Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.15.11:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2021.05.20.), 20. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Költségvetési vitára jöttem, és én is úgy érzem, hogy Gyurcsány Ferencné Dobrev Klára beszéde (Nacsa Lőrinc dr. Vadai Ágnes közbeszólására: Miért, szégyelli?) egy kampánybeszéd volt. A kampánybeszéd ugyanazokat az elemeket tartalmazta, mint az ellenzéknek a parlamentben elmondott beszédei, és ugyanazt a politikai kultúrát jelenítette meg nőies hangszerelésben előadva. Az a politikai kultúra, ami a parlament légkörét tönkretette az ellenzék drasztikus felszólalásai miatt, most megjelent egy kedves, nőies hangszerelésben.

Én, ha megengedik, most arról a költségvetésről szeretnék beszélni, az ország újraindításáról szóló költségvetésről, ami előttünk van. Tudjuk, hogy egyéni életünkben éppúgy, mint a közösség életében vannak olyan helyzetek, amelyek visszafogottságra, korlátozásra késztetnek minket. Gondoljunk csak arra, hogy az egyén életében a családi jövedelem kiesése vagy egy előttünk járó nemzedék háborús időszakban elszenvedett kínjai mind visszafogottságra, korlátozásra késztetik az embert. De a közösség életében is vannak ilyen események, és ilyen volt a pandémia.

Ha mi jól kezeljük a korlátozások időszakát és megtaláljuk a kilábalás útját, akkor visszatérhetünk a megelőző állapotokhoz, és most itt tartunk, az újraindítás költségvetése van előttünk. Számunkra fontos terület a szociális terület, illetve a családügyi fejezet. De mivel igaz az a mondás, hogy a legjobb szociálpolitika a jó gazdaságpolitika, ezért néhány szót legalább jelzésként a gazdasági kérdésekre is érdemes fordítani.

Kulcsfontosságú volt az a gazdasági intézkedéssorozat, amit a munkahelyek megőrzéséért és a cégek költségkímélő támogatásáért nyújtottunk. A családok számára nyilván a törlesztési moratórium, illetve a bérnövekedés jelentett segítséget és természetesen az adócsökkentés. Meg kell említenünk, hogy a gazdaság-újraindítási akciótervben 7300 milliárd forint áll rendelkezésünkre.

Ha megengedik, a költségvetés két területéről egy picit részletesebben beszélnék. A gyermekeket nevelő családok támogatása, az otthonteremtésük megkönnyítése, nagycsaládosok támogatása az egyik terület, a másik pedig a jövedelemnövelés támogatásai, gondoljunk a bérnövekedésre, adócsökkentésre és a már említett 13. havi nyugdíj visszavezetésére.

2022-ben a családtámogatásra 2780 milliárd forint áll rendelkezésre, ez a GDP 5 százalékát teszi ki, ami, azt hiszem, hogy európai összehasonlításban is jelentős. Itt az új elemeket kell egy ilyen költségvetésnél hangsúlyosan megemlíteni, elsősorban a 25 év alattiak szja-mentességét, ami január 1-jétől vezetődik be, illetve a 13. havi nyugdíj visszavezetésének az ez évben esedékes részét. De azt is látnunk kell, hogy a költségvetésben folyamatosan jelen vannak olyan jelentős támogatások, amelyeket most csak címszavakban említek meg: gyermekétkeztetés, amire 87 milliárd forint támogatás jut; nagycsaládosok részére személygépkocsi-támogatás 12,5 milliárd forint; ingyenestankönyv-támogatás 13 milliárd; gyermekek otthongondozási díja 43,8 milliárd; lakástámogatások 382 millárd; „Nők 40”-nek nevezett program 332 milliárd, ez is a nyugdíjrendszer része; családi szja-kedvezmény 315,5 milliárd (Varju László közbeszól.) és a már említett 25 év alattiak adókedvezménye 140 milliárdos tétel.

(10.00)

Mit jelent a bérek növekedése az elmúlt évben, illetve a következő évben? 2020-ban az átlagkereset 9,7 százalékkal emelkedett, és itt meg kell említenünk azt, hogy az egészségügyi béremelés az orvosok bérét két év alatt két és félszeresére növelte, az ápolókét ugyanezen arányban ’22-ig fogja növelni. És természetesen ismét a 13. havi nyugdíjat kell említenünk, ami a következő évben 160 milliárd forintos tételt jelent, ehhez kapcsolódik a nyugdíjprémium a maga 68 milliárdjával. És ha a 2022. év utáni időszakot nézzük, a tervezet szerint a béremelések évente 7-8 százalékra tehetők.

Most csak két olyan területet emeltem ki a költségvetésből, ami számunkra fontos. Én úgy gondolom, hogy ezt az egész költségvetést megőrizni és megszavazni kell, hiszen ez a magyar embereket, a magyar gazdaságot támogatja, és talpra állítja, ami egy ilyen újraindításban szükséges, hiszen egy olyan visszafogottságnak az időszakát fogjuk magunk mögött hagyni, ami lehetőséget teremt számunkra ahhoz az állapothoz való visszatéréshez, ami a pandémia előtt volt.

Én úgy gondolom, hogy ezt a költségvetést nem kidobni kell, hanem betartani kell, ebben a költségvetésben ugyanis, az előbb említett példákból is látszik, olyan családtámogatás van és a gazdaság újraindításának olyan támogatásai, amik nem nélkülözhetők, amiket megtartani kell, és amit reményeink szerint ez a parlament meg fog szavazni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai