Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.05:37:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 44. felszólalás
Felszólaló Szabó Timea (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetés általános vitájában szeretném röviden ismertetni az LMP álláspontját arról, hogy véleményünk szerint miért érinti kiemelkedően hátrányosan ez a tervezet a fogyatékkal élő honfitársainkat. Véleményünk szerint a kormány ezzel a tervezettel a fogyatékkal élők társadalmi csoportját jövőre teljesen magára kívánja hagyni.

Az új alaptörvény XXII. cikke kimondja, hogy "Magyarország törekszik arra, hogy az emberhez méltó lakhatás feltételeit és a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést mindenki számára biztosítsa". Azonban a jelen tervezetben a bentlakásos intézmények finanszírozási garanciáját nem látjuk, hiszen egyrészt nem olvasható ez ki a tervezetből, hogy a megyei fenntartású intézmények milyen körülmények között és milyen anyagi feltételekkel működhetnek tovább. Erről egyébként Szilágyi Péter képviselőtársam hosszan beszélt.

Másrészt láthatóan fenntarthatatlanná válnak többek között a nagy részben fogyatékos személyek számára nyújtott szolgáltatások. A támogató szolgáltatóknak az elmúlt években óriási jelentőségük volt abban, hogy a fogyatékkal élők képesek legyenek az önálló életvitelre. Ez a szerep jelen pillanatban komoly veszélyben van. Pontosan mit is nyújtanak ezek a szolgáltatások? A támogató szolgáltatások szállító szolgáltatási tevékenysége például jelen pillanatban egyedülálló szolgáltatás, semmilyen más közlekedési szolgáltatás nem képes ezt kiváltani, pótolni az esetlegesen kieső kapacitást. A szolgáltatás elsősorban olyan súlyos fogyatékkal élő személyek, illetve családjaik számára jelentett eddig segítséget, akik nem tudnak, nem tudtak önállóan közlekedni, hogy eljussanak a korai fejlesztést végző intézményekbe, a gyógypedagógiai és integrált oktatási intézményekbe vagy egyszerűen csak orvoshoz.

(11.00)

Hazánkban a betegszállítás gyakorlatilag képtelen feladatának elvégzésére, a súlyos mozgásfogyatékkal élő személyekkel pedig egyszerűen nem tudnak mit kezdeni.

A támogató szolgáltatásokra, közösségi ellátásokra, jelzőrendszeres házi segítségnyújtásra, utcai szociális munkára és krízisközpont finanszírozására a költségvetési törvény tervezetében rendelkezésre álló összeg a 2011. évi keret mindössze 60 százaléka, miközben a feladatok tovább bővülnek, bővültek. Ez nyilvánvalóan irreális elvárás egy ekkora összeg mellett. Ha egyes szolgálatok a kötelező minimumfeladat-mutatóra nyernek befogadást, akkor a megmaradó szolgálatok száma rohamosan csökkenni fog. Szakértői becslések alapján ezen forrás alapján mindössze 200 szolgálat maradhat meg, 140 el sem tudja kezdeni a 2012-es évet. 2009-ben körülbelül 22 ezer személy ellátását biztosították ezen támogató szolgálatok.

Az úgynevezett "túlélő" szolgáltatók esetében a támogatás csökkenése és a 2012-es évre tervezett intézkedések többletköltségei kritikus pénzügyi helyzetet teremthetnek, kapacitásuk pedig csak minimális és romló minőségű szolgáltatásokra lesz elegendő, és nem is biztos, hogy gazdaságilag egyáltalán talpon tudnak maradni. Elég csak annyit mondanom, hogy a kormányzat 2012-re tervezett intézkedéseinek gazdasági hatásaival, amelyek komoly terheket jelentenek a gazdálkodó szervezeteknek - az áfaemelés, a minimálbér költségének és a garantált bérminimumnak a drasztikus emelése, illetve a gázolaj jövedéki adójának emelése -, jelentős anyagi terhet jelent a szolgáltatóknak.

Becsléseink szerint a 2012-re tervezett kormányzati intézkedések a kisebb feladatmutatóval rendelkező szolgálatok esetében 10 százalékot is meghaladó kiadásnövekedést hozhatnak, de a nagyobb szolgálatok gazdálkodása is könnyen ellehetetlenülhet. Ez alapján további szolgálatok megszűnésére számíthatunk, ami katasztrofálisan érinti majd az ellátórendszert.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében becsléseink szerint mintegy 12-14 ezer szociálisan rászorult, súlyos fogyatékossággal élő személy ellátása kerül veszélybe. A támogató szolgáltatások számos tevékenységi eleme más szolgáltatói rendszerek által nem pótolható vagy nem váltható ki. A forráselvonás közvetlenül negatívan befolyásolja a célcsoport által igénybe vett közszolgáltatások működését, a fejlesztést. A habilitációt, rehabilitációt folytató intézmények, oktatási intézmények, egészségügyi és szociális szolgáltatók működése károsodhat azáltal, hogy a célcsoport nem lesz képes a szolgáltatásokhoz hozzáférni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nyilván ezt önök sem így szeretnék látni a 2012-es költségvetésben. Kérem önöket, hogy támogassák az LMP ez irányú módosító javaslatait, hogy segítsünk annak a 22-25 ezer személynek, akik eddig ebből a forrásból tudtak emberhez méltóan élni.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai