Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.13:13:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 233. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az Európa Tanács köztisztviselőkre vonatkozó etikai kódexe értelmében a köztisztviselő személyes érdeke alatt értendő minden, a számára vagy családjára, a szüleire, a barátaira és a hozzá közel álló személyekre, szervezetekre vonatkozó előny. Az elfogultság olyan helyzet, amikor a köztisztviselőt személyes érdekei befolyásolják.

Nem telt el még egy év azóta, amikor felhívtam az akkori miniszter és a legfőbb ügyész figyelmét az akkori Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatójának - aki most miniszter - elfogultságból és összeférhetetlenségből származtatható, legalábbis aggályos helyzetére; arra a helyzetre, amelyben ön, miniszter úr, a főigazgató a közbeszerzési törvény megkerülésével jelentős tanácsadói szerződéshez juttatta üzlettársát, három héttel ezelőtt megtagadott - igaz, távoli - rokonát, vagy arra a helyzetre, amelyben ön egyidejűleg főigazgatói kezével közpénzzel fizetett azoknak a vállalkozóknak, akiktől aztán az ügyvezetői kezébe pénzt kapott, vállalkozásában kifejtett tevékenysége ellenértékeként.

Most, miközben azt tapasztaljuk, hogy az egészségügyi intézmények és az ágazat dolgozói helyzetén nemhogy nem sikerült változtatnia, hanem a válság tovább mélyült, a miniszter úr immáron kiemelt vezetői beosztású köztisztviselőként, a nép szolgájaként ismét hozzá közel álló személyek irányába fordította gondoskodó tekintetét.

Nézzük ennek az eredményét! Sikerült közreműködnie abban, hogy az ugyan szerény tulajdoni hányad ellenére a miniszter testvére meghatározó tulajdonosi szerepet kapjon a Hungaropharma Gyógyszer-kereskedelmi Részvénytársaság privatizálásában. Bár a miniszter úr úgy tünteti fel, mintha a döntésben részt sem vett volna, a magánosítás koncepciójának kidolgozásáért a februári kormányhatározat személyesen az egészségügyi minisztert jelölte meg. Miután boldog tulajdonostársnak tudhatta magát a testvér, a miniszter, engedve a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége nyomásának - mert a Magyar Gyógyszerész Kamara véleményét nem kérte ki - az egészségügy legmagasabb szakmai díjával is kitüntette közeli hozzátartozóját, és hogy a családban nehogy feszültség keletkezzen, a sógornő is kitüntetésben részesült a minisztertől.

Már meg sem lep bennünket a radiológiai szakma képviselőinek sajnos névtelenségbe burkolózó levele. Szerencsére preventív lépéseinkkel sikerült azt megakadályozni, hogy az emlőszűrő berendezések fejlesztésénél is az a személy kerüljön meghatározó szerepbe, akivel hosszú időn keresztül voltak üzlettársi viszonyban, és a közelállóság sem megkérdőjelezhető.

Tisztelt Miniszter Úr! Vezető köztisztviselősége, minisztersége, fent említett megnyilvánulásai megfelelnek-e az Európa Tanács miniszteri bizottsága etikai kódexének? Megfelelnek-e az emberek általános etikai értékítéletének? Miniszter Úr! Rendszeres magyarázkodás helyett miért nem ajánlotta már fel lemondását a miniszterelnöknek? Várom válaszát. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

Egyet ne tegyen: ne mondja azt, hogy nem tud és nem akar ezzel foglalkozni! Köszönöm. (Közbekiabálások a kormánypártok soraiból. - Az elnök csenget.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai