Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.17.00:36:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2002.11.12.), 248. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Párt olyan állam híve, amely megvédi polgárait. Azt valljuk, hogy a rend és a polgárok biztonságának fenntartása szempontjából erős államra van szükség. Ha a demokratikus állam nem képes megvédeni saját polgárait, akkor az aláássa a jogállamba vetett bizalmat. Olyan államra van szükség, amely képes megőrizni a szabadság rendjét - mert a szabadság rend nélkül nem élvezhető.

Az állam szerepvállalása a bűnözés elleni küzdelemben az állami büntetőpolitikában fejeződik ki. Az 1998-tól 2002-ig hivatalban volt polgári kormány választási programja, majd kormányprogramja alapján a szigorú büntetőpolitika mellett kötelezte el magát. Az elmúlt négy év büntetőjogi törvényhozását ennek a szigorú büntetőpolitikának a következetes megvalósítása jellemezte. A bűnözés visszaszorítása érdekében a törvényhozó hatalom világos, alkotmányos üzenetet küldött a független bírói hatalmi ágnak, hogy nem tartja szerencsésnek, ha az ítélkezési gyakorlat enyhe a közbiztonság állapotához képest.

A kormány előttünk fekvő törvényjavaslata fordulatot jelent az állami büntetőpolitikában. A szocialista-liberális kormány hatalomra kerülése óta mostanára a büntetőjogot is elérte az a tendencia, hogy az állam éppen onnan vonul ki, ahonnan nem kellene, és ott erősödik meg, ahol arra semmi szükség nincs. Az új kormány elgyengül, ha kábítószert lát, és bekeményít, ha tüntetővel találkozik. Lágy drog és gumibot - ez a Medgyessy-kormány büntetőpolitikája. (Moraj, derültség az MSZP padsoraiból. - Babák Mihály: Jól hangzik!) A tervezett büntetőpolitikai fordulat eredményeként legalább egy tucat helyen enyhül a büntetőjog szigora. Ezzel egy időre véget is ér a szigorú és következetes büntetőpolitika korszaka.

Az enyhítés egyik fő célpontja az ítélkezési gyakorlat. A törvényjavaslat eltörli a bírói büntetéskiszabási gyakorlat szigorítását célzó valamennyi, három évvel ezelőtt életbe léptetett rendelkezést. Így mindenekelőtt nem kell majd ezután a bírónak a büntetési tétel középső értékéből kiindulnia, újból a minimumhoz közelítő büntetések kiszabására kerülhet sor. Csak emlékeztetni szeretnék arra, hogy az 1998-as szigorítás indoka éppen az a gyakorlati tapasztalat volt, hogy a kiszabott büntetések döntő többsége a büntető törvény által meghatározott büntetési tételkeretek alsó harmadában mozgott. A javaslat eltörli azokat a rendelkezéseket, amelyek kizárták a feltételes szabadságra bocsátható elítéltek köréből a többszörös visszaesőket, a bűnszervezet tagjait és az üzletszerű elkövetőket. Ezek a bűnözők a törvényjavaslat értelmében akár már a jelenleg folyamatban lévő büntetésük letöltéséből is szabadon bocsáthatók. A börtönvoksok tehát megtérülnek. De a kormány nem feledkezik meg a jövőbeni bűnözőkről sem. A többszörös visszaesők, a bűnszervezet tagjai és az üzletszerű elkövetők a jövőben felfüggesztett szabadságvesztésre is ítélhetők, míg jelenleg ebben a kedvezményben nem részesülhetnek.

A javaslat eltörli a büntetés enyhítésének, azaz a törvény szerinti büntetési tételnél is enyhébb büntetés kiszabásának 1998-ban bevezetett korlátozásait. Ilyen korlátozások vonatkoztak az emberölés minősített eseteinek elkövetőire, az emberrablás, a terrorcselekmény, a repülőgép-eltérítés vagy a fegyvercsempészet elkövetőire, valamint a maffiaszervezet létrehozóira. Ezeknek a bűncselekményeknek az elkövetői a jövőben akár a büntetési tétel minimumánál is kisebb büntetést kaphatnak, akár egy zsebtolvaj, egy orgazda vagy egy okirat-hamisító. Feltéve persze, hogy ezt személyi körülményeik indokolják. Ugyanezen megfontolásból a javaslat enyhíti a büntetés kiszabása helyetti próbára bocsátás alkalmazhatóságának feltételeit is.

Az enyhítés másik fő célpontja a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények büntetőjogi megítélésének megváltoztatása. A javaslat a fogyasztói típusú elkövetési magatartások esetében minden esetben, míg a terjesztői típusú magatartásoknál számos esetben enyhébb büntetést irányoz elő a jelenlegi szabályoknál, és ebben a változtatási szándékban különösen az utóbbi a legmegdöbbentőbb. A teljesség igénye nélkül vegyünk néhány példát a szocialista-szabad demokrata kormány drogpolitikájából.

Enyhül a büntetése annak, aki jelentős mennyiségű kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz vagy az országon átvisz. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert üzletszerűen vagy kábítószerfüggő személy felhasználásával termeszt, előállít, megszerez, tart, az országba behoz, az országból kivisz vagy az országon átvisz. Enyhül a büntetése annak, aki jelentős mennyiségű kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki csekély mennyiségű kábítószert kábítószerfüggő személy felhasználásával, vagy hivatalos személyként fegyveres erők, rendvédelmi szervek vagy büntetés-végrehajtási intézetek területén forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki 18. életévét be nem töltött személy felhasználásával kábítószert forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Enyhül a büntetése annak, aki - és most, kérem, jól figyeljenek! - oktatási, köznevelési, gyermekjóléti és gyermekvédelmi vagy közművelődési feladatok ellátására rendelt épület területén vagy annak környezetében csekély mennyiségű kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. (Dr. Csákabonyi Balázs: Ha!) Igen, tisztelt hölgyeim és uraim, enyhül a büntetése annak, aki az iskolában drogot árul. Mégpedig nem is akárhogyan! Az eddigi 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés büntetés helyett maximum 3 évre. Ez a Medgyessy-kormány drogpolitikája!

Ehhez képest már szinte bagatell, hogy a jövőben nem büntethető az, aki csekély mennyiségű kábítószert saját használatra termeszt, előállít, megszerez vagy tart, azaz fogyaszt. Feltéve persze, hogy hoz egy papírt arról, hogy őt gyógyították, kezelték vagy egyszerűen csak felvilágosították a kábítószer-használat káros következményeiről.

 

 

(17.10)

 

 

Tisztelt Ház! Ezek mellett a koncepcionális változtatások mellett szinte ártatlan túlbuzgóságnak tűnik, hogy a kormány enyhíteni akarja a gyermekgyilkosság büntetését is. Jelenleg ugyanis a büntető törvénykönyv vagylagosan akár életfogytig tartó szabadságvesztés büntetést helyez kilátásba annak a személynek a tettére, aki az emberölést 14 éven aluli személy sérelmére követte el. Ez a jövőben legfeljebb 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Az eddigi enyhítésekre még csak-csak létezik valamiféle magyarázat, még ha az számunkra elfogadhatatlan is. De a gyermekgyilkosság büntetőjogi megítélésének változására ép ésszel, józan ítélőképességgel semmilyen magyarázat nincsen.

Összefoglalva: a kormány törvényjavaslata indokolatlanul, választói felhatalmazás nélkül, jelentős mértékben enyhíti a hatályos büntető törvénykönyvet. Indokolatlanul, mert sem a börtönök túlzsúfoltsága, sem a javaslattevők büntetőjogról vallott liberális nézetei nem szolgáltatnak kellő indokot arra, hogy egy három évvel ezelőtt megkezdett kriminálpolitikai folyamatot megakasszanak, azt megelőzően, hogy a bűnözés visszaszorítására gyakorolt hatását ténylegesen ki tudta volna fejteni. Választói felhatalmazás nélkül, mert a Magyar Szocialista Párt egyetlen választási ígéretében sem hangzott el, hogy a büntető törvénykönyv enyhítését tervezik, egyetlen választási kiadványukban sem említették, hogy büntetőpolitikai hátraarcot fognak végrehajtani. Meggyőződésem, hogy a szocialisták szavazóinak többsége éppúgy elutasítja az engedékeny büntetőpolitikát, mint ahogy a polgári pártok szavazói gondolkodnak erről a kérdésről.

Egy ígéret azonban mégiscsak valóra vált, és ez a szocialista politikusok által oly sokszor tagadott amnesztia ígérete. Mert aki a büntetőjoghoz ért, az tudja, hogy a most születőben lévő jogszabálynak a büntetőjog általános elvei szerint visszaható hatálya van, mivel az enyhítő rendelkezéseket a büntetőjogban az elbírálás során figyelembe kell venni, függetlenül attól, hogy az elkövetéskor szigorúbb szabályok voltak-e hatályban. Így válik ez a törvény egyfajta sajátos eljárási kegyelemmé a szocialisták törvényhozói akarata szerint. Ez és a Magyar Köztársaság új büntetőpolitikája számunkra elfogadhatatlan. Ennek következtében a törvényjavaslatot értelemszerűen elutasítjuk.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai