmi felemelkedés egyetlen esélyét. Elutasítjuk a költségtérítés felemelését, elutasítjuk azt, hogy bevezessék a tandíjat, mert emiatt a fiatalok már 18 évesen el fognak menni külföldre.

Ami a röghöz kötést illeti, az azzal kapcsolatos szakmai érvemet már nagyon sokszor kifejtettem, egyetlenegy mondat: továbbra is úgy tűnik, mintha az Orbán-kormány lemondott volna arról, hogy Magyarországot egy olyan országgá tegye, ahol jó élni. Az egyetem hagyományosan azon intézmények egyike, amelyek megteremtették az önálló, szabad gondolatot, és az autonóm közösségek (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) évszázados mintáját, a társadalmi felemelkedés esélyét nem hagyhatjuk, hogy most elvegye a kormány. A lázadó diákok és szüleik mozgalma, bízunk benne, hogy nem fogja ezt hagyni.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai