Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:48:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2020.12.15.), 152. felszólalás
Felszólaló Bóna Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÓNA ZOLTÁN, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság a 2020. december 3-án tartott ülésén megtárgyalta az egyes elkobzott dolgok közérdekű felhasználásáról szóló 2000. évi XIII. törvény módosításáról szóló T/13664. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 34 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés az első Orbán-kormány ideje alatt, 2000-ben elfogadta az egyes elkobzott dolgok közérdekű felhasználásáról szóló 2000. évi XIII. törvényt. A törvény célja az volt, hogy a hatósági elkobzás útján állami tulajdonba került egyes dolgok ne csak kampányszerűen jussanak el a rászorultakhoz, továbbá, hogy az eljuttatás a különböző érdekek, különösen a szellemi tulajdon tulajdonjogában megsértett jogosult érdekének megfelelő figyelembevétele mellett történjen. A törvénynek köszönhetően a büntetőeljárás és a szabálysértési eljárás során elkobzott egyes dolgok, tárgyak felhasználhatók jótékony, karitatív célokra. Sok esetben előfordul, hogy például hamis márkajelzésű ruhaneműk, játékok kerülnek elkobzásra. Ezek az úgynevezett márkátlanítás után a rászorulók részére adományként kioszthatók.

Az elmúlt húsz év során évente átlagosan 100 millió forint értékű adomány jutott el így a rászorulókhoz. A törvény nélkül a lefoglalt tárgyak sajnos megsemmisítésre kerülnének, és ezzel megfosztanánk a segítségre szorulókat a támogatásoktól.

Az egyes elkobzott dolgok közérdekű felhasználásáról szóló törvény elfogadása óta több mint húsz év telt el. A módosítás napjainkban szükségessé vált. Az előttünk fekvő törvényjavaslat lehetőséget teremt arra, hogy az elkobzott dolgoknak, tárgyaknak ne csak az egyéni szükségleteket meg nem haladó mértékű juttatása valósulhasson meg, mint ahogy ez eddig történt, hanem az intézményi szintű felhasználásra is sor kerülhessen.

A törvényjavaslat által a karitatív szervezetek intézményein keresztül lehetővé válik, hogy az elkobzás útján állami tulajdonba került nagyobb értékű, illetve jellegében nem egyéni felhasználásra méretezett dolgok is felhasználásra kerülhessenek a rászorulók érdekében.

Ebben az esetben olyan elkobzott tárgyakra, eszközökre lehet gondolni, melyeket egyébként az úgynevezett nagyfelhasználóknak készítettek. Ilyen lehet például egy üzem gépe, berendezése, vagy állami tulajdonba került gépjárművek, amelyeket bűncselekmény elkövetésére használtak fel. A hatályos jogszabályok jelenleg nem engedik, hogy ezeket a karitatív szervezetek használják fel.

Tisztelt Ház! A javaslat a karitatív szervezetek visszajelzései és gyakorlati tapasztalatai alapján, az elmúlt húsz év tanulságait figyelembe véve került kidolgozása.

A benyújtott javaslat támogatandó, mivel az bővíti a karitatív felhasználás körét, és megteremti annak a lehetőségét, hogy a karitatív szervezetek intézményein keresztül nagyobb értékű dolgok és tárgyak is karitatív célú felhasználásra kerüljenek, segítve ezzel is a rászorulókat. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai