Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.22:18:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 425. felszólalás
Felszólaló Kőszegi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  425  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KŐSZEGI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Először is szeretném kiemelni ennek a törvényjavaslatnak azt a megkerülhetetlen célját, hogy az ötvenes évek, illetve az '56-os események utáni megtorlások elévülhetetlenségét célozza meg, és ezáltal gyakorlatilag a büntethetőségét az idők végezetéig lehetővé teszi. Ezt nem volna szabad megkerülni. Csak az egymásra mutogatás folyik, de én ebbe a sorba nem kívánok újra bekapcsolódni.

Engedjék meg, hogy egy '56-ról megemlékező ünnepség személyes élményeit osszam meg önökkel. Itt részben kapcsolódnék Novák képviselő úr felvetéséhez. Az országban nagyon sok településen olyan utcanevek vannak még, amelyek névadói emberiségellenes bűncselekmények elkövetői, róluk elnevezett utcákról van szó.

Egy Pest megyei településen mondhattam ünnepi beszédet október 23-án, ahol Nyakó István és Ipkovich képviselő úr párttársa mint polgármester vigyoroghatott bele a képembe, amikor szóvá tettem azt, hogy az adott településen miért van legalább kéttucatnyi utcában volt kommunista vezérről, illetve emberiségellenes bűncselekményeket elkövetőkről utca elnevezve. Érdemes lenne akár ebben a jogszabályban vagy egy másik jogszabályban azzal is foglalkozni, hogy valamilyen módon ezt tiltsuk meg vagy szankcionáljuk, hogy ne lehessen még mindig egy adott település szocialista polgármesterének kénye-kedve szerint fenntartani ezt az állapotot.

Ez azért is méltatlan, mert azon a településen, ahol ez az ünnepség zajlott, és ahol beszédet mondhattam, az egyik áldozat 1956. október 27-én egy kétéves kislány volt, akit az orosz katonák a nagymamájának az ölében lőttek agyon, amikor megpróbáltak a katonák elől menekülni több százan, és az egyik áldozat egy kétéves kislány lett. Ez a kétéves kislány nemhogy nem nőhetett fel, és nem köthetett házasságot és nem szülhetett gyermekeket ennek a hazának, erről a kétéves kislányról nincs ezen a településen sem közterület, sem utca elnevezve, hogy emlékeztesse az ott élőket arra, hogy egy aljas rendszer aljas szolgálói mikre voltak képesek.

(23.20)

Viszont ugyanezen a településen 55 évvel ez után az esemény után a szocialista polgármester belemosolyog az ott ünneplők arcába, akkor, amikor felveti ezt valaki, mondjuk, az ünnepi szónok, hogy hogyan fordulhat ez elő. Érdemes lenne ezzel is foglalkozni, mert addig megbékélésről beszélni, addig a kádári rendszert méltatni és dicsőíteni szerintem önmagában büntetendő lenne valamilyen formában, erkölcsileg mindenképpen. Egyszerűen felháborító és vérlázító ezt hallani, különösen azután, hogy ezt az 55. évfordulón az ember így megéli.

Tehát én javasolnám azt, hogy fontolja meg az Országgyűlés azt, hogy azon túl, hogy az emberiességellenes bűncselekmények sorába vesszük az '50-es évek, az '56 utáni megtorlások eseményeit és személyeit, valamilyen formában jogszabályban rögzítsük azt, hogy ezekről a személyekről, illetve ahhoz a rendszerhez kötődő prominensekről utcát, közterületet elnevezni ne lehessen, illetve ha van még ilyen elnevezés, azt szüntessék meg, és ezt szigorúan szankcionáljuk, ha ez nem történik meg. Ez az én felvetésem, ezt fontoljuk meg, és kérem, hogy ebben is legyen konszenzus.

Köszönöm a türelmet és a meghallgatást.




Felszólalások:  Előző  425  Következő    Ülésnap adatai