Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.13:09:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2022.06.14.), 65. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:24


Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Gazdasági bizottság előadója, Szatmáry Kristóf képviselőtársam felszólalásából is világosan kiderült, hogy bizottságunk, a Gazdasági bizottság egyrészt megtárgyalta a beszámolót, másrészt megállapította, hogy az Állami Számvevőszék mint az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, maradéktalanul eleget téve a törvényben meghatározott feladatkörének, az elmúlt évben is elvégezte megtervezett feladatait, így a központi költségvetés végrehajtásának, az államháztartás gazdálkodásának, az államháztartásból származó források felhasználásának, illetve a nemzeti vagyon kezelésének az ellenőrzésére is sor került. Ezúton is szeretném megköszönni Domokos László elnök úrnak a részletes beszámolóját az Állami Számvevőszék 2021-es tevékenységéről és működéséről is, az alelnök asszonynak, hogy a bizottsági ülésen is kiegészítette az írásos előterjesztést, és természetesen az egész éves munkájukat is.

Különösen figyelemre méltónak tartom, hogy az Országgyűlés legfőbb pénzügyi, gazdasági ellenőrző szerve a tavalyi, kihívásokkal teli, nehéz esztendőben is el tudta látni feladatát, alkotmányos feladatát, sőt külön szeretném kiemelni, hogy a technológiai és módszertani fejlesztéseknek köszönhetően 2021-ben az Állami Számvevőszék eddig soha nem látott ellenőrzési lefedettséget ért el. Mindezt pedig a számok is világosan bizonyítják, ugyanis míg 2020-ban 1534 szervezetet ellenőrzött a szervezet, addig a több mint 26 ezer, közpénzt felhasználó szervezetből a tavalyi évben már mintegy 10 500 szervezet ellenőrzését végezte el a Számvevőszék.

A beszámolóból kiderül, hogy az ÁSZ közel négyezer, az önkormányzati alrendszerbe tartozó intézménynél folytatott az integritás megfelelőségére irányuló, monitoring típusú ellenőrzést, továbbá  ahogy az elnök úr is utalt rá az expozéjában  az ÁSZ a szavazatok 1 százalékát el nem érő pártok teljes körű átvilágítását is elvégezte, ez összesen mintegy 173 pártnak az ellenőrzését jelentette egyébként. Az Állami Számvevőszék emellett 209 köztestület, 127 költségvetési szerv, illetve mintegy 356 gazdasági társaság integritását ellenőrizte.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az Állami Számvevőszék a koronavírus-világjárvány miatt alapjaiban megváltozott körülmények közepette is ellátta jogszabályokban előírt feladatait, valamint nagy hangsúlyt helyezett tudásmegosztó és tanácsadó tevékenységére is. Ezt erősítette meg egyébként az Országgyűlés a 2021. évben június 15-én elfogadott határozatában, amelyben kimondta, hogy a jól irányított állam működésének elősegítése érdekében támogatja az Állami Számvevőszék működési, ellenőrzési és elemzési feladatai mellett tanácsadó szerepének az erősítését, működését, a közpénzügyi helyzet törvényességének javítása, a közfeladat-ellátás eredményessége, valamint a közbizalom erősítése érdekében.

Fontos azt is kiemelni, hogy az elmúlt tíz esztendőben az Állami Számvevőszék ellenőrzései tekintetében mind módszertanilag, mind pedig technológiailag komoly eredményességet fejlesztő előrelépések történtek. Megállapítható ugyanis, hogy az Állami Számvevőszék 2011-ig jellemzően leginkább egyedi ellenőrzéseket végzett, amely megközelítés számos, ugyanakkor csak korlátozott számú ellenőrzés értékelésére adott módot. Ki kell emelni, hogy az Állami Számvevőszék az elmúlt évek digitalizációs változásának köszönhetően olyan technológiai és folyamatorientált fejlesztéseket indított el és vitt véghez, amelyeknek köszönhetően képessé vált arra, hogy az ellenőrzései keretében akár több ezer szervezet értékelését is el tudja végezni akár egy időben. Az új ellenőrzési fókuszterületek segítségével pedig még több intézmény ellenőrzése történhet meg, valamint így növelhető lett a közpénz- és a közvagyon-felhasználás ellenőrzési lefedettsége is.

Lényeges megemlíteni, hogy az Állami Számvevőszék az ellenőrzések mellett tanácsadó tevékenysége keretében hozzásegíti a szervezeteket ahhoz, hogy már az ellenőrzés folyamatában intézkedjenek a feltárt hiányosságok kiküszöbölése, javítása érdekében, ezáltal a társadalom, a közpénz, valamint a közvagyon szempontjából lényeges kockázatok kezelése is időben megtörténhet.

Jól látható, hogy az Állami Számvevőszék új ellenőrzési megközelítési módszereivel jelentősen képes növelni az ellenőrzési hatékonyságot, szem előtt tartva a területek és témák fókuszát, egymásra építkező megközelítését. Az elmúlt években folyamatosan növekvő ellenőrzésihelyszín-szám természetesen maga után vonja azt is, hogy nemcsak az ellenőrzött közpénz, közvagyon lefedettségének nagysága növekszik, hanem a társadalom bizalma is megerősödhet így a közpénzt, a közvagyont felhasználó szervezetek irányában, hiszen az állampolgárok számára is ismert, hogy a szervezetek folyamatos ellenőrzés, illetve értékelés alatt állnak.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Véleményem szerint az Állami Számvevőszék 2021-ben is hatékonyan látta el ellenőrzési feladatait, eredményesen támogatta az Országgyűlés és a bizottságok működését, valamint a tájékoztatási feladatainak is maradéktalanul eleget tett. Az önök előtt fekvő jelentés pontosan és kellő részletességgel mutatja be az ÁSZ tavalyi évi tevékenységét, amely egyértelműen eredményesnek tekinthető, ezért a Fidesz-frakció támogatja annak elfogadását. Kérem tisztelettel, hogy az általános vita lefolytatását követően tegyenek képviselőtársaim is eszerint. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai