Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.19:49:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2004.03.23.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Lévai Katalin
Beosztás esélyegyenlőségi tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LÉVAI KATALIN tárca nélküli miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy nagyon fontos felszólalás volt ez Gusztos Péter részéről, és csak a legmélyebb egyetértésemet tudom kifejezni azzal kapcsolatban, hogy nemzeti összefogásra van szükség. Minden tisztességes embernek ebben az országban el kell ítélnie a rasszizmus minden formáját. A kormány egyértelműen antirasszista politikát folytat; olyan politikát folytat, amely a kirekesztést tiltja, és minden rendelkezésre álló eszközzel tiltakozik a kirekesztés bármilyen formája ellen. Tiltakozik, és politikai és gyakorlati lépéseket tesz a kirekesztés és a diszkrimináció ellen. Ez egy olyan alapelv, amelyet nem szabad megsérteni. Ez egy olyan alapelv, amely egy modern, polgári köztársaságnak az alapelve kell hogy legyen, alkotmányban is rögzített jogunk.

Engedjék meg, hogy felhívjam a figyelmet néhány programra, amelyet az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal tesz a kirekesztés ellen.

(9.40)

Nagyon egyetértek azzal, hogy szükség van olyan kutatásokra, amelyeket a képviselő úr említett. Nagyon egyetértek azzal, hogy szükség van olyan közvélemény-formáló programokra, amelyeket valamennyi képviselőnek, valamennyi közéleti szereplőnek érvényesítenie kell. Mi azon dolgozunk, hogy ilyen programból minél több legyen, és minél szélesebb körben terjedjen el az országban.

Elindítottuk a “Tolerancia az egészségügybenö programunkat, amelynek az alapja az volt, hogy jelzéseket kaptunk arról, hogy azok, akik szegények, azok, akik romák, azok, akik valamilyen oknál fogva kirekesztettek lehetnek, hátrányos helyzetbe kerülhetnek származásuk, gazdasági helyzetük, szociális helyzetük okán. Ez egy olyan program, amely az országban eddig öt városban indult el modellértékkel, és a jövőben még további városokban terjesztjük el, annak érdekében, hogy senkit ne érhessen hátrány az egészségügyben sem, sem származása, sem bármilyen vonása alapján.

Az oktatásban egy olyan széles körű, országos képzési programot indítottunk el, amely az előítéletek ellen irányul, hiszen a legnagyobb küzdelmet, a legnehezebb küzdelmet talán éppen a masszív előítéletek ellen folytatjuk.

A különböző tévécsatornákkal olyan megállapodásokat kötöttünk, amelyeknek értelmében arra kértük őket, hogy egyre több roma bemondót, roma műsorkészítőt, roma műsorvezetőt alkalmazzanak, hiszen legyenek jelen a képernyőn azok is, akik egy láthatatlan vagy kevésbé látható és kevésbé erősen képviselt csoport tagjai.

A “Roma tíz évö programunkat - amely egy nemzetközi program, tíz ország részvételével tíz évre szóló program - elindítottuk, a koordinációját vállaltuk. Ennek legfőbb pontja a foglalkoztatáspolitika és az oktatáspolitika mellett az, hogy a médiában, a közéletben elősegítsük a hátrányos helyzetű honfitársaink integrációját, elősegítsük a megjelenésüket minél szélesebb körben.

A kirekesztés elleni politika tehát egyrészt a nyilvánosság előtt zajlik, másrészt pedig a fejekben zajlik; a láthatatlan akadályokat kell lebontani. Valóban nagyon örülök azoknak a kutatási eredményeknek, amelyek azt mutatják, hogy a fiatalok körében ma már csökken az előítéletesség: sokkal kevesebben vélik úgy, hogy valamilyen ok, valamilyen vonás miatt elítélhetik embertársaikat, mint az idősebb generáció.

Azt remélem, hogy ez a politika valóban közös politika lesz, és ceterum censeo: ebben az országban minden tisztességes embernek egyet kell értenie a rasszizmus elutasításával.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai