Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.22:54:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap, 114. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:58

Felszólalások:  <<  114  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány 2010-es létrejöttét követően kormányprogramban hirdette ki, hogy az adópolitikán változtatni szeretne, amelynek a lényege az, amit ön is elmondott (Bangóné Borbély Ildikó: Az biztos, hogy változtatott is!), miszerint a megszerzett jövedelmek adókulcsát és adóösszegét csökkenteni kívánja, és elsősorban a fogyasztásra, forgalmi adókra tereli a hangsúlyt, az állami költségvetés bevételét elsősorban ezekből az adókból szeretné biztosítani. A személyijövedelem-adózás területén pedig egyértelműen olyan adórendszert dolgoz ki, amely egyrészt a munkára ösztönöz, tehát alacsony adókulcsot jelent, másrészt pedig a családok lesznek a kormány figyelmének középpontjában, a prioritást a családok fogják élvezni.

Azt gondolom, hogy az elmúlt öt évben, lassan hat évben ezt a célkitűzését a kormány elérte, mi több, bizonyította. Ne feledjük el, hogy a 2010-es kormányváltáskor a személyi jövedelemadó mértéke még 17 százalék és 32 százalék volt, 2011-től pedig egykulcsossá vált, 16 százalékra csökkent, és ahogy ön is mondja, 2016. január 1-jétől pedig tovább csökkent 15 százalékra.

De ami nagy horderejű változás, az elsősorban a családi adókedvezmény terén következett be, hiszen a szocialisták ideje alatt a családi adókedvezmény mértéke 4000 forint/fő/gyermek volt, és csak a háromgyermekesek részesültek ebben. Akkor, 2010-ben százezer család tudta elérni a családi adókedvezmény intézményét, és 12 milliárd forintjába került az állami költségvetésnek, ennyit kaptak a családok. Most a Fidesz családpolitikájának és adópolitikájának köszönhetően több mint 1 millió 100 ezer ember éri el ezt a kedvezményt, és a kifizetett kedvezmény mértéke, amely nem folyik be a költségvetésbe, hanem a családoknál marad, meghaladja a 240 milliárdot.

Azaz, ha összehasonlítom a szocialista kormány családpolitikájával a Fidesz-kormány családpolitikáját, akkor azt lehet mondani, hogy tizenegyszeresére nőtt azon családok száma, amelyek így gyermeket nevelnek és családi adókedvezményt tudnak igénybe venni, a mértéke pedig hússzorosára a 2010-es viszonyokhoz képest. Hatalmas kedvezmény, hogy a Fidesz-kormány kiterjesztette 2014-től, hogy a járulékok után is igénybe lehessen venni ezt a kedvezményt, és ezáltal csak 2014-ben több mint 40 milliárd forint került a családok zsebébe. Ez 2015-ben meghaladja az 50 milliárdot.

Fontos elmondani, hogy a személyi jövedelemadó kulcsának csökkentése mellett, amit tovább szeretnénk folytatni a ciklusban, jó lenne elérni, hogy 15 százalékrólegy számjegyű legyen a személyi jövedelemadó, a családi adókedvezmény mértékét pedig kétgyermekesek esetében duplájára, azaz a jelenlegi 20, illetve 25 ezer forint helyett 2019-re 40 ezer forintra szeretnénk emelni.

Egyértelmű, azt gondolom, a Fidesz-KDNP-kormány bizonyította azt, hogy a családok kormánya, azon emberek kormánya, akik dolgoznak, akik jövedelmet szereznek, és ezért csökkentette a személyi jövedelemadó kulcsát. A Fidesz-KDNP-kormány ezt a politikát szeretné folytatni ebben a ciklusban is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Felszólalások:  <<  114  >>    Ülésnap adatai