Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.22:22:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.), 237. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Ez a bizonyos törvény módosítja a kulturális örökség védelméről szóló törvényt is. Itt alapvetően az állami tulajdonban lévő műemlék épületek vagyonkezelőinek kijelölésével kapcsolatban vannak módosítások.

Államtitkár úr, egy konkrét példát szeretnék bemutatni, és ez alapján lenne néhány kérdésem a törvény tárgyát érintően. Tolna vármegyében Kölesd-Felsőhídvég pusztán található az 1760 környékén épült Hiemer-Jeszenszky-Bernáth kastély és a hozzá tartozó kápolna. Ezek a csodálatos épületek, mondhatjuk, gyakorlatilag a teljes megsemmisülés állapotába kerültek, tisztelt államtitkár úr. Sok éve küzdenek vagy próbálnak küzdeni emberek, önkéntesek azért, hogy valaki tegyen végre valamit, hogy az állami tulajdonban lévő, védett műemlék épületek ne pusztuljanak el teljes mértékben.

Megkeresték egyébként ezek a civilek a felelős hatóságot, amely eljárást indított az ügyben, és megidézték a tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet, amelynek képviselői az idézés ellenére nem jelentek meg a helyszíni szemlén. Majd ezt követően, miután a kastély tetőszerkezete beszakadt és elkezdtek pusztulni, ázni a páratlan, pótolhatatlan, csodálatos, több száz éves freskók, önkéntesek próbálták ismét csak a Nemzeti Földalapkezelőt megkeresni, és felajánlották  nyilván ezek az önkéntesek szakértők voltak , hogy megpróbálják legalább konzerválni ezeket a freskókat, ha az épület el is pusztul, akkor ezeket a páratlan és felbecsülhetetlen értékű freskókat meg lehessen menteni. Még csak választ sem kaptak ezek a szakértő civilek.

Én az ügyben 2021-ben agrárminiszter urat megkerestem, aki válaszolt is, és jelezték, hogy a Nemzeti Földalapkezelőt megkeresték az ügyben, majd egy kis adminisztratív cselekmény után azt a választ kaptam tőlük, hogy az ingatlan néhány alrészlete tekintetében tulajdonképpen nem teljesen világos, hogy ki a vagyonkezelő, és egy úgynevezett minősítési eljárást folytattak le, amely által megállapították, hogy nem a Földalapkezelő, hanem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a tulajdonosi jogok gyakorlója. Idáig sikerült eljutni, tisztelt államtitkár úr, miközben, mondhatjuk, hogy teljes mértékben elpusztult ez a csodálatos, állami tulajdonban lévő védett épület, és elpusztultak ezek a csodálatos és páratlan freskók is.

Azt gondolom, hogy ez egy egészen felháborító eset, egy állami kézben lévő kastélyról van szó, és senki nem mondhatja, hogy nem próbálták akár még a hatóságok is az állami tulajdonos figyelmét felhívni arra, hogy végső stádiumában van egy ilyen módon pusztulásra ítélt, állami tulajdonban lévő műemlék. Az ügyben feljelentést tettem 2021 májusában hűtlen kezelés bűntette és hanyag kezelés vétségének megalapozott gyanúja miatt. Több mint egy évvel később kaptam meg a választ a rendőrségtől. A rendőrség válasza az volt, hogy lezárták a nyomozást, és azzal indokolták ezt a lépést, hogy az építészeti örökség védelméről szóló törvény megállapításai csak általánosan határozzák meg a tulajdonos kötelezettségeit egy ilyen műemlék épület kapcsán, ezért a rendőrség nem tartotta megalapozottnak a hanyag kezelés gyanúját.

Azt gondolom, hogy ez a konkrét eset megmutatja, tisztelt államtitkár úr, hogy nagyon súlyos jogalkotási kényszer van a kormány oldalán. Egyrészt a műemlékek tulajdonosaként, felelős gazdaként nagyon komoly változtatásokra lenne szükség, másik oldalról jogalkotási kényszer van, ugyanakkor ezt a fajta jogalkotást az elmúlt években nem látjuk.

A kérdésem az, tisztelt államtitkár úr, ha már egy olyan törvény van előttünk, amely csak belenyúl a pepecselés szintjén, mondhatjuk, ebbe a jogszabályba, de ezt a helyzetet nem változtatja meg, hogy látjae a minisztérium ezt a súlyos helyzetet, és vane szándékuk arra, hogy mint a tulajdonosi jogot gyakorló állam képviselői az eljárásaikat megváltoztassák ez ügyben, illetve vane szándékuk, hogy olyan jogalkotási lépésekkel éljenek, amelyek valóban lehetőséget nyitnának arra, hogy ezeket a csodálatos műemlék épületeket meg lehessen védeni, és meg tudjuk állítani a mindannyiunk kincsét jelentő és mondhatjuk, hogy a magyar történelem, az épített örökségünk részét képező csodálatos műemlék épületek pusztulását. Köszönöm szépen előre is, ha erre kapok választ. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai