Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.04:41:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Kereszténydemokrata Néppárt frakciójának nevében állíthatom, hogy azon információk alapján, amik az elmúlt időszakban eljutottak hozzánk, az Európai Unió következő költségvetése hazánkra nézve igazságtalan és számunkra elfogadhatatlan. Ez a javaslat azzal számol, hogy Magyarország a mostanihoz képest maximális, azaz 24 százalékos csökkenést szenvedne el az európai uniós források tekintetében a következő, 2021-ben kezdődő hétéves ciklusban. Ugyanígy elfogadhatatlan számunkra az Európai Unió finn soros elnökségének költségvetési javaslata. Ez további mintegy 30 milliárd euróval csökkentené a fejlesztési pénzeken belül a kohézióra szánt összeget. Magyarország így lényegesen kevesebb kohéziós forráshoz jutna, mint a mostani időszakban. Minimum négy olyan igazságtalan pontja van a költségvetésnek, ami változtatásra szorul. Ezek a pontok pedig: a visszatérítések rendszere, a kohéziós források csökkentése, a költségvetés rugalmatlansága és a kutatás-fejlesztés támogatása. De mindenképpen meg kell említeni azt is, hogy a 2050-es karbonsemlegességi cél eléréséhez már a következő uniós költségvetésben is forrásokra van szükség.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt időszak uniós folyamatai a magyar költségvetést, ezen keresztül az állampolgárok mindennapjait is befolyásoló negatív döntésekről szólnak. Azt látjuk, ha a most távozó Európai Bizottság javaslata megvalósulna, az büntetés lenne mind hazánkra, mind pedig a kelet-európai régióra nézve is. Egy olyan időszakban történne ez, amikor a magyar gazdaság  köszönhetően az uniós forrásoknak is  folyamatosan bővül, amikor a régió fejlődése végre a felzárkózás reményét vetíti előre; ez mindannyiunk számára büntetés lenne, ha a javaslatok megvalósulnának a költségvetés tekintetében. Új beruházások érkeznek, új munkahelyek létesülnek, a fenntartható fejlődés végre napi szinten érezteti hatását. Ezt tehetné meg, ezt tenné tönkre az uniós javaslat, amennyiben a jelenlegi formájában valamelyik is megvalósulna.

Ezért kérdezem az államtitkár urat: a közös uniós költségvetés tervezése jelenleg milyen szakaszban van? Mi az, amit el tudunk fogadni, és mi az, amit nem, annak érdekében, hogy az végül méltányos legyen Magyarország számára? Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai