Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.12:21:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2017.05.03.), 104-112. felszólalás
Felszólaló Zsigó Róbert (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 13:57


Felszólalások:  Előző  104 - 112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is köszönöm minden képviselőnek a hozzászólását, és természetesen mindenkinek, aki érdemi, szakmai, jó szándékú felvetést tett. Természetesen azon hozzászólással, amely a parlamentből, ha úgy tetszik, élő közvetítésként azt vetette fel, hogy ki megy ki éppen a teremből és ki nem, illetve egymás fölszólalásait minősítették, azzal nem szeretnék foglalkozni.

Több képviselő úr kérte, hogy válaszoljak a konkrét kérdéseikre (Sallai R. Benedek közbeszól.), ezt meg fogom tenni; ráadásul Bárándy képviselő úrnak annyit szeretnék mondani, hogy fegyelmezett emberként sem mosolyogni nem fogok, sem a fejemet nem fogom fogni.

Ha már Bárándy képviselő úr több felszólalásánál tartunk, akkor, képviselő úr, az a helyzet, hogy ön nemcsak akkor tévedett, amikor nem vette észre, hogy Földi képviselő úr a teremben van, ettől több tévedése is volt a felszólalásai során. Többen, leginkább ön, de többen felvetették, hogy miért most került ez a törvényjavaslat az Országgyűlés elé, hiszen 2010-ben került elfogadásra az uniós irányelv, miért nem ültettük át eddig az uniós jogot; Bárándy képviselő úr, ha jól emlékszem, egyenesen azt mondta, hogy ennek a törvényjavaslatnak ez a legnagyobb hibája. (Dr. Bárándy Gergely: Ezt nem mondtam.)

Az a helyzet, képviselő urak, hogy most talán tiszteletlennek tűnik, de nemcsak hogy nem figyeltek oda akkor, amikor a vitaindító beszédemet mondtam, hanem gyakorlatilag többen ‑ tisztelet a kivételnek! ‑ nem is olvasták el ezt a javaslatot, merthogy az a helyzet, és ezt Szilágyi képviselő úr is felvetette, hogy miért nem 2012-ben foglalkoztunk ezzel a javaslattal, azért, képviselő úr, mert 2012-ben foglalkoztunk vele, ugyanis 2012. december 17-én fogadtuk el… (Szilágyi György közbeszól.) Szó szerint ezt mondta, képviselő úr, hogy a kormány miért most terjeszti be ezt a javaslatot, és miért nem 2012-ben foglalkozott ezzel. Azt tudom mondani önnek, hogy 2012. december 17-én fogadta el azt a törvényt az Országgyűlés, tisztelt képviselő úr, amely az irányelveket, az uniós irányelveket egyébként a magyar jogrendbe átültette, az uniós irányelvnek megfelelően ezek 2013. január 1-jétől léptek hatályba, és mint az elején, a bevezetőmben vagy vitaindítómban mondtam, több tagállam tekintetében vizsgálódott az Európai Bizottság, több tagállam tekintetében állapított meg hiányosságokat, és ez a törvényjavaslat azokról a pontokról szól, amelyekben vitánk volt, vagy ha úgy tetszik, ha önöknek úgy jobban tetszik: az Európai Bizottságnak vitája volt velünk. Ezeket a javaslatokat tesszük rendbe az Európai Bizottság szerint, egyébként módosítva azt a törvényt, amelyet 2012. december 17-én fogadtunk el. A legtöbb szó talán erről esett, hogy miért ilyen formában és miért most fogadjuk el.

A másik fontos észrevétel, amelyet többen tettek, amire ígéretet kértek tőlem, hogy ígérjem meg, hogy az Országgyűlés nem utoljára foglalkozik ebben a ciklusban az állatvédelem területével. Nem utoljára foglalkozik ezzel. De hogyha figyeltek volna a bevezetőmre, akkor szó szerint azt mondtam egyébként: „ugyanakkor e törvényjavaslat benyújtásával az állatvédelmi törvény módosítása nem tekinthető lezártnak, a további módosítások tekintetében a civil szervezetekkel való egyeztetés jelenleg is zajlik” ‑ ez szó szerinti idézet volt abból, amit az elején mondtam. (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.)

(14.40)

Bárándy képviselő úr azt mondta, hogy nem bíznak bennünk. (Dr. Bárándy Gergely: Nem!) Képviselő úr, ha ez önnek segít, mi se bízunk önökben, de ettől van egy fontosabb szempont: az, hogy úgy tűnik az elmúlt néhány esztendőben, hogy az emberek sem bíznak önökben, tehát ez a részünkről azért nem olyan nehéz probléma. (Dr. Bárándy Gergely: Az ellenzék többet kapott szavazatban, mint a kormánypártok! Ennyit erről!)

Néhány kérdést engedjenek meg. Többször szóba került a Btk. módosításának ügye. Valóban, jól mondták, az Igazságügyi Minisztériumban az elmúlt hónapokban egyébként több munkacsoportban folyt szakmai egyeztetés az állatvédelmi kérdésekről, egyebek mellett egyébként a büntető törvénykönyvvel kapcsolatos kérdésekről is.

Azt, amikor majd benyújtjuk ezeket a javaslatokat, érdemes lesz megvitatni, hogy miben értünk egyet, illetve miben nem értünk egyet az állatvédelemmel kapcsolatban, illetve az állatokkal való tisztességes bánásmóddal kapcsolatban. (Zaj az MSZP soraiban.) Arra azért szeretném felhívni a figyelmüket, habár úgy látom, tisztelt elnök úr, hogy pont annyira nem figyelnek most a tisztelt képviselő urak, mint amikor egyébként a vitaindítómat mondtam, és pont annyira, bármennyiszer is elmondták, nem kíváncsiak a válaszokra, mint ahogy az elején se voltak erre kíváncsiak... (Közbeszólások az MSZP soraiból. ‑ Az elnök csenget.) Ez nem az én problémám, de engedjék meg, hogy felhívjam a figyelmüket arra, hogy a büntető törvénykönyv hatályos rendelkezései szerint (Dr. Bárándy Gergely: Jobb lett volna a vitában felszólalni! Milyen jó lett volna!) most sincs akadálya annak, hogy a bíróság az elkövetőkre végrehajtandó szabadságvesztést szabjon ki (Közbeszólások az MSZP soraiból.), és erre a bíróságnak nemcsak halmazati büntetésként van lehetősége, hanem egyébként is.

Tisztelt Képviselő Urak! Azoknak a felszólalóknak igazuk volt, akik nem a jogszabályt, hanem a jogalkalmazást kritizálták ebben a tekintetben, de még egyszer mondom: lesz lehetőségünk arra reményeink szerint, hogy itt az Országgyűlésben ezt megvitassuk. (Z. Kárpát Dániel közbeszól.)

Egyébként talán az összes képviselő közül Kiss László képviselő úr hozzászólásával, vagy ha pontosabb akarok lenni, hozzászólásaival lehet vitatkozni, mert Kiss László képviselő úr volt az egyetlen, aki végignézte ezt a törvényjavaslatot, tudta, hogy mi van benne, és arról beszélt egyébként, ami benne van. (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.) Egyetértek önnel, képviselő úr, azokban, amiket elmondott, egyetértek abban, hogy a társadalom nagyon nagy többségében van egyetértés az állatvédelmi kérdések ügyében, egyetértek abban, hogy ezekben a kérdésekben mindent meg kell tennünk azért, hogy valóban mind a gyerekeknek, mind a fiataloknak, mind egyébként az állattartóknak, legyen az háziállat vagy haszonállat, minél több embernek felhívjuk a figyelmét arra, hogy ebben a tekintetben lépjünk előre.

Szilágyi képviselő úr többször elmondta, önbizalomtól túlterjedő hozzászólásában egyébként, amiből látszik, hogy az előbb milyen tévedéseket tartalmazott, többször elmondta a képviselő úr, és úgy tett, mintha most kezdődött volna az élet az állatvédelem területén, mert valószínűleg most foglalkozott ezzel az üggyel először.

De ez a vitazárás lehetőséget ad arra, habár az idő nem lenne elég rá, hogy néhány dolgot elmondjak önöknek, hogy 2010 óta milyen intézkedéseket tettünk például a szemléletformálás tekintetében, például az ivartalanítás tekintetében vagy például a kóbor állatok vagy a menhelyen lévő állatok örökbefogadásának tekintetében. És halkan jegyzem meg, mert ez is egy tévedésük szokott lenni, interpellációban is, kérdésben is elhangzott, hogy úgy tesznek, mintha 40 millió forint lenne az állatvédelemre az idei esztendőben, illetve az elkövetkezendő időszakban. Tévedés, tisztelt képviselőtársaim, 40 millió forinttal több pénzügyi keret áll rendelkezésre ebben a tekintetben, hiszen azt azért tudjuk, hogy 2010 óta a természetvédelmi és állatvédelmi civil szervezetek 3 milliárd forint támogatásban részesültek.

Azt tudniuk kell ‑ hogy néhány eredményt mond­jak a kóbor állatokkal kapcsolatban ‑, hogy a négy hónaposnál idősebb ebek kötelező egyedi jelölésének nyilvántartásáról 2013-ban született meg jogszabály, mindezen lépések eredményeiként egyébként az elmúlt esztendőkben folyamatosan csökkent a kóbor állatok aránya. És ami talán emellett a legfontosabb, hogy folyamatosan növekszik azon, ebrendészeti telepekről kiadott ebek aránya, amelyeket örökbe fogadnak. Egyébként ez még 2011-ben 77 százalékról 20 százalékkal emelkedett, most 20 százalékkal több ebet adnak egyébként örökbe.

Arról is szeretném önöket tájékoztatni, hiszen éppen talán a képviselő úr felszólalásában hangzott el a kóbor állatok befogadásával, illetve a tulajdonjog átruházásával kapcsolatos… (Szilágyi György közbeszól.) Valamelyikük elmondta, akkor elnézést. Arról tudom önöket tájékoztatni, hogy az erről szóló kormányrendelet megalkotásán dolgozunk, hogy az előbbi folyamatot, amit mondtam, megpróbáljuk erősíteni, hogy egyre kevesebb kóbor állat legyen, és egyre több kóbor állatot fogadjanak be egyébként, hiszen a kóbor állatok befogadásának az egyik feltétele az, hogy ivartalanítottak legyenek. Ebben a tekintetben egyébként 2013 óta, pontosan tudom, hogy az a pénz, ami erre a területre van, nem elég és soha nem lesz elég.

De azért 2013 óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Földművelésügyi Minisztérium és az Állatorvostudományi Egyetem összefogásával ezer menhelyi kutya ivartalanítása történt meg orvostanhallgatók közreműködésével, és ezt a programot is folytatni fogjuk ebben az esztendőben ugyanúgy, ahogy egyébként a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal folytatni fogja azokat a szemléletformáló programjait, amelyeket 2013-ban kezdett és azóta is folyamatosan végez, például a „Szabad a gazdi” program keretében, amellyel felhívjuk a gyerekek, illetve a felnőttek figyelmét az örökbefogadás fontosságára, és természetesen pályázatot is fogunk kiírni mind a civil szervezeteknek egyébként, mind pedig az állatmenhelyeknek.

Emellett ritkán ugyan, de szóba került a gazdasági haszonállatok jólétének az ügye is mint az állatvédelemmel kapcsolatos kérdés. Az állatjóléti felelősök oktatását a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal végzi világos jogi szabályozások mentén, és egyébként eddig több mint 4500 ilyen embert képeztek ki.

Csak röviden próbáltam felsorolni azokat az ügyeket, amelyekben dolgoztunk. Természetesen mindez nem elég, hiszen az elkövetkező időszakban is előre kell lépni az ivartalanítás területén, előre kell lépni a civil szervezetek támogatása területén, és természetesen talán a legfontosabb kérdés, hogy előre kell lépni a fiatalok, illetve az állattartók szemléletformálása tekintetében, hogy minél többen gondolják úgy, hogy valóban az állatokra egyébként figyelni kell, és megpróbálni őket úgy nevelni, úgy tartani, ahogy az nekik jó.

Azokban az ügyekben, amelyek az állatkínzás meghatározása, megfogalmazása szigorítását tekintik, azt kérem önöktől, hogy ne riogassanak sem a lótenyésztők, illetve a lóversenyzők, sem pedig a rendőrkutyák ügyében, mert életszerű szabályozásról van szó. Ezeket a területeket egyébként nem érinti a szabályozás.

Azt nézem, hogy van-e még olyan kérdés vagy kérdéscsoport, amire nem válaszoltam… (Dr. Bárándy Gergely: Igen! Miért nem kértétek ki a véleményét az állatvédelmi szervezeteknek a törvényről? ‑ Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselő Úr! A bekiabálásával ismét lehetőséget ad nekem arra, hogy elmondjam, hogy az állatvédő szervezetek véleményét folyamatosan kikértük az elmúlt tíz esztendőben (Dr. Bárándy Gergely: Erről? Erről? Nem is tudnak róla!), most is kikérjük, ebben a tekintetben is volt társadalmi egyeztetés. (Dr. Bárándy Gergely: Kivel? Konkrétan kivel?) Én, képviselő úr, arról nem tehetek (Dr. Bárándy Gergely: Konkrétan kivel? ‑ Az elnök csenget.), arról nem tehetek, képviselő úr, hogy ön azt se tudta, hogy ezzel a törvénnyel kapcsolatban… (Dr. Bárándy Gergely: Konkrétan kivel egyeztettek, államtitkár úr?)

ELNÖK: Bárándy képviselő úr, a vitát lezártam. (Dr. Bárándy Gergely: Ez a baj! Nem válaszolt a vitában!)

ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: …az irányelv átültetése… (Dr. Bárándy Gergely közbeszól.)

ELNÖK: Bárándy képviselő úr, a vitát lezártam. Önnek lesz lehetősége majd a TAB-on megvitatni, ott lesz az államtitkár úr, itt lezártam a vitát. (Dr. Bárándy Gergely: Sajnos nem lehet másként válaszolni!) Lezártam a vitát, képviselő úr. (Dr. Bárándy Gergely: Értem, de nem lehet másként válaszolni!) Figyelmeztetem. (Közbeszólások az ellenzéki oldalon: Csak neveket szeretnénk hallani! ‑ Neveket akarunk hallani!) Figyelmeztetem, képviselő úr!

ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Elnök úr, arra kérem, hogy hagyja a bekiabálásokat nyugodtan, hiszen nem akarok vitatkozni olyan képviselővel... (Dr. Bárándy Gergely: Miért nem együtt hozták be a két törvényjavaslatot? Ez is kérdés volt!)

ELNÖK: Államtitkár úr, folytassa…

ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: …aki nem tudja, hogy mi van a törvényben.

ELNÖK: Államtitkár úr, folytassa!

ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Két dolgot szeretnék itt a vita végén mondani. Az egyik: természetesen mindannyiunk nevében ‑ a kormánypárti képviselők nevében leginkább, ha jól hallom ‑ szeretném megköszönni minden olyan társadalmi szervezetnek, szakembernek, civil szervezetnek (Dr. Bárándy Gergely: Konkrétan?) a munkáját, amelyek az elmúlt időszakban is sokat tettek (Dr. Bárándy Gergely: Név szerint? ‑ Közbeszólás a Jobbik soraiból: Név szerint?) az állatvédelem területén.

Az állatvédelem ügye a kormánynak továbbra is fontos ügy (Dr. Bárándy Gergely: Nem egyeztettek senkivel a világon!), nem fogjuk hagyni a választási kampány közeledtével sem, hogy pártpolitikai ügyet csináljanak néhányan belőle, mert azt gondoljuk, hogy ezen a területen akkor lehetünk igazán eredményesek, ha össze tudunk fogni (Dr. Bárándy Gergely: Ezért kéne a vitában válaszolni!), a kormányzat, az Országgyűlés és egyébként a civil társadalmi szervezetek, amelyek a továbbiakban is számíthatnak ránk.

Elnök úr, köszönöm szépen a türelmét és a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104 - 112  Következő    Ülésnap adatai