Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.16:14:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2020.12.14.), 239. felszólalás
Felszólaló Herczeg Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERCZEG TAMÁS, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. december 10-én tartott ülésén megtárgyalta az egyes vagyongazdálkodást érintő rendelkezésekről, valamint egyes vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló T/13673. számú törvényjavaslatot. Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. OGY határozat 46. §-a alapján 24 igen szavazattal, 8 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadta.Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által benyújtott törvényjavaslat alapvető célja, hogy az állami vagyon ingyenes átruházásával a köztulajdonban álló gazdasági társaságok közfeladatainak hatékony ellátását, valamint a rászoruló személyek digitális felzárkózását elősegítse, továbbá a jogalkalmazói tapasztalatok alapján az egységes jogértelmezés érdekében szükséges rendelkezéseket megalkossa, és az elmúlt időszakban a nemzeti vagyont, a vagyongazdálkodás szereplőit érintően bekövetkezett változásokat a nemzeti vagyonról szóló törvényen átvezesse.

A javaslat egyik eleme azt a jó célt szolgálja, hogy a Filharmonikus Zenekar, Énekkar és Kottatár Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság mint kiemelt nemzeti kulturális alapintézmény feladatellátásának elősegítése céljából a magyar állam tulajdonában álló ingó vagyonelemek ingyenes tulajdonba kerüljenek a Filharmóniához.

A jogszabályváltozás megoldást nyújt a Filharmónia Magyarország Nkft. kulturális közfeladatainak megvalósításához szükséges ingó vagyonelemek jogi helyzetének megnyugtató rendezésére.

A javaslat részletes vitája során megfogalmazódott igénynek köszönhetően egy másik pontként beépítésre került a magyar állam tulajdonában lévő Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma és az esztergomi vár tulajdonba adása az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye részére, hitéleti és kulturális célok megvalósítása érdekében.

Továbbá a javaslat kiegészítésre került egy további ingatlan, egy kivett közpark ingyenes tulajdonba adásával Esztergom város önkormányzata részére, a településüzemeltetési feladatok elősegítése érdekében.

A tulajdonba adást egyébként a főegyházmegye arra hivatkozással kezdeményezte, hogy az érintett terület korábban is egyházi tulajdon volt, és mivel az érintett területtel szomszédos az esztergomi bazilika mint az ország egyik kiemelkedő szakrális és turisztikai központja, indokolt a fizikailag és rendeltetésüket tekintve is szorosan kapcsolódó területek egyházi tulajdonba adásával elősegíteni, hogy a fejlesztések és a működtetés megvalósításánál egységes szempontrendszer érvényesüljön.

A javaslat egy másik elemének köszönhetően a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zártkörűen Működő Részvénytársaság tulajdonába adja azokat a vagyonelemeket, amelyeket több jogcímen évek óta kezel, fejleszt, illetve amelybe saját eszközeiből beruházott, és amelyek működéséhez, kulturális, oktatási és értékmegőrző funkcióihoz nélkülözhetetlenek.

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy a javaslat rögzíti a koncesszióról szóló törvényt érintő sarkalatos változtatásokat is, úgymint az állam és az önkormányzat kizárólagos gazdasági tevékenységeinek pontosító jellegű módosítását, ezáltal bekerült a javaslatba az önkormányzat új kizárólagos gazdasági tevékenységeként az önkormányzat törzsvagyonának részét képező és használatában lévő vasúti pályák fejlesztése, működtetése.

A törvényjavaslat bevezeti a jogszabályváltozási klauzulát, amely már ismert a magyar koncessziós gyakorlatban, például az autópálya-koncessziós szerződések körében. Ez a releváns francia, lengyel és német nemzetközi koncessziós gyakorlatban is elismert alapelv. Valamint általános jelleggel biztosításra kerül külföldi elem hiányában is a külföldi vagy magyar választott bíróság eljárásának lehetősége, feltéve, hogy nemzetközi szerződés vagy egyéb nemzetközi kötelezettség ezt nem zárja ki.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, a javaslatot elfogadásra javaslom.




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai