Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.15:35:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 266. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! A választási ígéreteikben évi 100 ezer új adózó munkahely megteremtéséről beszéltek, ami nagyjából tíz év alatt 1 millió új munkahelyet jelent. Másfél év eltelt, 150 ezer kellene hogy legyen, pulzál a rendszer, hol 20, hol 30 ezer, de a válság bekövetkezte előtti állapothoz képest az államtitkár úr is tudja, 70-80 ezerrel kevesebb ez a munkahely.

Mi a jövő, a jövő kilátása? 2012 hogyan néz ki? Gazdasági szempontból 1,5 százalékos növekedést irányoznak elő a költségvetésben. A minisztere itt 2,5 százalék felettit is lebegtetett, mások meg arról beszélnek, hogy csak nehogy recesszió legyen. A foglalkoztatáspolitikára ez nyilván fogható kihatással bír, igazából sok jóra nem lehet számítani.

Hát mi az, amire számíthatnak a berentei erőmű dolgozói, a Borsodi Energetikai Kft. dolgozói akkor, amikor hónapok óta 100-110 ember gyakorlatilag "szabadságon" van, mert fizetést elmondásuk szerint nem kapnak, a kollektív szerződés szerinti juttatásaikat sem kapják meg? Mivel az alaphálózati állomást nem lehet leállítani, azt működteti négy műszakos folyamatos munkarendben 12 elektrotechnikus. Ezeknek az embereknek a tartalékai elfogytak, elfogytak a gyermekeik iskoláztatásához, a kollégiumi ellátáshoz, a mindennapi megélhetéshez szükséges pénzeik gyakorlatilag kiürültek. 100-110 családról szól ez a történet, de az országban sokfelé lehet még ilyen példákról beszélni.

Kovács Tibor képviselőtársam már egy azonnali kérdés kapcsán kérdezte egy hónappal ezelőtt, és Bencsik úr, Fónagy úr, az államtitkár urak már válaszoltak is, de lépések nem történtek az ügy kapcsán. Kérdezem, államtitkár úr, az erőmű dolgozóit kívánják-e, mikor és hogyan kívánják segíteni, meddig tart még ez a lehetetlen helyzet, hová és kihez fordulhatnak ezek az emberek, mikor kapják meg a jogos jussukat, és az új munka törvénykönyvében az ilyen kiszolgáltatottság kapcsán milyen biztosítékokat akarnak adni majd a későbbiekre? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Konkrét választ kérek a kérdésekre.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai