Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.03:43:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2020.12.14.), 331. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nacsa Lőrinc képviselőtársam elég sok mindenre kitért az önök által felvetett kérdések közül, de az egyik párt részéről sem hangzott el az ellenzéki oldalról, hogy ne lennének képesek 71 választókerületben önálló jelöltet állítani. Bár azt sem állították, hogy képesek rá, tehát lehet, hogy a mai állapotukban ez valóban egy nagy feladatot jelent, de nem hiszem, hogy ez a legnagyobb problémája ennek az előterjesztésnek. S akkor, amikor a kamupártok elleni folyamatos fellépés szükségességét az elmúlt időszakban hangsúlyozták, az egy érdekes fordulat, hogy amikor itt van a konkrét lehetőség, akkor, ha jól értettem, egyikük sem nyilatkozott pozitívan az előterjesztés támogathatósága felől.

Nacsa Lőrinc képviselőtársam kiválóan rávilágított arra, hogy az Alkotmánybíróság döntésének is megfelelően kétféle külföldi magyar szavazat létezik. Ezek homogén csoportot képeznek attól függően, hogy van belföldi lakóhelyük vagy nincs. Bármelyik magyar állampolgárt, aki belföldi lakóhellyel rendelkezik, megilleti a jog, hogy külföldön lakcímet létesítsen és levélben szavazzon. Tehát ez egy csúsztatás, hogy őket ez a jog nem illeti meg, tudnak élni vele, sőt ebben az esetben ebben a formában tudnak vele élni. Ha meg akarják tartani a kettős szavazatukat, akkor valóban azt az áldozatot vállalniuk kell, hogy vagy hazajönnek, vagy pedig valamelyik külképviseleten tudják ezt a jogukat gyakorolni.

Ami a finanszírozás kérdését illeti, gyakorlatilag akik már belovagoltak a parlamentbe, és van állandó finanszírozásuk, nyilván nekik lehet ez egy fájó pont, hogy akik elindulnak a demokrácia jegyében önálló kezdő alakulatként, hogy bekerüljenek a tisztelt Házba, ehhez a magyar költségvetés finanszírozást biztosít. Nem mindenki van abban a helyzetben, mint Dobrev Klára, hogy mondjuk, külföldről finanszírozzák a kampányát (Nacsa Lőrinc: Bizony!), tehát vannak, akik erre szorulnak, hogy gyakorlatilag a költségvetésnek kell (Arató Gergely közbeszól.) egyenlő esélyt biztosítania a többi párttal együtt.

Varga László nyilatkozott, hogy nem javítható a benyújtási határidőre, és Nacsa Lőrinc is nyilatkozott, hogy ez itt egybeesés volt, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése (Az elnök csenget.) és a benyújtási határidő egybeesett. Ez valóban a tényeknek megfelelő.

A másik része a dolognak, hogy a levélszavazatokkal kapcsolatban mi értjük a határon túli magyarok szavazatával kapcsolatos averziókat is, hiszen a pártok viszonyulása a határon túli magyarokhoz orientálja a szavazatukat, ez kétségtelen, de azt hiszem, erről nem a kormánypártok tehetnek, hanem az a múlt, amit az ellenzék cipel magával, és ami 2004-ben december 5-én csúcsosodott ki.

(21.40)

Valóban, a politikában is vannak következményei az elkövetett dolgoknak. Annak is van következménye, hogy ki kivel barátkozik természetesen. Ebben az esetben, hogyha a Jobbiknak van ilyen felvetése, akkor ezt is felvethetjük.

Regionális pártok szerintem eddig sem voltak Magyarországon, tehát a területi listák nem a regionális pártokról szóltak. Az egy másik választási rendszer volt, másik választási szisztéma.

Arató képviselő úr említette, hogy van olyan Pest megyei választókerület, ahol 50 perc elérni az egyik végéből a másikba a választókerületnek. Jelentem, hogy vidéken is vannak ilyenek, nekem is ilyen van, sőt, a korábbi, kisebb választókerületem, ami volt 2014 előtt, ahol csak tizenhárom településem volt a harminccal szemben (Arató Gergely közbeszól.), ott is 60 kilométer volt a távolság gyakorlatilag a két végpontja között. Tehát önmagában ilyenfajta aránytalanságok nem születnek.

Ami a Pest megyei aránytalanságokat és az egyeztetéseket illeti, ez egy nagyon jó felvetés, csak akkor azt kell hogy mondjuk, hogy ha az egyeztetésről beszélünk, akkor lehet, hogy azt is észrevételezni kellene, hogy Pest megyében van olyan választókerület, amelyben több mint 90 ezer választópolgár van, Budapesten pedig van olyan, amely a 60 ezret alig éri el vagy alig haladja meg. Tehát lehet, hogy ezt valóban egy egyeztetésen vagy komplex keretben szerencsésebb lett volna rendezni. Nem tudom, hogy önök ezeket miért nem vetették föl, ha ott voltak azon az egyeztetésen, amit Pálffy Ilona hívott össze, amelyre önök is hivatkoznak. Bár ha ott van mind a hét párt, hogy ez nem a pártok közötti találkozó lett volna, azért a magyar nyelv szabályai szerint ez nehezen értelmezhető, és valószínűleg ugyanilyen szándékkal hívta össze akkor a Nemzeti Választási Iroda vezetője ezt a találkozót.

Köszönöm a nemzetiségek bizottságának az állásfoglalását, akik, hála istennek, megint kívül tudnak maradni ezen a pártok közötti vitán, és korrektül, tárgyszerűen tudják ezeket az ügyeket kitárgyalni. (Arató Gergely közbeszól.)

Azt hiszem, hogy minden olyan témát talán sikerült érintenem, ami a felvetésekben szerepelt. Még egyszer gondolják át a törvényjavaslat támogatását, azt kérem önöktől. Köszönöm. (Taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  331  Következő    Ülésnap adatai