Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.17:56:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2019.11.18.), 100. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Miután önök a kormányzásuk alatt 600 milliárd forintot elvettek az egészségügytől, miután önök bezárták a svábhegyi gyermekkórházat, az OPNI-t (Dr. Vadai Ágnes: Tudjuk, tudjuk, bezártuk… Az OPNI-t tényleg hiba volt…), a Szabolcs Utcai Kórházat és a Schöpf-Merei Kórházat, miután önök felszámoltak 16 ezer aktív kórházi ágyat, miután önök elbocsátottak 6 ezer egészségügyi dolgozót, miután önök elvettek egyhavi bért minden egészségügyi dolgozótól (Dr. Vadai Ágnes: Nem igaz!), miután önök vizitdíjat és kórházi napidíjat vezettek be, miután az önök kormányzása alatt csak Magyarországon csökkent az egy főre jutó egészségügyi kiadásoknak az aránya, ezután Gréczy Zsolt független, objektív újságíró a következő sorokat írta a Népszava hasábjain: „Még sok szocialista politikus és szimpatizáns is képes elhinni, hogy végül is mindaz, ami az egészségügyben történt, az kudarc.” Ön tehát ostorozta a szocialista politikusokat, hogy hogy képzelik, hogy ezek után kudarcos az egészségügy, mire megjön a recept Gréczy Zsolt független, objektív újságírótól: „Nem betojni kell tehát, hanem beszélni sokaknak és sokszor, mert ezzel megoldhatók az egészségügy problémái.” Hiába a forráskivonás, hiába az ágyak felszámolása, hiába a kórházak bezárása, nem betojni kell tehát, hanem beszélni sokaknak és sokszor, és akkor majd elhiszik, hogy önök jól tudták az egészségügyet irányítani, tisztelt képviselő úr. Ezzel szemben, amiket ön itt felsorolt, kórházi várólistákon 70 ezer ember volt, amikor önök a kormányzásukat befejezték, most 28 ezer ember, 31 milliárd forint többletfinanszírozásból.

Ami a létszámstopot illeti vagy a mai álhírüket a kórházbezárásokkal kapcsolatban, tisztelt képviselő úr, önök abból élnek, hogy álhíreket gyártanak, és erre megpróbálnak felülni. Sőt, valószínűleg fel is ültetik azokat az újonnan megválasztott polgármestereket, akik az ellenzékhez tartoznak, hogy vegyék készpénznek azt, amit a Népszava írt egy olyan előterjesztésről, ami a kormánynál soha nem járt, amit a kormány sohasem kért, hanem a Népszava hasábjain látják először még a kormányzat tisztségviselői is, tisztelt képviselő úr.

És utána majd nyilván erre a Népszava-cikkre alapozva lehet majd politikai akciókat indítani, és az egészségügy érdekében fellépni azoknak a politikusoknak, tisztelt képviselő úr, akik stadionstopot hirdettek, és ezzel szemben a stadionokra azt mondták, hogy az épülhet, csak múzeum ne épüljön és dél-budai szuperkórház ne épüljön Budapesten. (Dr. Vadai Ágnes: Senki nem mondta ezt!) Tehát kórházstop lett és múzeumstop lett az önök stadionstopjából. (Nagy zaj.  Az elnök csenget.) És utána itt felszólal a parlamentben, és azt mondja, hogy miért nem fordítunk többet az egészségügyre.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is megnézhette a költségvetési törvényeknek a számait: 770 milliárd forinttal fogadtunk el többet a jövő évi költségvetésben egészségügyi célokra, mint amekkora összeg szerepelt a 2010-es költségvetésben. Az ápolók bérét 2012-13 között 27 százalékkal emeltük, 2015. szeptember 1-jétől 26,54 százalékkal emeltük, 2017. november 1-jétől 12 százalékkal emeltük, 2018. január 1-jétől 8 százalékkal emeltük, 2019. július 1-jétől további 8 százalékkal emeltük, 2020. január 1-jétől, a jövő év január 1-jével 14 százalékkal emeljük, 2020. november 1-jétől 20 százalékkal emeljük, 2022. január 1-jével további 30 százalékkal emeljük. Ez azt jelenti, hogy 2019-2022 között összességében 72 százalékkal emeltük. És azt is jelentette, tisztelt képviselő úr, a többletforrásoknak az értéke, hogy meg tudtuk emelni az orvosok fizetését is 2016-17-ben összesen 207 ezer forinttal. Azt is jelentette, tisztelt képviselő úr, hogy egy átlagos háziorvosi praxisnak most már nem 900 ezer forint alatti a havi finanszírozása, hanem 1,6 millió forint fölötti.

Ez az, tisztelt képviselő úr, amit a polgári kormány tudott az önök kudarcával szemben az egészségügyben létrehozni, és még sok feladat van, úgyhogy ezt szeretnénk folytatni a későbbiekben is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai