Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.15:38:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2021.09.21.), 90. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tavasszal fogadtuk el a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló törvényt. Ez a törvény, ahogy államtitkár úr is említette, az Alaptörvény kilencedik módosításához igazodva lefektette hazánk megújuló védelmi struktúrájának az alapjait. A törvény ezáltal jogalkotási kötelezettséget határoz meg szinte minden ágazat számára annak érdekében, hogy az Alaptörvény 2023. július 1-jén hatályba lépő változásaihoz igazodó új rendszer időben felépüljön. Az előttünk fekvő törvényjavaslat elsősorban e jogalkotási kötelezettségnek tesz eleget és nyit meg hat belügyi tárgyú törvényt.

A módosítandó törvények többsége apró jogszabályi koherencia megteremtését célzó változás miatt van előttünk. A rendőrségről, a rendvédelmi jogviszonyról, valamint a minősített adat védelméről szóló törvényekben például egyszerű terminológiai pontosítás történik. A vízgazdálkodási törvény országos védekezésirányítási rendszerébe bekerül, ahogy államtitkár úr is mondta, az összehangolt védelmi tevékenység jogintézményére való hivatkozás. A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény módosítása pedig minősítési jogkört biztosít a védelmi és biztonsági igazgatás központi szerve vezetője számára. A katasztrófavédelmi törvény módosítása az előbbieknél nagyobb lélegzetvételű, ám a célokat tekintve nem mutatkozik eltérés, ami továbbra is elsősorban a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló törvény alkotta keretrendszer és ehhez való igazodás.

A katasztrófák elleni védekezés koordinációja, ahogy államtitkár úr is mondta expozéjában, elsődlegesen a katasztrófavédelem feladata lesz mindaddig, amíg az esemény súlya, kiterjedtsége nem olyan jelentős, hogy összkormányzati fellépést indokoljon. Ebben az esetben, tehát ha erre indok van, a védelmi és biztonsági igazgatás központi szerve veszi át a koordinációt. Az előttünk fekvő javaslat módosítja a veszélyes anyagokkal kapcsolatos balesetek tekintetében a besorolást. Bevezeti a súlyozást, és elválasztja az üzemi szinten is kezelhető eseményeket a súlyos balesetektől. Ezen túl, ezenkívül a jogszabályi koherencia megteremtését szolgálja a területi védelmi bizottság kifejezés bevezetése, valamint a polgármesterek államigazgatási feladatainak meghatározásával, megerősítésével kapcsolatos módosítás.

Hangsúlyozni szeretném, hogy ezek a módosítások önmagukban nem olyan jelentősnek tűnnek, nem tűnnek nagyon jelentősnek, de igenis összefüggnek az Alaptörvényben foglalt különleges jogrendi esetek rendszerének átalakulásával, és ehhez kapcsolódóan a védelmi és biztonsági hálóink megújításával, ezért nagyon fontos távlati szerepük van. A cél egy új, rugalmasabb és pontosabb koordinációt, valamint gyorsabb beavatkozást lehetővé tevő rendszer felépítése, amely jobban tud reagálni a mai kor egyre kiszámíthatatlanabb biztonsági kihívásaira. A tavasszal elfogadott védelmi és biztonsági kerettörvénynek megfelelően most megindult az ágazati jogszabályok felülvizsgálata, frissítése, így várhatóan a jövőben több törvénymódosítás is elénk fog kerülni. Én azt gondolom, jó úton vagyunk, és ezért is tudom azt mondani, hogy a Fidesz-frakció támogatni fogja a javaslatot. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai