Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.23:15:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap, 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:09

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt tudom a válaszom kapcsán mondani önnek, mármint a válaszom tartalmával kapcsolatban, amit ön mondott 2006-ban. Ön 2006-ban egy finanszírozási reformot vezetett elő a Közoktatás-politikai Tanács ülésén, és azt mondta az ott lévő pedagógusoknak, hogy ez fájni fog  a következő néhány évre gondolt ennek kapcsán. Én pedig arra, amit a válasz kapcsán tudok önnek mondani, tisztelt képviselő úr. Nem tudom, vettee a fáradságot, hogy a kezébe vegye ezt a könyvet (Németh Szilárd István: Dehogyis! Propagandaanyagot vett a kezébe!), vagy pedig az újságok elegendők voltak ön számára. Ahogy így követtem a szöveget a tankönyvben és az ön felolvasásában, nekem nagyon úgy tűnt, mintha ön nem vette volna a fáradságot, hogy ezt megnézze.Az évek óta használt tankönyvben ez a rész „A cigányság helyzete a dualizmus korában” című részben található, ahol maga a szöveg hosszasan elemzi  idézem szó szerint  azt a témát, hogy „a kormányzat a népoktatásba való bevonásukkal próbálta segíteni a felzárkózásukat”  mármint a cigányságnak. Ez utána eltérő tördeléssel először egy forrásszöveget idéz, majd pedig utána kérdéseket tesz fel a diákoknak. Egyértelműen látható, a tördelésből is látható, nyilván az „Országos cigányösszeírás 1893” című forrásmegjelölésből is, hogy ez egy eredeti szöveg. Aztán megkérdezi a diákokat, felhívja őket, hogy vitassák meg, elfogadható-e, eredményese az általa javasolt módszer alkalmazása, mármint az ebben a szövegben írt módszer alkalmazása.

Hadd idézzem saját magának önt, tisztelt képviselő úr, nem is olyan régről, nemcsak azt, hogy fájni fog, amit ön a pedagógusoknak mondott arra, amikor elővezette a saját pártjának a javaslatait, hanem amit ön idén tavasszal, március 27-én mondott, nyilatkozott a választási kampányban, amelyben elmondta, hogy az oktatás feladata az önálló és gondolkodó fiatalok nevelése, éppen ezért támogatják minden kompetenciaalapú program folytatását. Ön tehát arról beszélt, amiről egyébként mi is beszélünk, hogy minden fiatalnak, aki mondjuk, a dualizmus korát tanulja, és ott a cigányság helyzetét nézi, kritikai gondolkodása kell hogy legyen, a diákok vitakultúráját kell növelni, az érveléstechnikában kell őket segíteni, az önálló gondolkodásban kell segíteni. Csak, tisztelt képviselő úr, az nem vita, hogyha a tankönyv leírja, hogy mit kell gondolni valamiről. Az a vita, hogy felteszi a kérdéseket a forrásmegjelölésről vagy a forrás szövege után, és utána nyilván a pedagógus lefolytatja ezt a vitát az iskolában. Úgy gondoljuk, hogy ettől jobban fognak tudni érvelni a diákok, és a munkaerőpiacon is jobban tudnak elhelyezkedni, a társadalmi életben a társadalmi vitákat is jobban meg tudják vitatni, ha nem kapják meg előre a választ, hanem maguk ott, az osztályteremben teszik meg.

Egyébként nemcsak szövegek vannak, hanem ha megnézi ezt az oldalt, vannak képek, fotók, ábrák a forrásszövegeken túl is, amelyek mind-mind színesítik a tartalmát a tankönyveknek. Ezek már nem úgy néznek ki, mint a mi diákkorunkban, sokkal inkább jobban tördeltek, színesebbek, hogy pontosan a fiatalok a történelmi folyamatokat jobban meg tudják érteni. De ezek szerint önöknek az nagyon fáj, ha a diákok ezekről ilyesfajta vitákat tudnak folytatni.

De valójában nem erről szól a történet, hiszen egy másodpercig sem aggódik a cigányságért, ellenben például akkor, amikor képviselőtársa, Zuschlag János pontosan a magyar honfitársainkon viccelődött, akkor rögtön közbeszólt volna és nem engedte volna, hogy ilyen ízetlen mondatokat fogalmazzon meg. Önöknek az fáj, hogy nem részben külföldi tulajdonú cégek állítják elő a magyar tankönyveket, hanem Magyarországon az Eszterházy Károly Egyetem keretében működő Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet az, amely kifejleszti a magyar tankönyveket. Pedagógusok az elmúlt években egyetlenegy panaszt sem emeltek, szülők az elmúlt években egyetlenegy panaszt sem emeltek, diákok az elmúlt években egyetlenegy panaszt sem emeltek, pedig ezerszámra forgatták ezt a könyvet és tanultak ebből. Problémájuk nem nekik volt, hanem a politikusoknak, azoknak, akik nem politikusok igazából, hanem lobbisták, akik kijárják az érdekét ezeknek a részben külföldi tulajdonú cégeknek, hogy az oktatásból ne vitakultúra legyen, hanem profit, ráadásul luxusprofit (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amit éveken keresztül le tudtak fölözni.

Ez az ön felszólalásának az igazi alapja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Felszólalások:  <<  48  >>    Ülésnap adatai