Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.16:34:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2017.05.03.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő úr! Tisztelt Ház! Ön igencsak lenézi az összes magyar tanárt, akár a köznevelésben dolgozik, akár a felsőoktatásban dolgozik. Ön úgy gondolja, idézem önt, hogy nem agymosásra van szükség, hanem oktatásra. Ezzel természetesen egyetértünk, szerintem ebben mindenki egyetért Magyarországon, tehát evidenciákat nem kell elmondani, képviselő úr, mert azzal újdonságot nem szerez, sem az LMP-nek szavazatot, sem önmagának népszerűséget, tehát ezzel nyilvánvalóan mindnyájan egyetértünk. De ön úgy gondolja, hogy a kormányzat megnyom egy gombot, és akkor a 170 ezer általános iskolai és középiskolai tanító és tanár hirtelen oktatóból, pedagógusból, tanárból átváltozik agymosóvá, és ez egy realitás, amit ön így gondol? Hogy 170 ezer embert ön így néz, így tekint rájuk, ez a véleménye önnek ezekről az emberekről, hogy egy gombnyomásra agymosóvá változnak? Ez óriási lenézése az összes magyar pedagógusnak. És látom, nemkülönben így vélekedik a 14 ezer felsőoktatási dolgozóról, rájuk is így tekint.

Tisztelt képviselő úr, szerencsére mi nagyobb tisztelettel viseltetünk ezen oktatók és kutatók, tanítók és tanárok irányában, ezért fordítunk évről évre több pénzt az oktatásra, köznevelésre.

(9.20)

Tavalyról idénre is több mint 100 milliárd forinttal, 105 milliárd forinttal növeltük az oktatásra fordítható kiadásokat, és idénről jövőre is növekedést tervezünk, 82-85 milliárd forintos növekedést, majd meglátjuk, hogy végső formájában miként fogadja el a költségvetést a Magyar Országgyűlés.

Bővülő források vannak, ezekből a bővülő forrásokból bővül a magyar oktatási rendszer. Egyrészről ebből tudjuk a fedezetét biztosítani a tanárok béremelésének, ön is tudja, hogy 50 százalékkal emelkedik összességében négy-öt esztendő alatt a tanárok fizetése, és ugyanilyen béremelést indítottunk el a felsőoktatásban dolgozók számára is. Ennek a béremelésnek a fedezete ott szerepel a tavalyi, az idei és a jövő évi költségvetésben is. Tavaly erre 6 milliárd 806 millió forintot fordítottunk, az egy 15 százalékos emelés volt, ehhez most még jön 2,7 milliárd forint az idei évben, ez 9,5 milliárd forint, jövőre pedig még 5 százalék, tehát 15 plusz 5 plusz 5 százalék, az jövőre már, a 6,8 plusz a 2,7 és a 3,2 összességében 12,7 milliárd forint, ami többletet a jövő évi költségvetés tartalmaz 14 ezer oktató, kutató bérének emelésére. Így az idei munkaköri besorolás szerint egy egyetemi tanár, egy fizetési fokozatban levő tanár, aki most 528 ezer forintot keres, 554 ezer forintot fog keresni jövőre. Ez 2015. január 1-jén még 437 ezer volt, így nőtt 437 ezerről 554 ezer forintra az oktatóknak, legalábbis az egyetemi tanári munkakörben az egy fizetési fokozatban lévő oktatóknak a bére.

De sok minden másra is tartalmaz többletforrást a jövő évi költségvetés. Az alaptevékenység támogatására több mint 6 milliárd forint többletet, a doktorandusz hallgatók, a fogyatékossággal élő hallgatók utáni kiegészítésre, a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra is többletet tartalmaz, tartalmaz az oktatók, kutatók, tanárok béremelésére, ahogy említettem, tartalmaz a Stipendium Hungaricumra többletet, és tartalmaz mind vagyongazdálkodási feladatokra, mind az országos kollégiumfejlesztési stratégia első lépésének a megvalósítására többletet a jövő évi költségvetés. Ez azért történhet meg, azért vannak ezek a többletforrások, hiszen most szemben azzal a korszakkal, amit a négyesmetró-építkezés fémjelez a legjobban, amely a 2010 előtti időszakot idézi, amikor még az OLAF-jelentés szerint is sok-sok tíz milliárdot, sőt összességében több mint százmilliárd forintot egy beruházásból kiloptak vagy kicsaltak az akkori MSZP-SZDSZ-es vezetők, ezzel szemben most ezek a pénzek pedagógus-béremelésre fordítódnak, felsőoktatási béremelésekre fordítódnak, iskolaépítésekre fordítódnak, tanterem- és tornaterem-építésekre fordítódnak, új iskolaépületekre vagy iskolák bővítésére. Ezekből is már 26 helyszínen országszerte kész vagy pillanatokon belül elkészülő beruházásokkal találkozhat, ha körbejárja az országot, tisztelt képviselő úr.

Attól, hogy ön hétről hétre elmondogatja ezeket a különböző vagy igazságait, vagy féligazságait, vagy teljes hazugságait ‑ én ezt innen iratok nélkül nyilván nem tudom megállapítani ‑, ezek még nem válnak valósággá. Attól, hogy ön rendszeresen tart kamuinfókat, amelyek állításait általában az érintettek hétről hétre tudják cáfolni, még szerintem az LMP népszerűségét nem sikerül növelni. Viszont talán már nincs olyan csoport Magyarországon, a politikusokon kívül is, akit ön még le nem korruptozott volna, le nem csalósozott volna, lehet ez oktatásügyben, egészségügyben, szociális területen, mindenhol. Ön mindenhol, mindenkiben csak korrupt köztisztvi­selőket, korrupt tanárokat, korrupt oktatókat, korrupt szociális dolgozókat, korrupt egészségügyi dolgozókat lát.

Tisztelt képviselő úr, szerintem Magyarország polgárai iránt nagyobb tisztelettel kellene viseltetni, és nem lekorruptozni mindenkit hétről hétre, aki Magyarországon él és mozog.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai