Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.29.09:41:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 106. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyul István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYUL ISTVÁN (MSZP): Elnök Úr! Képviselőtársak! A kormány népegészségügyi programjában kiemelt fontosságú a gyermek- és ifjúság-egészségügy. Tisztelt Képviselőtársak! Közös ügyünk a gyermek, és közös kincsünk a gyermek. Azért szembesülni kell a tényekkel is, ha a problémákat meg akarjuk oldani. A demográfiai mutatók alapján az utóbbi tíz évben több mint félmillióval csökkent a 0-18 év közötti lakosság száma Magyarországon. Elriasztó adat! A koraszülöttek száma javult, a csecsemőhalandóság javult, de az európai adatokat ismerve van még bőven tennivalónk.

Életünk meghatározó szakasza a csecsemőkor után a serdülőkor, a testi és mentális, érzelmi fejlődés legintenzívebb szakasza, a hormonális változások, a pszichés változások szakasza. Hangulati labilitás serdülőkori gyermekeink 20 százalékánál észlelhető, figyelhető meg és mérhető, hasonló az agresszivitás mértéke is. Ebből adódik a kockáztató magatartás, a balesetek gyakorisága, a serdülőkori terhesség és kriminalitás, a súlyos depresszió és az öngyilkosság.

Az iskolákban végzett fittségi vizsgálatok azt mutatják, hogy fiataljaink fizikai és mentális terhelhetősége csökkent. Ez visszavezethető a mozgásszegény életmódra. A túlsúly és elhízás is komoly probléma, hisz tudjuk, a dundi gyermekből lesz a kövér felnőtt. Felmérések szerint a szexuális aktivitás a 13 éves gyermekek egyharmadánál már kezdődik, a 17 évesek felénél a mindennapok velejárója. A dohányzás a serdülőkor időszakára esik, jelentős, magas a dohányzó fiatalok száma, s ami aggasztó, a lányok körében észlelhető az utóbbi időben ennek a szaporodása. A drogfogyasztás a kilencvenes évek első felétől kezdve a második felére kétszeresére növekedett, és sajnos napjainkban is növekszik. Az is megfigyelt adat, hogy a drogfogyasztók 60 százaléka 16 éves korában találkozik először a droggal.

A fenti riasztó adatok ismeretében kell nézni azokat az intézkedéseket - különösen Szalay képviselő úrnak mondom -, amelyeket a kormány megtett ezen állapotok némi javítása érdekében. A védőoltások átdolgozása most van napirenden, jövőre új védőoltási rendszer lép életbe, amely - idézőjelbe téve - gyermekbarátibb lesz. Kevesebb szurit adunk a jövőben, megszűnik a Sabin-oltás szájon keresztül adása, és injekciós formában fogjuk ezt tovább adni.

Az egészséges táplálkozás irányába fontos lépéseket tett a kormány. 2004-ben vezette be az “Igyál tejetö programot, ma több ezer gyermek részesül ingyenes tejellátásban, ami nemcsak tejre, hanem tejtermékre is vonatkozik. Amikor a bizottságban vitáztunk, beszélgettünk erről, sokan azt mondták, hogy ez szociális intézkedés. Igen, részben az is, de jórészt egészségnevelési, egészségvédelmi szempontból tartjuk fontos lépésnek.

Ugyanebbe a sorba tartozik az ingyenes étkeztetés is. Ma tudjuk azt, hogy a gyermekvédelmi támogatásban részesülő gyermekeknél - bölcsődés, óvodás és alsó tagozatos osztályba járó gyermekeknél - ingyenes az étkeztetés. Ez jórészt valóban szociális igényt elégít ki, de ha hozzáteszem azt, hogy egészséges táplálkozást is biztosítunk számukra, akkor az egészséges táplálkozás irányába tett lépésként is értékelhető. Ma felmérések szerint az iskolába járó gyermekek 10 százaléka úgy megy iskolába, hogy nem reggelizik, táplálkozási igényét az iskolai büfékben próbálja kielégíteni. Kormányintézkedésre indítottuk a gyermekbarát büfé mozgalmat és ezt a pályázatot - nagy sikere van, meg kell mondjam -, amelynek a célja az, hogy az iskolai büfékben az ásványvizek, illetőleg a sima, szénszavas üdítők, csokoládék és a sós chipsek helyett bevezessük és előtérbe helyezzük a szendvics, a gyümölcsök, a valódi gyümölcslevek kínálatát.

Az új egészségügyi törvény keretében beszéltünk itt, a parlament sorai között is a dohányzással kapcsolatos intézkedéscsomagunkról. Én azt hiszem, hogy rendkívül fontos az a lépés, amit a dohányzás megelőzése érdekében ez a kormány tett. A nulla tolerancia, mely arra irányul, hogy gyermek-egészségügyi intézményben megtiltsuk a dohányzást, azt hiszem, a társadalom számára is elfogadható és üdvözlendő lépés lesz. De a törvénynek van egy olyan kitétele is, amely az iskolákban is lehetővé teszi törvényi módon az iskolaszékeknek azt, hogy ugyanezt az utat válasszák, és a nulla toleranciát bevezessék.

Tisztelt Országgyűlés! Nagyon fontos lépésnek tartom a védőnői hálózat átalakítását, közel 3 milliárd pluszfinanszírozással történik ez, és ezen belül nagyon fontosnak tartom az iskola-védőnői hálózat majdnem megkétszereződését. Eddig 460 iskolavédőnő dolgozott, a jövőben 877 védőnő fog dolgozni az iskolákban. Miért fontos ez? Amiről beszéltünk, az ő aktív segítségükkel tudjuk megvalósítani. A védőnők személyi és környezethigiénés munkája mellett a szűrővizsgálatok jó részét ők végezték el. Az egészségnevelésben az eddiginél sokkal jobban számítunk a munkájukra, mert ők azok, akik naprakészek, ott vannak, és a legtöbb segítséget a jól felkészült pedagógusnak ők tudják adni a jövőben.

A kormánynak elképzelése van arról, sőt 2004-től, elmondhatom, gyermekpszichiáter szakvizsgát közvetlenül lehet szerezni, eddig csak gyerekgyógyász átképzéssel lehetett. Ugyancsak 2005-től gyermekrehabilitációs szakvizsgát is lehet tenni. A közeli célok között pedig az szerepel, hogy néhány, pontosan négy vidéki nagyvárosunkban akarunk gyermekpszichiátriai osztályokat létrehozni, mert erre is szükség van.

Tisztelt Képviselőtársak! A fentiekben csak a legfontosabb néhány intézkedést emeltem ki. Az intézkedések - úgy értem - egyértelműen az esélyegyenlőség irányába hatnak, és az is biztos, hogy egészséges jövőbeni generáció felnevelését szolgálják. Még egyszer mondanám: azért történik mindez, mert közös kincsünk a gyermek. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai