Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.20.00:29:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

149. ülésnap (2016.05.10.), 54. felszólalás
Felszólaló Szabó Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:36


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Látszik a felszólalásokból is, hogy a klímakérdés mennyire akkut és mennyire fontos terület és téma, és főleg most, hogy a párizsi és egyben a New York-i aláírást követően egyre inkább belekerült a napi gondolatainkba maga a klímapolitika, és ez egy világot érintő klímapolitika, hogy ez mennyire kiemeltté vált, mi sem bizonyítja jobban, mint Sallai R. Benedek képviselőtársunk hozzászólása.

(14.40)

Való igaz, hogy magával ezzel a megállapodással óriásit léptünk előre, és azt lehet mondani, hogy a világ, a világ klímapolitikája új lehetőséget kap. Ebben élenjárunk, hiszen úgy nő a gazdasági termelőképességünk, úgy nő Magyarországon a foglalkoztatás, hogy közben az üvegházhatású gázok kibocsátása, a szén-dioxid kibocsátása folyamatosan csökken. Úgy gondolom, ez példaértékű, nem sok ilyen van a világban.

Nagyon sok konkrét gondolat jött elő, amelyek nem a jogszabálytervezethez kapcsolódnak. Utalok itt arra, hogy jogi, gazdasági, természetvédelmi, állatvédelmi, növényvédelmi kérdések is felmerültek a képviselő úr hozzászólásában, azonban konkrétan egy szakmai anyag mindenképpen előjött, egy korábbi Greenpeace-jelentés, amely konkrétan a magyarországi légszennyezéssel kapcsolatosan került felvázolásra. Szeretném felhívni a képviselő úr figyelmét, hogy a légszennyezés és a klímaváltozás nem azonos, bár van átfedés a kettő között, ezt mindannyian tudjuk, de a légszennyezés mindig egy lokális téma, a klímaváltozás pedig az egész világot érintő konkrét téma.

Amit konkrétan szeretnék elmondani ezzel a témával kapcsolatosan: abban, hogy a levegőben lévő szállópor-koncentráció Magyarországon milyen mértékű, és ez összehasonlítva Kínával, nos, van egy kis csúsztatás. Vannak olyan mérési eredmények, amelyek alapján egyértelműen kimutatható, hogy Kínában a szállópor nagyságrendje a levegőben mintegy 35-szörös, illetve a 10 mikron/köbméter méretben is akár 10-szeres nagyságrendi eltérések lehetnek. Ez mind az amerikai Berkeley Egyetem mérésein alapul, tehát van benne egy kis csúsztatás, amit a képviselő úr mondott. A magyarországi és a pekingi lég­szennyezettségi adatok azonosnak tekintése mindenképpen hibás.

Úgy gondolom, mind a köztársasági elnök úr, mind pedig a Fejlesztési Minisztérium mindenképpen pozitív iránymutatást ad a klímapolitika területén, és cél, hogy ezen a területen minél nagyobb eredményeket tudjunk elérni. Ennek egy fontos pontja, hogy hozzunk döntést azon a területen, ami a párizsi egyezmény New York-i aláírásával kapcsolatosan jogszabályi szintre emeli ezt a kérdést.

Arra is felhívom a figyelmét mindenképpen a képviselő úrnak ‑ azt mondani egy energiára, hogy pozitív zöld szempontból vagy nem, tiszta energia vagy nem ‑, hogy Európában 29 atomerőmű tervezése és építése folyik jelen pillanatban, és ahhoz, hogy energiával az igényeket ellássuk, úgy gondolom, minden ország maga tudja eldönteni, hogy milyen energetikai alapokra építi a jövőjét. Tény és való, a karbonalapú energiaforrások, akár a szén-, akár a kőolaj‑energiaforrások a végéhez közelednek.

És hogy néhány pozitív gondolattal hadd tudjam ezt a nagyon pozitív témát lezárni, legyen szabad utalnom az elektromos közlekedési eszközök fejlesztésére, ami mellett a kormány letette a voksot; az elektromos autók fejlesztésére, ami szintén kiemelt kormányzati stratégia; a megújuló energiák valamennyi pályázatban megjelenő támogatására, ami szintén kiemelt kormányzati stratégia, és hogy mást ne mondjak, a magyar kormány az Európai Unió által kért vagy elvárt számokhoz képest magasabb megújuló energiaarányt vállalt, hiszen 14,65 százalék energiaarányt vállaltunk a megújulás területén. Emellett folyamatban van az energiatakarékossági programunk, egyszóval csupa olyan pozitív elem, ami itt a parlamentben az elmúlt időszakban már elhangzott több alkalommal, és több kérdésben felmerült témára jutott ilyen módon válasz.

Összefoglalva: a jogszabályt ‑ amely egyben ratifikálja, mint említettem, a párizsi egyezményt, és elsők között Magyarországon tehetjük ezt meg ‑, kérem a tisztelt Házat, támogassa, és minél előbb fogadjuk el, annál büszkébbek tudunk arra lenni, hogy a klímapolitika területén példamutató módon milyen pozitív döntést tudunk hozni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai