Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.17:06:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2021.05.17.), 243. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Külügyi bizottság
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:18


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT, a Külügyi bizottság elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Csak nagyon röviden. Arató Gergely képviselő úr lógott ki itt a sorból a tárgyalás során, de ez ne szegje kedvünket, mert alapvetően úgy látom, hogy tudunk érdemi párbeszédet folytatni olyan kérdésekről, amelyekről szükséges, hogy ha a magyar külpolitikában gondolkodunk, akkor folytassunk érdemi párbeszédet.

Nem kívánok azokra a provokatív vádakra részletesen kitérni, hogy az Emberi Jogi Bíróság ítéleteit Magyarország semmibe venné. Nem felel meg a valóságnak. Együttműködünk az Emberi Jogi Bírósággal, és nagyon komoly eredményeket tudunk felmutatni, tehát nagyságrendileg javult a bírósági ítéletek végrehajtása az elmúlt években, és erre fogunk törekedni a jövőben is. Az, hogy ne lennénk elkötelezettek az emberi jogok tiszteletben tartása mellett, ez sem felel meg a valóságnak.

Ugyanakkor, ami az előzetes konzultációt illeti, szeretném fölhívni képviselőtársaim figyelmét, hogy azzal a szándékkal terjesztettük be a Külügyi bizottság elé a határozati javaslatot, hogy ott jussunk konszenzusra, és én abban a hiszemben tettem föl szavazásra a szöveget, hogy nem fogalmazódott meg egyetlenegy módosító javaslat sem a szöveggel kapcsolatosan. Tehát én abban a hiszemben voltam, hogy itt egyetértés övezi ezt a szöveget. Nem a magyar diplomácia teljesítményének az értékeléséről szól ez a néhány mondat. De ugyanakkor, hogy demonstráljam, hogy az együttműködési szándékunk megvolt, a módosító javaslat vitája során is ez egyértelmű volt.

Ugyanakkor azt kell mondanom, képviselőtársaim, hogy amikor a módosító javaslat indokolásában az a mondat szerepel, hogy azért van szükség ezekre a módosításokra, mert Magyarország a térségbeli országok között utolsó helyen áll mind a demokrácia minőségét, mind az egyéni szabadságjogok érvényesülését, mind pedig a jogállamiság minőségét jelző mutatószámok alapján, nem lehet csodálkozni azon, hogy egyes képviselőtársaim ezt provokatív indokolásnak minősítették, és a TAB álláspontja, a TAB végső álláspontja értelemszerűen ennek köszönhető.

Tehát keressük majd a konszenzust 2022 után  Arató Gergely megfogalmazásában. Azt hiszem, hogy ezen az úton nehéz lesz konszenzust kialakítani. Kérem ennek a tudomásulvételét képviselőtársaim részéről.

De én sem adom fel. Tehát ahogy Arató Gergelyben van egy pedagógiai optimizmus, bennem is van egy pedagógiai optimizmus a tekintetben, hogy van értelme a külpolitikai célokat egyeztetni, és megpróbálni kialakítani, ezekben a nemzetközi kihívásokban megtalálni a konszenzust, és ennek a konszenzusnak a támogatásával előrehaladni. Ezért örülök annak, hogy több ellenzéki frakció is kinyilvánította már az egyértelmű támogatását, és remélem azt, hogy holnap délelőttig, amikor szavazásra fog sor kerülni, a száma ezeknek a frakcióknak tovább fog nőni, mert őszintén gondolom, hogy fontos, hogy egy minél szélesebb konszenzus legyen a magyar külpolitikának az ilyen minősített feladatai előtt, mint egy Európa tanácsi elnökség. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai