Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.13.22:33:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 36. felszólalás
Felszólaló Varga Szimeon (bolgár nemzetiségi szószóló)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA SZIMEON nemzetiségi szószóló: Köszönöm a szót, elnök úr. Уважаеми господин Председател, Уважаеми Народно Събрание! Позволете ми да ви поздравя от името на българите в Унгария и от моето име.Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a magyarországi bolgárok és a magam nevében köszöntsem önöket. A két ország életében több közös fontos dátumhoz köthető eseményt találunk. Az egyik, amiről érdemes említést tenni, amit előterjesztésemnek köszönhetően 2016 év őszén hivatalosan a két nemzet országgyűlése egyhangúlag elfogadott: ez a magyar-bolgár barátság napja, október 19-e, Csodatévő Rilai Szent János napja. A másik esemény, ami mai felszólalásom apropója, a várnai csata 575. évfordulójáról való megemlékezés; a csata, amelyet a népek harcának neveznek, melyben több ország akkori népeinek összefogásával harcoltak a keresztény Európa védelméért.

2019. november 10-én Bulgáriában a Várna városában lévő várnai parkban, I. Ulászló király mauzóleumában került sor megemlékezésre a várnai csata 575. évfordulójáról, ahol I. Ulászló sírja és Hunyadi János hadvezér szobra található védőpajzsával.

(14.30)

A megemlékezésre a bolgár-magyar barátság napja égisze alatt került sor, ahol Magyarország Kormánya és a magyarországi bolgár közösség együttesen emléktáblát adott át Hunyadi János keresztény Európáért folytatott küzdelme elismeréseként a bolgár állam képviselőinek Várnában.

575 évvel ezelőtt, 1444. november 10-én Várna mellett a keresztény szövetséges hadsereg az egyik utolsó csatáját vívta az oszmán hódítók ellen. Ebben a harcban, amelyet a későbbiekben a népek harcaként emlegettek, a keresztény szövetséges hadsereg tízezer harcosával egyetemben halálát lelte I. Ulászló király, akinek neve a bolgárok emlékezetében Vladiszlav Varnencsikként maradt meg.

A vérzivataros népek harcaként több mint tízezer bolgár, magyar, lengyel, cseh, szlovák, horvát, bosnyák, román, rutén harcos vesztette életét. Ez a hadművelet az utolsó erőteljes fegyveres közös európai kísérlet volt az oszmán terjeszkedés megállítására. E kísérletben számos nemzet a közös küzdelem, bátorság és önfeláldozás által kifejezésre juttatta az oszmán uralom elleni érzést. A vereség ellenére a várnai csata céljai és Hunyadi János neve örökre pozitívan maradt fenn az utódok emlékezetében. Különböző nemzetek keresztényei szövetségre léptek, hogy megőrizhessék az európai civilizációt.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A csata tiszteletére a Várnában található I. Ulászló emlékpark és múzeum három ország, Bulgária, Lengyelország és Magyarország oszmán birodalom ellen vívott hadjáratának emlékére épült 1935-ben, a bolgár fél kezdeményezésére. A múzeum és emlékpark emléket állít I. Ulászló király és Hunyadi János a keresztény Európa védelme érdekében folytatott hadjáratának dicsőségére. A várnai csata hősei emlékére emelt mauzóleum felavatásának szertartásán 1935-ben Bulgáriában, Várnában magyar és lengyel katonai küldöttségek vettek részt. Matuska Péter akkori szófiai magyar követ helyezte el Horthy Miklós kormányzó és a magyar kormány koszorúját a várnai csatasíkon elesett hősök emlékére emelt mauzóleumban.

Kiegészítésként, de nem utolsósorban, szeretném kihangsúlyozni a népek harcának jelentőségét a történelmi bolgár-magyar barátságra nézve. A várnai csatáról való közös megemlékezés vitathatatlan bizonyítéka annak, hogy az önfeláldozás iránt érzett mély hála érzései továbbra is élnek mindazok irányában, akik életüket áldozták e csatában, és annak is ékes bizonyítéka, hogy a történelmi bolgár-magyar barátság rég túlmutatott a szoros államközi kereteken.

A világban zajló mai történelmi és politikai események nemcsak Magyarországon, hanem Bulgáriában vagy egész Európában rávilágítanak arra, hogy milyen fontos a keresztény hit, a barátság és az összefogás nemzeti identitásunk megőrzésében és átadásában a jövő nemzedékei számára; mert nagy szükség van a keresztény értékeink megőrzésében a közös együttműködésre a mai Európában is. Emlékezzünk, fogjunk és tartsunk össze, hordozzuk a szívünkben Európa büszke szellemét!

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint bolgár nemzetiségi szószóló, nagy öröm számomra, hogy tájékoztathattam az Országgyűlést a magyar-bolgár barátság napja alkalmából megrendezett ünnepségsorozatról. Továbbá engedjék meg, hogy köszönetet mondjak mindazoknak, akik segítették és támogatták a rendezvény megvalósulását.

És egy utolsó gondolatot engedjenek meg nekem: jövőre ünnepli 100. évfordulóját a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvétele. Köszönöm a figyelmüket. Благодаря за вашето внимание! (Taps.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai