Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.21:48:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2020.11.18.), 4. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenlegi korlátozások között talán álomnak tűnik, hogy egy újabb légikapcsolat szabályozásáról, lehetővé tételéről tárgyalunk ma a parlamentben, de abban a reményben tesszük ezt, hogy egyszer újraindul a légi forgalmunk teljes kapacitással.Ha felidézzük a járvány előtti időszakot, akkor el tudjuk mondani, hogy a budapesti légi forgalmat egy folyamatos bővülés jellemezte, új járatokat indítottunk. Talán nehéz is lenne felsorolni, hogy hány új járat indult, de ha egyet említhetünk, akkor talán az egy évvel ezelőtti, a LOT lengyel légitársasággal kapcsolatos bejelentésre emlékszünk, amikor is arról volt szó, hogy Dél-Koreába, Szöulba is indul már Budapestről közvetlen járat.

Talán az is látható volt, hogy kezd kialakulni egy új regionális nemzetközi központ Budapesten, amelyért nagyon sokat tettünk.

Az előttünk levő javaslat 6-7 éves folyamatot fejez be, arra tesz pontot, hiszen a megállapodás létrehozásáról 2014-ben kezdődtek meg a tárgyalások. De nemcsak a Szaúd-arábiai Királysággal folytattunk ilyen jellegű tárgyalásokat, hanem a Srí Lanka-i Demokratikus Szocialista Köztársaság, a Maldív Köztársaság, az Egyenlítői-guineai Köztársaság, illetve Angolai Köztársaság kormányával is. A szaúdi féllel való folyamatos egyeztetések végére jutottunk, és ezért fekszik előttünk ez a megállapodás.

Ahogy államtitkár úr is elmondta, a szaúdi féllel jelenleg sem menetrend szerinti, sem charterjáratunk nincs, és ez a megállapodás megteremti a jogi alapot arra, hogy ezt a területet fejlesszük, és kibontakoztassuk a gazdasági és kulturális kapcsolatainkat.

A szaúdi fél kijelölte a Saudi Arabian Airlines légitársaságot, és ezt Magyarország elfogadta.

A légügyi együttműködés egyéb területein is napirenden vannak és folynak tárgyalások. Azt el tudjuk mondani, hogy ez egy nagyon fontos előrelépés a kettőnk közötti, a szaúdi és a magyar fél közötti kapcsolatban, hiszen Szaúd-Arábia jelentős geopolitikai befolyással bír, gazdasági és biztonságpolitikai téren jelentős szerepet vállal és játszik, és az arab világ politikai, az iszlám vallásközösség vallási és hitéleti fontos tényezője, meghatározója, és a globális energiaellátás területén is kiemelkedő szerepet játszik. Tehát így elmondhatjuk, hogy a Szaúd-arábiai Királyság megkerülhetetlen ebben a térségben.

(8.40)

A most kibontakozó és perspektivikus gazdasági reformok új lehetőségeket biztosítanak a hazai és más egyéb nemzetközi gazdasági szereplők számára. A diplomáciai kapcsolatainkat 1995-ben vettük fel, nagykövetségünk Rijádban 1996-ban kezdte meg a működését. Élénkek a kormányközi és az országgyűlési kapcsolataink is, és talán az egyik legérdekesebb és jelentősebb terület a vízgazdálkodás területe, hiszen Szaúd-Arábia nagyon jelentős vízhiánnyal küzd. Nagyon sok mindent tesznek azért, hogy ezt meg tudják szüntetni, a tengervíz sótalanítását, a csatornázást, a szennyvízkezelést, a vízelosztás reformját is megpróbálják ennek enyhítése érdekében. Elég jól teljesítenek, hiszen az ivóvíz 50 százaléka sótalanításból származik az országban. A víz újrahasznosításának területén azonban Magyarországhoz is kéréssel és tanácsadásért fordultak, amelyet megadunk, és a budapesti víz-világtalálkozók is jelentős lehetőséget biztosítanak, hogy a tapasztalatainkat kicseréljük.

Talán még három területet említenék gyorsan a kapcsolataink gyümölcsöző voltát alátámasztandó. Egyrészt humanitárius együttműködést kezdeményeztünk, melyről 2020. március elején kezdődtek meg a stratégiai megbeszélések Rijádban. Folyamatban van egy turisztikai egyeztetési megállapodás is, mely magyar részről már aláírható formában van, illetve magyar-szaúdi innovációs felsőoktatási munkacsoport létrehozását is kezdeményeztük. Az ITM 2019 októberében tett erre vonatkozó lépéseket. Nagyon szépen köszönjük a jelenlegi megállapodás ügyében tett tárgyalásokat a rijádi nagykövetségünknek. Azt mondhatjuk, hogy bővültek a külképviseleti szereplőink, ezt a hálózatot fejlesztettük; bővülnek a Budapestről elérhető úti célok, tehát próbáltuk a nemzetközi tőkénket emelni ezen a területen. A járvány természetesen, mint mindenhol, megakasztotta vagy lassította ezeket a folyamatokat, de bízunk abban, hogy az ebben az évben ünneplendő 25. évfordulót, mely a diplomáciai kapcsolatunk felvételét jelenti, ha nem is tudjuk olyanfajta színes, kulturális és egyéb programokkal megünnepelni, mint ahogy azt terveztük, ez a légiügyi megállapodás egyfajta pecsétje lehet az országaink közötti együttműködésnek. Ennek reményében és a járvány elmúltával újra virágba boruló kapcsolatainknak reményében szeretném képviselőtársaimat arra biztatni, hogy támogassák ezt a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai