Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.28.14:06:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2001.06.26.), 98. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ha nagyon röviden kellene válaszolnom, akkor azt mondanám, sajnos, nem úgy van, mint ahogy az interpellációban elhangzott. A helyzet ennél bonyolultabb és tisztább.

Mielőtt rátérnék az érdemi kérdések megválaszolására, hadd mondjam el, hogy a csúcstechnológiát jelentő nagy értékű képalkotó diagnosztika az a fejezete az egészségügynek, amelyik az utóbbi években a legtöbbet fejlődött, Magyarország a komputertomográfiás röntgenberendezések és a mágnesesrezonancia-berendezések - sőt ide vehetem a nukleáris medicina bizonyos bonyolult technológiáit - terén gyakorlatilag elérte az európai uniós országok színvonalát, ha a telepített készülékek és a végzett vizsgálatok számát tekintem.

Azt is el kell mondani, ez az a terület, amelyikre a nagytőke rászabadult, és a vállalkozások tömege indult meg ezen a területen. Tudnunk kell, hogy az egészségügyi vállalkozások majdnem mindig a csúcstechnológia telepítésében és működtetésében érdekeltek. Ez a terület klasszikusan ennek az irányultságnak a jegyeit hordozza a megvalósulásban és a napi működtetésben. Ugyanakkor el kell mondjam, hogy a képalkotó diagnosztikai csúcstechnológiát jelentő, a kérdésben exponált vizsgálatoknak az OEP-finanszírozása megoldott, mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátásban térítésre kerülnek ezek a vizsgálatok. A járóbeteg-ellátásban a pontrendszer-finanszírozás keretében külön előirányzatból történik a finanszírozás, a fekvőbeteg-ellátás esetén pedig az úgynevezett homogén betegcsoport-finanszírozásnak a normatív finanszírozási rendszerében kapják meg az egészségügyi szolgáltatók a vizsgálat pénzügyi ellentételezését.

Azt is el kell mondani, hogy azoknak a kórképeknek a finanszírozásában, amelyek esetében a szakmai szabályai szerint sürgős MR-, mágnesesrezonancia-vizsgálatra van szükség, jelenleg külön hbcs-k biztosítják a finanszírozást, külön homogén betegcsoportokat képeztünk erre, és ezen a területen további előrelépést és a betegek számára kedvezőbb megoldást jelent az újonnan bevezetett hbcs, homogén betegcsoport-finanszírozási variáns. Nem megyek bele a részletekbe, mert nagyon bonyolult a helyzet. A lényeg az, hogy a sürgős ellátást igénylő betegek, így a stroke-betegek is el vannak látva ezzel a vizsgálati lehetőséggel.

El kell mondanom azt is, nem felel meg a valóságnak az, hogy a háziorvosok mindenféle indikáció nélkül küldhetnek betegeket komputertomográfiás és mágnesesrezonancia-vizsgálatra, hiszen a háziorvosnak nincs beutalási joga, csak a szakorvos utalhat ilyen vizsgálatokra beteget a fennálló hatályos jogszabályok értelmében.

Nagyon szívesen megvizsgálom az idézett gerinctumoros beteg esetét, de nem ismerem ezt, ezért hadd ne fűzzek hozzá kommentárt. A képviselő úr megtisztelne azzal, ha elküldené azokat a bázisadatokat, amelyek alapján utána tudok nézni ennek az esetnek. Előfordulhatnak szerencsétlen esetek, de a fontos az, hogy ne csak elhangozzék a parlament előtt, hanem kapjam meg a dokumentumokat is, hogy el tudjak járni. Minden visszaélés esetében eljárást indítunk - ezt szeretném elmondani -, elég sok bajom van belőle, rengeteg eljárás folyik ott, ahol szabálytalanságok vagy éppen a beteg bőrére menő rossz gyakorlatok vannak.

El kell ismernem a kérdésben elhangzott állítást, hogy sok a felesleges vizsgálat. De nem is az a nagy baj, hogy sok a felesleges vizsgálat, hanem az, hogy miközben a csúcstechnológia Magyarországon telepítésre került, sajnos nagyon leromlott a hagyományos radiológiai felszereltség, a géppark, és sok vizsgálatot a hagyományos, megfelelő vizsgálatok területéről átvittek a nagyon drága nukleáris medicina és képalkotó technológia irányába. Azt gondolom, hogy a következő időkben - ezt már többször elmondtuk - nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni a hagyományos képalkotó diagnosztika területére, a finanszírozásban pedig további, a beteg számára előnyös változások várhatók.

Kérem szépen a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai