Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.16.15:07:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 107. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás földművelésügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR földművelésügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Először is szeretném cáfolni a képviselő úr azon állítását, hogy a jelenlegi állatvédelmi szabályozás elavult lenne. Az állatvédelmi jogszabályok az elmúlt 18 évben, azaz az állatvédelmi törvény hatálybalépése óta folyamatosan bővültek, illetve frissültek, a legújabb tudományos eredményeknek és a társadalmi elvárásoknak megfelelően azok korszerűsítése jelenleg is zajló folyamat.

A képviselő úr kérdéseire válaszolva mindenekelőtt szeretném nyomatékosítani, hogy kiemelt figyelmet fordítunk az állatvédelem feladatainak sikeres ellátásához szükséges pénzügyi források biztosítására. Ezen a területen jelentős eredmény, hogy az idei évtől rendelkezésre áll az állatvédelem támogatása fejezeti kezelésű előirányzat, amely száz százalékban állatvédelmi célokra fordítható. Az előirányzatoknak köszönhetően az idei évben 40 millió forinttal növekedett az állatvédelmi feladatokra fordítható forrás, amelyet a Nébih felelős állattartással kapcsolatos szemléletformáló munkájának, valamint menhelyi kutyák ivartalanításának támogatására fordítunk. Az előirányzat összege jövőre előreláthatólag 33 százalékkal, 53,2 millió forintra fog emelkedni.

Az állatvédelmi célokra fordított pénzügyi forrásokkal kapcsolatban mindenképpen említést érdemelnek a legnagyobb számban tartott gazdasági haszonállatok életkörülményeinek javítását szolgáló állatjóléti támogatások, amelyek keretösszege 2016-ban mindösszesen 29,7 milliárd forint volt.

A büntető törvénykönyv szigorítására vonatkozó javaslatával kapcsolatban ismételten felhívom képviselő úr figyelmét arra, hogy az állatkínzók ellen a jelenlegi jogi szabályozás alapján is lehetőség van fellépni: akár 3 évig terjedő letöltendő szabadságvesztés is kiszabható. Az állatkínzás miatt jogerősen bíróság által elítélt személyek közül 2013-ban 65 százalék, 2014-ben 66 százalék, míg 2015 első félévében 61 százalék volt a szabadságvesztésre ítéltek aránya. Emellett állatvédelmi bírság kiszabására, valamint az állattartástól való eltiltásra is lehetőség van.

(15.50)

Mi eddig sem vártunk a jogszabályalkotással az állatok bántalmazása összefüggésében, ezért próbáltuk módosítani az állatvédelmi törvényt is, de önök szándékosan félremagyarázták a módosítást. Ahogy azt többször említettük, már megteremtettük a jogszabályi szankcionálást. Most azon dolgozunk, hogy ez érvényesüljön a jogalkalmazásban is. Jó néhány más program is segíti az állatvédelmet, így a „Szabad a gazdi” program, a Lakótárs-projekt, és kiadtunk a Vigyél Haza Alapítvánnyal közösen egy szakmai kiadványt is, Útmutató a kutyatartás jogszabályi előírásaihoz címmel.

Tisztelt Képviselő Úr! Folyamatban van a gyepmesteri telepek működését szabályozó, idejétmúlt előírások felülvizsgálata, valamint a kóbor állatok befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet megalkotása is. Ehhez szükség van az állatvédelmi törvény felhatalmazó rendelkezésének módosítására, amely a törvénytervezetet ért alaptalan támadások miatt késedelmet szenved.

Végezetül szeretném hangsúlyozni, hogy tekintettel arra, hogy az állatvédelem egy mindannyiunkat érintő terület, a kormány az ezzel kapcsolatos munkában számít minden állatszerető ember véleményére, segítségére. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és kérem válaszom elfogadását. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai