Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.21:53:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Tarnai Richárd (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TARNAI RICHÁRD (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Bizonyára a napokban hallották önök is azt a hírt, miszerint 38 ezer kilogramm lejárt szavatosságú élelmet adott át az egyik cég megsemmisítésre az arra hivatott szervezetnek. Ha egy kicsit a hír után nézünk, és a korábbi, egy héttel azelőtti híreket figyeljük, akkor azt is hallhattuk, hogy ugyanez a cég egy héttel azelőtt 3000 kilogramm lejárt szavatosságú élelmiszer forgalomba hozatalában találtatott bűnösnek - úgymond -, tehát 3000 kilogramm lejárt szavatosságú élelmiszert hoztak forgalomba.

Januárban létrejöttek a kormányhivatalok. Pontosan azért jöttek létre, hogy azok a szakigazgatási szervek, amelyek korábban külön-külön működtek, egymástól teljesen függetlenül és sokszor - lássuk be - kiskirályságokként működtek egy adott megyében vagy egy adott régióban... - most a működésük összehangolásra került. Januártól a kormányhivatalok keretein belül ezek a szakigazgatási szervek egységesen lépnek fel pontosan annak érdekében, hogy ilyen, az előbbihez hasonló esetek ne fordulhassanak elő. A munkavédelem, az élelmiszer-biztonsági szakigazgatási szerv, illetőleg a fogyasztóvédelem közösen lépnek föl azért, hogy lejárt szavatosságú, illetőleg romlott élelmiszer ne kerülhessen a magyar emberek asztalára, és ne legyünk Európa élelmiszerszemét-lerakata.

Az egyik legjobb példa körülbelül egy hónappal ezelőtt fordult elő. A kollégák tájékoztattak arról, hogy az egyik nagy áruházlánc üzletében három napja lejárt sajtot helyeztek ki - hűtést igénylő termékről van természetesen szó - a pénztár mellé, és úgy reklámozták, hogy ha valaki ezt megvásárolja, ajándékba kap mellé két napja lejárt somlói galuskát. Azt gondolom, hogy ha Magyarországon a szabályok az élelmiszer-biztonságra vonatkozóan így érvényesülnek, akkor valami nagy baj van.

A kiutat viszont ebből a helyzetből az előbb említett példa mutatja. Míg egy héttel korábban az adott cég úgymond törvénysértő módon forgalomba hozott lejárt termékeket - most nem szeretném untatni önöket a részletekkel, hogy milyen módon hamisították meg a dátumot, egyébként 11 évvel ütötték át a lejárati dátumot a legkirívóbb esetben -, ahhoz képest egy hétre rá, mivel tapasztalták azt, hogy szigorú büntetés és szigorú felderítés folyik, ezek után önkéntes jogkövető magatartást tanúsítottak.

A kormányhivatalokon belül működő szakigazgatási szerveknek tehát nem boszorkányüldözés a céljuk. Nem azt szeretnénk, hogy rettegjenek a cégek attól, hogy mikor kapnak komplex ellenőrzéseket, amikor több szakigazgatási szerv egyszerre átvizsgálja az ő működésüket, hanem azt szeretnénk elérni, ha az önkéntes jogkövető magatartás alakulna ki, és ne érje meg egész egyszerűen ilyen termékeket forgalomba hozni.

E tekintetben egyébként a magyar sajtó nagyon jól vizsgázott, hiszen valamennyi sajtóorgánum beszámolt ezekről az ügyekről, és valamennyi sajtóorgánum eredményének tudható be, hogy az önkéntes jogkövetés ebben az egy, de elég fontos esetben - hiszen nagy tételről van szó - már bekövetkezett. A továbbiakban is a maximális bírságok kiszabására fog sor kerülni, és az adott hatóságok mindent el fognak követni annak érdekében, hogy ne érje meg a cégeknek. Nem feltétlenül a bírság miatt ne érje meg átütni a lejárati dátumot, vagy romlott élelmiszert hozni forgalomba, hanem azért nem, hiszen ha harmadszor-negyedszer hallják a fogyasztók az adott cégről, hogy az az adott cég lejárt termékeket forgalmaz, akkor el fognak fordulni tőle. Azt gondolom, hogy a sajtó szerepe éppen ezért kitüntetett ebben a kérdésben.

Azt szeretném kérni valamennyi képviselőtársamtól és a kormány képviselőjétől is, hogy ebben a munkában legyenek partnerek. Ha jogszabály-módosítások jönnek, mondjuk, a büntetési tételek szigorítása érdekében, akkor azt támogassák, hiszen közös érdek, minden magyar ember közös érdeke, hogy csak jó minőségű, nem lejárt termék lehessen a polcokon.

Ehhez kérem a támogatásukat, és köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai