Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.10:20:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2017.05.03.), 16. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:26


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! A frakcióvezető úr a kormány által a tegnapi napon beterjesztett 2018. évi költségvetésitörvény-javaslat főbb prioritásait emelte ki. Engedjék meg, hogy a frakcióvezető úr hozzászólásához csatlakozva a jövő évi költségvetési javaslat prioritásait két csoportba szedjem.

Az egyik csoportba talán azok a prioritások tartoznak, amelyek a mindennapok embere szempontjából értelmezhetők. Itt három területet emelnék ki: munka, család, biztonság. A jövő évi költség­ve­té­si­tör­vény-javaslat arra fókuszál, hogy a munka megbecsülése nagyobb legyen 2018-ban, mint 2017-ben, arra fókuszál, hogy a családok megélhetése könnyebb legyen, és arra fókuszál, hogy azt a biztonságot, amelyet jelenleg tudunk garantálni, megőrizzük 2018-ban is. Ezek a területek határozzák meg a kormányzati intézkedéseket, ideértem a frakcióvezető úr által említett minimálbér és szakmunkás-mini­mál­bér emelését, ideértem a közszférában megvalósuló életpályaprogramokat, a család területén kiemelem a kétgyermekes családok adókedvezményének bővítését, és azt, hogy a jövő évi költségvetésben az összes családi kedvezmény összege a 300 milliárd forintot meghaladja.

A biztonság területén több mint 80 milliárd forint többlettel számolunk 2018-ban 2017-hez képest. Ugyanakkor engedjék meg, hogy a mindennapok szempontjából fontos prioritások mellett arról is szóljak, ahogyan azt a frakcióvezető úr is tette, hogy mindezen területeken az előrelépésre úgy kerül sor, hogy mellette azokat a makrogazdasági szintű eredményeket meg tudjuk őrizni, amelyeket az elmúlt 6-7 évben az ország elért.

A területeken az adócsökkentésekre, többletkiadásokra úgy kerül sor, hogy azoknak a fedezetét a gazdaság bővülése szolgálja. A 2013. évi növekedési fordulat után azzal számolunk, hogy csakúgy, mint ahogy az elmúlt években a magyar gazdaság bővülése meghaladta az Európai Unió átlagát, 2018-ban is meg fogja haladni az uniós átlagot; 4,3 százalékos reálnövekedéssel kalkulálunk. Ez a növekedés jelenti tehát azt a fedezetet, amely az adócsökkentések és a többletkiadások mögött szerepelnek. Fontos, hogy ez a fedezet rendelkezésre fog állni, és meg tudjuk őrizni az államháztartás stabilitását. 2,4 százalékos GDP-arányos hiánnyal kalkulálunk és 2018-ban az államadósság mintegy 2 százalékpontos csökkentésével.

Azt gondolom tehát, hogy a mindennapok szempontjából úgy kerülhet sor előrelépésre, mindenki életében egy-egy lépéssel történő előrehaladásra, hogy mellette a makrogazdaság egyensúlya megmarad, sőt a növekedés számításaink szerint magasabb lesz, mint 2016-ban vagy 2017-ben, és hangsúlyozom: a jövő terhei az államadósság csökkentésével 2018-ban is mérséklődni tudnak. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai