Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.17:02:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2022.03.10.), 28. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Február 24-én  ma két hete  robbant ki ez a háború, amiről minden napirend előtti felszólalás szól.

A mai napon a magyar Országgyűlés egy világos, de nyugodt hangvételű politikai nyilatkozatot vitat meg és fogad el. Sajnálatos, hogy a baloldal képtelen egyetértésre jutni ebben a nehéz helyzetben, hiszen tegnap kivonultak a határozathozatalról. A háború új helyzetet teremtett a világban és a magyar külpolitika számára egyaránt.

Ahogy ezt már hangsúlyozta miniszter úr is, kiállunk Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett; az elmúlt években fennálló vitáinkat félretesszük; az európai uniós csatlakozási folyamat megkezdése mellett vagyunk. Ugyanakkor elítéljük az orosz katonai agressziót, és támogatunk minden szankciót, amit a nemzetközi közösség kivet Oroszországra.

Magyarország álláspontja négy szóban foglalható össze. Először is: béke, másodszor: biztonság, harmadszor: egység, negyedszer: szolidaritás. Béke, tehát a harci cselekmények leállítása, tűzszünet, a humanitárius és a béketárgyalások megkezdése: mindez a nemzetközi közösség napról napra egyre súlyosabb felelőssége.

Másodszor, ami a biztonságot illeti, a magyar emberek biztonsága a határon innen és túl. Meg kell akadályozni a háború továbbterjedését, Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból, ezért Magyarország nem küld katonákat, nem szállít fegyvereket Ukrajnába. És ami az energiarészét illeti, a gáz-, az olajszállítás biztonságát pedig meg kell őriznünk. Magyarország tehát nem támogatja a szankciók ez irányú kiterjesztését, bármit is mond az ellenzék. Nem lehet velünk, magyarokkal megfizettetni a háború árát.

Ami pedig az egységet illeti: a NATO, az Európai Unió, az Európa Tanács, a V4 meglepő és nagyon üdvözlendő egységes álláspontot foglal el. Fontosnak tartjuk a határozott és felelős fellépést ezen nemzetközi szervezetek részéről, és szorgalmazzuk, hogy ezt az egységet sikerüljön a nyugati világban fenntartani.

Ami pedig a szolidaritás fontosságát illeti, ezen a területen mindenféleképpen rendkívül komoly mozgásterünk van. És ahogy hallhattuk külügyminiszter úrtól, Magyarország mindent megtesz, és a legnagyobb elismerés illeti azokat az egyéneket, szervezeteket, egyházakat, akik aktívan kiveszik a részüket a segítségnyújtásból, amely kétirányú. Először is, segítenünk kell a menekülteket, amelynek tekintetében szeretném hangsúlyozni, hogy Lengyelország után Magyarország a második legjelentősebb menekültfogadó ország. Ez a szám napról napra növekszik, és azzal kell számolni, hogy az elkövetkezendő hónapokban ez nem fog lassulni. A másik irány pedig az ukrajnai humanitárius katasztrófa enyhítése érdekében történő cselekvés.

Ami a menekülteket illeti, szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország mindenkit befogad, nemzetiségre, állampolgárságra való tekintet nélkül. Ami pedig a humanitárius katasztrófát illeti, egész Ukrajnára figyelemmel vagyunk; különösen odafigyelünk Kárpátaljára, a hozzánk legközelebb eső térségre, illetőleg az ott élő magyarok megsegítésére. Ez a legfőbb feladataink közé tartozik ezekben a napokban a kormányzás tekintetében.

Ami pedig az ellenzék magatartását és vádjait illeti, szeretném világossá tenni, hogy egy ponton el kell dönteni, hogy a háború vagy pedig a magyar emberek oldalán állnak-e. Aki fegyvert akar küldeni, vagy katonát akar küldeni, vagy el akarja zárni a gázcsapokat, az egyértelműen a háború oldalán áll. És ami pedig azokat a vádakat illeti, hogy Magyarország milyen kapcsolatban áll Vlagyimir Putyinnal, Gyurcsány Ferenc volt az, aki kiskutyát ajándékozott Vlagyimir Putyinnak. Ő volt az, aki az Apró-villában vendégül látta; és ő volt az, aki az orosz titkosszolgálattal világíttatta át a magyar kémelhárítást, a Nemzetbiztonsági Hivatalt.

Hölgyeim és Uraim! A politikai nyilatkozat elfogadása egy kiváló alkalom arra, hogy nemzeti egységet alakítsunk ki ebben a rendkívül nehéz helyzetben. Ha valamikor, akkor most van szükség politikai konszenzusra. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai