Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.05:36:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2023.09.26.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Fidesz-frakció bejelentette, hogy egy szuverenitási törvényt fognak beterjeszteni és elfogadtatni az Országgyűléssel. De mit is jelent a szuverenitás, illetve mit is ért alatta a Fidesz-frakció, továbbá mit akar elérni vele miniszterelnök urunk?

A szuverenitás definíció szerint az állami főhatalom önálló, független gyakorlását jelenti. Egyes szótári értelmezések szerint a szuverenitás azt is jelenti, hogy az uralkodó a törvények felett áll, ő a törvények forrása. Miniszterelnök urunk és kormánypárti képviselőtársaink szándéka nyilvánvaló: gyengíteni, formálissá tenni az Európai Unió befolyását Magyarországon. De ez azt is jelenti, hogy a magyar gazdaságot nem integrálni akarják az Európai Gazdasági Közösségbe, hanem sokkal inkább függetleníteni attól. Ez egy életveszélyes, mondhatni kalandor akcióterv. A XXI. század első felében, amikor a nemzetközi munkamegosztás ilyen magas fokon áll, kimaradni egy 500 milliós versenypiacról több mint bűn, ez hiba. Érdemes utalni arra, hogy Nagy-Britannia mennyire szenved attól, hogy kimaradt ebből a piacból, pedig a versenyképessége sokkal magasabb és a fejlettsége is sokkal magasabb, mint a miénk. Ha sikerül a kormány szuverenitási törekvése, akkor az európai befektetők sorra fogják elhagyni Magyarországot, és ezzel megsemmisítik az exportunk nagy részét. Ennek következtében persze a nemzeti valutánk nagyon is szuverén lesz, csak sajnos egy fabatkát sem fog érni, mert nem lesz mögötte exportfedezet.

A szuverenitás égisze alatt kormányunk gondoskodni akar független védelmi rendszerről, és sokkal lazábbra fűzni a tagsági kapcsolatunkat a NATO-val. Ennek jegyében indította el az új fegyverkezési, mondhatnánk győri programot is. Szerencsére van ütőképes légierőnk, hiszen vannak Gripen vadászgépeink. Azért szeretném felhívni a kormánypárti képviselők figyelmét, hogy emlékeztessék majd a házelnök urat arra, hogy ezeket a vadászgépeket a svédek gyártották, és nem biztos, hogy célszerű lenne most a NATO-csatlakozás kapcsán összerúgni a port a svédekkel, mert esetleg ezzel csorbulhat a védelmi erőnk is.

A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a magyar társadalom nagy többsége, háromnegyede az Európai Unióban akar maradni, és szeretné, ha mielőbb euró lenne a hivatalos fizetőeszközünk a forint helyett. Manapság legalább 700-800 ezer honfitársunk dolgozik az Unió országaiban, és minden hatodik magyar újszülött nem itthon, hanem valamelyik EU-országban látja meg a napvilágot. Jól látható, hogy a magyar emberek nem elzárkózni, nem függetlenedni, hanem integrálódni akarnak Európába. Válaszul az Orbán-kormány a szuverenitás jegyében Távol-Keletről kívánja pótolni a kiesett, kivándorolt magyar munkaerőt. Erre valóban szükség is van, mert 15 év múlva 700 ezer fővel kevesebb lesz a hazai munkaerőforrás; ez egy demográfiai projekció, tehát tényszerű.

Ez a szuverenitási törekvés egy szerfelett veszélyes kalandorpolitika, amely zsákutcába vezeti  de sajnos már múlt időben kell beszélnem, zsákutcába vezette  Magyarországot, gazdaságilag lemaradtunk a szomszédos országoktól, a volt szocialista országoktól is politikailag elszigetelődtünk, nincsenek európai szövetségeseink.

Azt hittem, hogy a Bibó Szakkollégium volt diákjai, akik a mostani politikai vezetőink, ismerik Bibó István műveit és sokat tanultak belőle. Sajnos nem így áll a dolog. Orbán Viktor és társai ugyanazokat a hibákat követik el, mint amiket Bibó leírt az „Eltorzult magyar alkat, zsákutcás magyar történelem” című 1947-es tanulmányában. És sajnos ugyanazok lesznek a következmények is: a felelőtlen politika árát drágán fogja megfizetni a magyar társadalom, újabb évtizedeket veszítünk el ezzel az úttévesztéssel. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai