Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.20:53:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Koncz Zsófia (Fidesz)
Beosztás Energiaügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Az egész Európát sújtó energiaválság felértékelte az atomerőművek szerepét. Nem véletlen, hogy például Európában új blokkot tervez építeni Nagy-Britannia, Franciaország, Belgium, Hollandia, Svédország, Finnország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia és Bulgária is.

Önök zöldpártként határozzák meg magukat, ahogy azt most is hallhattuk, ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem veszik azt figyelembe, hogy az Európai Parlamentnek volt egy tavalyi döntése, amelyben a földgáz és a nukleáris energia is tiszta energiának minősül. Ha összehasonlítjuk az egyes áramtermelési módokat, azt látjuk, hogy a nap 24 órájában, az év 365 napján valódi ellátásbiztonságot csak az atomerőművek tudnak garantálni, ráadásul olcsóbban és nagyon klímabarát módon. Azt gondolom, hogy ez az árstabilitásunk szempontjából is nagyon fontos kérdés.

Önök azt szeretnék, ha az ország áramtermelését kizárólag megújuló forrásokból fedeznénk, ugyanakkor szeretném felhívni arra a figyelmét, hogy az időjárásfüggő megújulóenergia-termelők nem mindig termelnek természetesen, ha nem süt a nap, és nem fúj a szél, az áram viszont felhős, borús időben is rendelkezésre kell hogy álljon. Ez a rendszer stabilitása és a fogyasztók szempontjából is rendkívül fontos, emiatt kiegyenlítő kapacitásokra, illetve hálózatfejlesztésre, energiatároló kapacitások kiépítésére is szükség van.

A Paks I. által megtermelendő energiát tehát nem tudjuk csupán nap- és szélerőművekkel kiváltani. Jelenlegi áramszükségletünk 30 százalékát Paks I. termeli. Paks II.-vel 2000-ről 4400 megawattra bővülne ez a kapacitás, és így a felhasznált elektromos áram jelentős százalékát magunk tudjuk majd előállítani, ami, azt gondolom, hogy a jelenlegi nemzetközi helyzetet és a hektikus árváltozásokat nézve egy nagyon nagy előny lehet a jövőben.

Szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy a Paksi Atomerőmű a rezsivédelem fenntartásában is nagyon fontos szerepet játszik, illetve, ha már klímapolitikai célokról beszélünk, akkor, úgy gondolom, hogy zöldpártként ezeket a célokat elérni önöknek is nagyon fontos, és emiatt az atomerőmű szerepét nem lehet megkérdőjelezni. Paks I. ugyanis évente 14 millió, Paks II. további 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától mentesít. Paks II.-vel éves szinten nagy mennyiségű földgáz energetikai célú elégetését is meg tudjuk majd spórolni. Ez jelentősen hozzájárul a zöldátmenethez is.

Szeretném felhívni képviselő asszony figyelmét egy nemrég közzétett tanulmányra, ami a svájci Világgazdasági Fórum nemrég megjelent tanulmánya  ugye, ez az energiaátmenettel kapcsolatos szempontokat figyeli , és ez alapján Magyarország 121 országból a 18. helyen áll, megelőzve például Kanadát és Luxemburgot. Külön említést érdemel, hogy szabályozás és politikai elköteleződés szempontjából kiemelten magas pontszámot kaptunk.

Az atomtörvény módosítására vonatkozó javaslattal kapcsolatban azt szeretném kiemelni, hogy a hatályos rendelkezéseknek megfelelően az Országos Atomenergia Hivatal tette ezt a javaslatot, amelyből ön csak egy-egy részletet ragadott ki.

(15.30)

Azt gondolom, hogy rossz következtetéseket vont le, hiszen a tervezett módosítás nem csökkenti a nukleáris biztonságot. A hatósági ellenőrzés a nukleáris létesítmények építése és működtetése során folyamatosan biztosított, a módosítások éppen az ellenőrzési tevékenység hatékonyabb tervezését és végrehajtását teszik lehetővé. Ezért kérem, hogy a képviselő asszony fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai