Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.07:23:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2023.10.24.), 219. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Urak! Először is engedjék meg, hogy egy kis időrendi visszatekintéssel kezdjek! Az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló T/5249. számú törvényjavaslat benyújtására 2023. szeptember 18-án került sor, miután a kormány 2023. augusztus 7e és 15e között lefolytatta a javaslat társadalmi egyeztetését.

Szeretném kiemelni, hogy a kormány nemcsak a társadalmi egyeztetés keretében biztosított lehetőséget a véleményezésre, eleget tettünk a jogszabályokban meghatározott további egyeztetési kötelezettségeknek is, hiszen a törvényjavaslatot megtárgyalta és véleményezte az Országos Munkavédelmi Bizottság, valamint a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma is, amely a nagy munkáltatói érdekképviseletek, valamint a szakszervezeti konföderációk részvételével folytatja érdekegyeztető tevékenységét. Majd’ egy hónapja, 2023. szeptember 26-án került sor a törvényjavaslat általános vitájára, ahol immáron országgyűlési keretek között a képviselő urak és hölgyek is elmondhatták álláspontjukat a javaslatot illetően. Mindezen tényeket csak azok kedvéért szerettem volna elöljáróban leszögezni, akik kapkodó jogalkotással, illetve a véleményezési lehetőségek kizárásával, illetve korlátozásával vádolják a kormányt.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslatot és a hozzá benyújtott módosítási szándékokat a Törvényalkotási Bizottság 2023. október 19-én tárgyalta meg. Engedjék meg, hogy a továbbiakban ezen módosítások fontosabb pontjait összefoglaljam azon kívül, azon túl, amit Salacz László képviselő úr már az előbb ismertetett.

A Törvényalkotási Bizottság javaslatot fogalmazott meg a közmeghallgatás szabályainak további módosítására, figyelemmel azon társadalmi és digitalizációs változásokra, amelyek indokolttá teszik, hogy a közmeghallgatásokat a jövőben a hagyományos forma mellett elektronikus hírközlő eszköz útján, online, illetve honlapon való közzététellel is biztosítani lehessen.

Fontos kiemelni, hogy a javaslat értelmében a közmeghallgatás időpontját megelőzően lehetőséget kell biztosítani arra, hogy az érintettek írásban is észrevételeket fogalmazhassanak meg és kérdéseket tehessenek fel. Az elhangzott, illetve az írásban megfogalmazott javaslatra, kérdésre a közmeghallgatáson vagy legkésőbb 15 napon belül választ kell adni. A hatóság a közmeghallgatás eredményessége érdekében minden alkalmas eszközt  így különösen helyi műsorszóró szolgáltatást, hirdetményi vagy közösségi felületeket is  igénybe vehet. Álláspontunk szerint a közmeghallgatás módjainak kiszélesítése a részvételiség és a tájékoztatás kiterjesztését is szolgálja.

Engedjék meg, hogy röviden kiemeljem önöknek a Törvényalkotási Bizottság módosító szándékából a Hazaváró Portállal kapcsolatos fontosabb, támogatásra javasolt pontokat is.

Az elmúlt évtized sikeres gazdaság- és családtámogatási programjainak is köszönhetően pozitív fejlemény, hogy az elmúlt években a kivándorlási trend megfordult, és az utóbbi években többen tértek haza külföldről, mint ahányan Nyugatra vándoroltak. Nemzetstratégiai cél ezért ennek a pozitív folyamatnak a támogatása és a Nyugaton élő honfitársaink Magyarországra való hazatelepülésének segítése, megkönnyítése.

A külföldön élő magyarokra és a diaszpóramagyarságra a magyar kormányzat kiemelt figyelmet fordít, és hazatelepülésük adminisztratív oldalról történő támogatása fontos feladat. A támogatásra javasolt szabályozás ezért célul tűzi ki egy elektronikus, egyablakos ügyintézési rendszer kialakítását, amely az ügyfelek számára érdemi segítséget nyújt a hazatéréssel kapcsolatos közigazgatási ügyeik intézése során. A hazatérést támogató szolgáltatás keretében elektronikus felület kerül fejlesztésre, ahol az ügyfél élethelyzetalapú tájékoztatást és személyre szabott ügyintézési támogatást kaphat a hazatérésével kapcsolatos ügyek intézéséhez.

A Hazaváró Portál segítségével minden felhasználó pontos iránymutatást kap a hazatéréshez szükséges teendőkről. A személyes ügyintézés 27 kijelölt kormányablakban, koordinált módon is elérhető lesz. Az ügyfélnek az elektronikus felületen keresztül lehetősége lesz egy űrlap kitöltésével az ügyfél által meghatározott kormányhivatal részére az ügyintézés megkönnyítése céljából adatokat továbbítani a személyes ügyintézés megkezdése előtt. Az ügyfél rendelkezése alapján a kormányhivatal mint „hazaváró iroda”, jogosult lesz a továbbított adatok kezelésére, a kezelt adatok alapján az ügyféllel közvetlen kapcsolat kialakítására és az ügyfél hazatérésével kapcsolatos ügyek intézésének megkezdésére.

Kiemelem továbbá, hogy Magyarország Kormánya 2010 óta teljesen újjászervezte a közigazgatást, amelynek fő célja, hogy az állampolgárok és vállalkozások adminisztrációs terhei csökkenjenek, ezáltal olcsóbbá, hatékonyabbá, egyszerűbbé és kényelmesebbé téve az állami ügyintézést. Ezzel párhuzamosan folyamatosan bővíti a kormány az elektronikus ügyintézési lehetőségeket, és célja, hogy bevezesse a digitális állampolgárságot, és lehetővé téve, hogy 2026-ra az emberek szinte minden közigazgatást érintő ügyet képesek legyenek online  elsősorban hordozható eszközökön  intézni.

Ebbe a sorba illeszkedik az „Adatváltozás-kezelési szolgáltatás bevezetése” kiemelt projekt keretében létrehozott e-bejelentő is, azonban a szolgáltatás új horizontot nyit az állam és a szolgáltatói szektor együttműködésében is, immár ez utóbbi ágazatban is csökkentve az ügyintézéssel járó terheket. Számos olyan élethelyzet van, amikor valamilyen személyes adat megváltozását az ügyfeleknek be kell jelenteniük mindazokhoz a közüzemi és telekommunikációs szolgáltatókhoz, ahol előfizetéssel rendelkeznek. Ilyen a lakcímváltozás, a kapcsolattartási adatok megváltozása, a házasságkötés vagy tudományos fokozat megszerzése okán bekövetkező névváltozás is.

Ezeket a változásokat eddig egyesével kellett a gáz-, villany-, víz-csatorna-, távhő-, tévé-, internet- és telefonszolgáltatók felé bejelenteni, ami akár többórányi, esetenként személyes megjelenéssel járó ügyintézési terhet jelentett az embereknek. Ugyanígy új ingatlan vásárlása esetén is külön-külön kellett a közműszolgáltatóknál elintézni a szolgáltatások átírását. Az ingyenes e-bejelentő szolgáltatást azért hozta létre a kormány, hogy az emberek egyszerűbben és könnyebben elintézhessék ezeket az ügyeket, így rengeteg időt és utánjárást spórolhatnak meg. Az e-bejelento.gov.hu oldalon ügyfélkapus bejelentkezést követően mindez egy lépésben, az otthon kényelméből is elintézhető, de a kormányablakokban személyes ügyintézésre is lehetőség van.

Az e-bejelentő 2022 elején mintegy harminc közműszolgáltatóval indult, idén nyártól viszont már az ország valamennyi közműcége elérhető az e-bejelentőn, szeptemberre pedig a legjelentősebb telekommunikációs vállalatok is csatlakoztak a szolgáltatásokhoz. Így jelenleg 131 közműcég és több mint ötven tévé-, telefon- és internetszolgáltató esetén érhető el az e-bejelentő által kínált egyszerű ügyintézés.

Az idei évben véghez vitt legjelentősebb újítás, hogy már nemcsak a magánszemély-magánszemély közötti közműátírásokat lehet intézni az e-bejelentőn, hanem a jogi személyekről a magánszemélyekre történő felhasználóváltást is képes kezelni a rendszer, így az új építésű lakást vásárlók vagy a cégtől lakást bérlők számára is egyszerűbbé válik az ügyintézés.

Továbbá a tapasztalatok alapján a hatékony működés érdekében  például ügyféli jelzések megválaszolása, esetleges működési anomáliák kiszűrése  szükséges az adatváltozás-kezelési szolgáltató adatkezelésre vonatkozó határidejének meghosszabbítása, amely a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósággal előzetesen egyeztetésre került.

(18.30)

A törvényjavaslat elfogadásával az eddigi 15 munkanapról egy évre módosítja az adatkezelés időtartamát, és így a felületen keresztül az ügyfél tovább érheti el a beküldött ügyére vonatkozó adatokat.

Tisztelt Országgyűlés! Végül engedjék meg, hogy a törvényjavaslat általános vitájában reagáljak a jogosítvány ingyenes megszerzésével összefüggésben felvetett kérdésekre. A törvényjavaslat szerint a jövő ősszel induló tanévtől ingyenes lesz a jogosítvány megszerzése a középiskolákban és szakképző intézményekben tanulók számára. A kormány továbbra is elkötelezett a családok támogatása iránt, mert a társadalom alappillére a család. Erre figyelemmel a jogosítvány megszerzése részletszabályainak kidolgozása során a kormány célja, hogy ezen intézkedés valódi segítséget jelentsen a családok számára, és mentesítse a B kategóriás jogosítvány megszerzésével járó több százezer forintos anyagi megterhelés egészétől a családokat.

Álláspontom szerint a törvényjavaslat vitája során nem hangzott el olyan érv, amely kétségbe vonta volna a javaslat szükségességét, ezért tisztelettel kérem önöket, hogy támogassák a tárgyalt törvényjavaslatot, és kétharmados többséggel járuljanak hozzá ahhoz, hogy jelentősen csökkenthessük az állampolgárok, valamint a vállalkozások adminisztratív terheit. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai