Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.01:06:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 14. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:43


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A tegnapi felszólalásomban mint a Honvédelmi és rendészeti bizottság tagja, kiemeltem azt, hogy azokat az értékeket, amelyeket a kormány megvédeni és megteremteni szándékozik, és a költségvetés nagyon komoly forrásokat rendel melléjük  mint a családok támogatása, a munkahelytámogatás, Magyarország újraindítása a gazdaság területén, a közösségek megvédése , nos, ez akkor lesz eredményes, ha a külső veszélyekkel szemben is meg tudjuk védeni hazánkat. Ezért nagyon fontos az, hogy a tömeges illegális migráció megfékezésére és az ezen keretek között megbújó terrorizmus megfékezésére is legyen erőforrásunk, és ezért kiemelkedő, hogy a magyar kormány fontos anyagi forrásokat biztosít a rendvédelem és a honvédelem területére is.

Ugyanakkor azt is kiemeltem, hogy ezek a célok akkor lesznek eredményesek, hogyha szorosan együttműködünk nemcsak a szomszédos harmadik országokkal, hanem azokkal az országokkal is, amelyek kibocsátó országok, és ahonnan az illegális migránsok elindulnak. Alelnöke vagyok az Interparlamentáris Unió magyar nemzeti csoportjának, és számos nemzetközi konferencián vettem részt. A saját tapasztalataim alapján és az odadelegált egyéb képviselőkkel, akár fejlődő országokbeli képviselőkkel beszélgetve azt látom, hogy az emberek nem szeretnék elhagyni a szülőföldjüket, nem szeretnének útra kelni, hanem ott akarnak boldogulni. Eredményként elmondható, hogy például a millenniumi fejlesztési célok, azok teljesítése igenis rámutatott arra, hogy összefogással és az erőforrások olyan irányú csoportosításával, ahol ott segítünk, ahol a baj kialakul, lehet segíteni, hiszen eredményt értünk el közösen a malária csökkentésében, a gyermekágyi lázban elhunyt édesanyák számának mérséklésében, illetve a csecsemő- és gyermekhalálozás területén is kiemelkedő eredményeket ért el a nemzetközi közösség.

Ebbe az áramlatba kapcsolódik bele a Hungary Helps program  hiszen ott segítünk, ahol a baj kialakul , amely egy egyedülálló humanitárius modell alapján működik, tehát nem tart fenn önálló és költséges nemzetközi szervezeti struktúrát, hanem helyi egyházak és hitelvű szervezetek bevonásával segít a válságövezetekben. Ez a modell azt eredményezi, hogy nem kell működési költségre fordítanunk nagyon jelentős összegeket, hanem gyors és hatékony segítséget tudunk biztosítani azokban a régiókban, ahol erre szükség van.

2017 óta működik a program, és azóta több mint százezer ember számára tudtunk segítséget nyújtani. 2021 áprilisáig a nyújtott támogatások összértéke elérte a 20 milliárd forintot, és ebben az évben is 3,2 milliárd forint, és a következő évben, 2022-ben is ez az összeg rendelkezésre áll. Csak néhány példát szeretnék önöknek említeni, ahol kiemelkedő eredményt értünk el. Az egyik  és tényleg csak példaként említem, mert számos várost, települést vagy közösséget lehetne említeni  a Telskuf település, ahol ezer, az Iszlám Állam által elüldözött család tudott visszatérni otthonába. Ezt az iraki települést azóta „Magyarország leánya” néven emlegetik az ott élők. Telskuf mellett számos másik iraki település újjáépítéséhez is hozzá tudtunk járulni.

Aztán említhető az iraki kurdisztáni Erbílben lévő Szűz Mária-iskola, ahol nemcsak keresztény, hanem más vallású gyermekek számára is segítünk abban, hogy megfelelő oktatásban részesüljenek. Valóban nemcsak keresztényekről van szó, hiszen az Iszlám Állam által elkövetett népirtást elszenvedő iraki jazidi közösséget is támogattuk projektek indításával, elősegítve ezzel azt, hogy a tömeges nemi erőszakok áldozatainak rehabilitációjában segítséget nyújtsunk, és a lepusztult, nagyon jelentős károkat szenvedő infrastrukúra fejlesztéséhez is hozzájáruljunk. Ugyanígy a Hungary Helps program keretében húszezer, különböző felekezethez tartozó szíriai keresztény családot tudtunk segíteni abban, hogy a szülőföldjükön maradjanak, lakhatási, egyházi és oktatási infrastruktúra fejlesztésével.

(9.20)

A Szentszék indított egy nagyon jelentős programot „Nyitott kórházak” néven, amit Magyarország is támogat. Ezen program keretében szíriai humanitárius, egészségügyi projekteket indítunk, és három szíriai egészségügyi intézmény egyéves működésére sikerült forrást biztosítani.

Sokszor szoktuk azt mondani, hogy aki gyorsan ad, kétszer ad. Így tettünk mi is 2020. augusztus 4-én, hiszen a bejrúti robbantás által okozott károk enyhítésére húsz óra leforgása alatt, tehát húsz órán belül, egy napon belül egymillió eurós gyorssegélyt tudtunk eljuttatni a libanoni maronita egyház karitatív missziójához. Tehát gyorsan, a baj bekövetkezte után azonnal ott tudtunk lenni, és segítő jobbot tudtunk nyújtani.

Az „Ösztöndíjprogram keresztény fiataloknak” elnevezésű kezdeményezés is számos fiatalnak nyújt abban segítséget  jelenleg 170-en vannak Magyarországon , hogy megfelelő tudást szerezve és hazájukba visszatérve tudják az ottani közösségeket erősíteni.

Azt elmondhatjuk, hogy a hitnek megtartóereje van, és ez nem csak lelki értelemben igaz, hiszen az a közösség, amely egy templom köré szerveződik, figyel a tagjaira, azoknak segítő jobbot tud nyújtani, és ilyen módon életeket tud menteni. Igaz ez azon országokban is, ahol számos vallási közösséget  és nagyon sokszor keresztény közösségekről van szó  fenyegetés, támadás ér. De a közösség megtartóereje hazánkban is igaz: a „Magyar falu” program keretében nagyon sok forrást fordítunk az egyházi közösségek támogatására, erősítésére, templomok fejlesztésére, újjáépítésére is; de ugyanígy a közösségeket erősíti, támogatja a „Modern városok” program vagy a kulturálisérték-megőrző beruházásokra fordított összegek is. Hiszen ha közösségről beszélünk, akkor a társadalom szövetéről beszélünk, a családok, a baráti társaságok, a vallási gyülekezetek, a sportcsapatok, települési közösségek mind-mind a társadalmunk alapjai, és segítő jobbot tudnak nyújtani az embereknek, számíthatunk ezekre a közösségekre, ezekhez tartozni lehet, és ezekhez tartozni jó. Ennek a megtartóerőnek a példáját láthattuk most a világjárvány idején is.

Én köszönöm Magyarország Kormányának azt, hogy a közösségépítésre nagyon jelentős erőforrásokat, nemcsak anyagi erőforrásokat, hanem szellemi, lelki erőforrásokat is összpontosít. De láthatjuk, hogy ez nemcsak szóban, hanem tettekben is megnyilvánul, és ez látszik a 2022. évi költségvetésben is. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai