Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.21:26:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.), 242. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az első résznek megfelelően a 2. pontról szeretnék kicsit bővebben szólni, a T/762/38. ajánlás 2. pontjáról, amelyet négy szocialista képviselő nyújtott be. Nagyon sajnálom, hogy egyikőjük sincs itt; Jauernik István, Kovács Tibor, dr. Veres János és Göndör István képviselők módosító indítványáról van szó. Azért mondtam el a nevüket is, hogy a jegyzőkönyv mindenképpen őrizze meg, hogy kik voltak azok a képviselők, akik, nyugodtan mondhatom, az elmúlt 12 évben kialakult szokásrendet felrúgva most egy ilyen jellegű módosítással álltak elő.

Ezt a módosító indítványukat olyan fontosnak tartották, hogy a múlt héten erről külön sajtótájékoztatót is tartottak. Nézzük tehát meg, hogy mit tartalmaz ez a módosító indítvány. A négy MSZP-s képviselő által beadott módosítás arról szól, hogy a 2001-es zárszámadáshoz az Országgyűlés ezúttal illesszen egy politikai nyilatkozatot, amelyben kifejezi súlyos elmarasztalását a 2001-es költségvetési évvel kapcsolatban.

Nem akarom felolvasni ezt a módosítást, hiszen akkor elvinné az ötperces időkeretemet.

 

 

 

(15.50)

 

Azt kell mondanom, hogy ez a módosítás a műfajában is, de a tartalmát tekintve is példátlan, precedens nélküli, és nyugodtan mondhatom azt is, hogy a hatalmi arrogancia döbbenetes példája.

Tisztelt Képviselőtársaim! Van közöttünk jó néhány kérdésben politikai vita. Bizonyára másképp ítéljük meg a családtámogatásokat, másképp ítéltük meg a státustörvény hatását; és nyilván ilyenfajta viták vannak köztünk minden egyes esztendőről is, hiszen ezért vannak a zárszámadásról vitáink, és ezért vannak akár az adótörvényekről, akár a költségvetési törvényekről is vitáink. Mégis azt kell mondanom, hogy a zárszámadás eddig, az elmúlt 12 évben be tudta tölteni azt a feladatát, amiről igazából szólnia kell, nevezetesen: mire költötték az adott esztendőben az adófizetők pénzét - ez a legfontosabb dolga.

A Pénzügyminisztériumnak, függetlenül attól, hogy közben volt-e választás és kormányváltás, vagy sem, arról kell számot adnia a kormányon keresztül a tisztelt Háznak, hogy a parlament által elfogadott költségvetési törvényhez képest mi történt az évben, egészen pontosan, fillérre pontosan mire költötték a bevételeket.

Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy most egy új helyzettel állunk szemben. Ebben az új helyzetben a parlament kormánypárti többsége értékeli a múltat, és azt mondja, őt nem érdekli, hogy egy törvénynek igazából miről kell szólnia, tegyünk ebbe bele olyan politikai nyilatkozatokat, amelyekre korábban nem volt példa. Azt gondolom, ezt a fajta gyakorlatot nagy kár lenne meghonosítani, hogy különböző, többé-kevésbé szakmainak tekinthető törvényekben egyfajta történelmi átértékelést hajtunk végre. Az előző kormánynak megvolt a maga véleménye a Bokros-csomagról, azokról az intézkedésekről, mégsem tartottuk volna szerencsésnek, ha a Bokros-csomagról egy ilyenfajta politikai nyilatkozat kerül elfogadásra. Most úgy tűnik, hogy a kormánypárti oldal szakít ezzel a gyakorlattal, és elkövetkezhet az idő, amikor majd a Bokros-csomagról lesz ilyen politikai prezentáció, és arról kell majd döntenünk - és nem kétséges, hogy milyen arányban fogunk dönteni -, hogy vajon a Bokros-csomag helyes volt-e, vagy nem volt helyes.

De továbbmegyek: ilyen alapon nyugodtan lehet arról vitatkozni, hogy a nyolcvanas évek eladósodási hulláma, az akkori gazdaságpolitika vajon helyes volt-e, vagy nem volt helyes. Önök, tisztelt képviselőtársaim, kormánypárti oldalról nyugodtan megtehetik ezek szerint, hogy ebben a kérdésben is egy ilyen tartalmú nyilatkozat kerül elfogadásra a zárszámadás kapcsán. De továbbmegyek, ha folytatjuk a sort, el tudunk jutni egészen 1956-ig, csak akkor a kormánypárti többség vagy éppen az erőviszonyok kérdése az, hogy '56 önök szerint ellenforradalom vagy éppen forradalom volt-e.

Azt gondolom tehát, tisztelt képviselőház, tisztelt képviselőtársaim, hogy ennek a módosításnak így nincs értelme, ezért arra kérem a jelen nem lévő négy MSZP-s képviselőtársunkat, hogy fontolják meg ezt a módosítást, és vonják vissza. Amennyiben erre nem kerül sor, akkor szeretném bejelenteni, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója a köztársasági elnökhöz fog fordulni, hogy kérjen előzetes normakontrollt, és az Alkotmánybíróság döntsön ennek a kérdésnek az ügyében, mert úgy gondoljuk, erre így, ebben a formában nincsen szükség.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  242  Következő    Ülésnap adatai