Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.05.14.11:03:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2015.06.08.), 14-16. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy Biszku Béla megítélésének kérdésében egy demokratikus országban nincsenek jobboldali és baloldali politikusok, hanem csak demokraták és antidemokraták vannak, és aki demokratának tartja magát, annak egyértelmű a véleménye azzal kapcsolatban, hogy Biszku Bélának mind erkölcsileg, mind jogilag felelni kellene azokért a tettekért, amelyeket elkövetett. És hogy 2015-ben ezt még nem tudjuk kimondani, és nincs erről jogerős döntés, ez a parlamentnek egy 25 éves mulasztása.

Az pedig, hogy egy ilyen, a közvélemény számára ‑ és mindenki számára, aki az elmúlt évtizedekben itt élt Magyarországon ‑ egyértelmű helyzetet a bíróság nem tud megítélni négy év alatt, azt hiszem, ez okkal tesz türelmetlenné vagy háborít föl embereket, főleg azokat, akik a kommunista időszak áldozatai voltak, hiszen azok az emberek, akiket bebörtönöztek, akiket B-listáztak; akiknek elvették a lakását, és valami kis helyen kellett hogy meghúzzák magukat évtizedekig; akik nem tölthettek be vezető állást, mert a B-listázás miatt csak beosztottként dolgozhattak, pedig a képességeik meglettek volna; nem is beszélve azokról, akik árvaként vagy félárvaként kellett hogy felnőjenek, vagy évekig, évtizedekig nem látták a szüleiket, mert börtönben voltak, vagy Hortobágyon vagy valamelyik más táborban cseperedtek föl, mert odatelepítették, internálták ki a szüleiket vagy nagyszüleiket, nos, ezeknek az embereknek, azt hiszem, az igazságérzetét és mindannyiunk igazságérzetét méltán sérti ez a helyzet. Azt érezzük kicsit ilyenkor, mintha a törvény nem az áldozatokat védené, hanem a bűnök elkövetőjét, márpedig Biszku Béla áldozatai, bár sajnos csak kevesen vannak már közöttünk, de méltán érdemelnek meg egy igazságtételt.

Az elmúlt öt évben a kormányzat igyekezett a parlamenti felhatalmazását felhasználni arra, hogy olyan törvényeket, olyan jogszabályokat fogadjon el, amelyek valamelyest tudják enyhíteni a kommunista időszakban elszenvedett fájdalmakat, és valamelyest az igazságnak a másik serpenyőjébe is tud helyezni különböző döntéseket. Az egyik legfontosabb talán ezek közül, amelyik Biszku Bélát is személyében is érintette ‑ akárcsak, mondjuk, Nyers Rezsőt ‑, az a kommunista nyugdíjpótlékoknak a megvonása, az a kormányzati döntés, amelyben azoknak a szereplőknek ‑ összességében 142 ilyen személy volt, aki kommunista állami vezetőként vagy az akkori állampártok tagjaként, a KISZ tagjaként, a titkosszolgálatok vezetőjeként vagy pedig a ’45 és ’49 közötti időszak demokratikus államrendjét felszámoló személyként azért kapott kitüntetést, mert valójában az akkori kommunista diktatúrát erősítette, és nem azért, mert valódi teljesítmény állt mögötte ‑, ezeknek az embereknek a pluszjuttatásait a Fidesz-KDNP-kormány egytől egyig elvette (Novák Előd: Ne hazudj, a tizedét vette el!), egy viszonylag hosszú és…

ELNÖK: Novák Előd képviselő urat megkérem, hogy türtőztesse magát, vagy különben kénytelen leszek a teremből eltávolíttatni. (Novák Előd: Hazugság, nem…) Legyen szíves, türtőztesse magát (Novák Előd: …türtőztetem.), különben megvonom öntől a lehetőséget arra (Novák Előd: A bekiabálás parlamenti műfaj.), hogy a mai napon a vitában részt vegyen. Mégiscsak tűrhetetlen, hogy az ön bekiabálásaitól hangos minden felszólaló háttere! Legyen szíves, viselkedjen úgy, mintha a parlamentben ülne, nem egy kocsmában! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Úgy van! ‑ Taps a kormánypárti padsorokból.)

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Nos tehát, Biszku Bélának és másik 141 társának, többek között Nyers Rezsőnek is megvonta a kormány ezt a nyugdíjpótlékát. Ezután többen ‑ mint például Nyers Rezső ‑ bírósághoz is fordultak, de a bíróság is a kormányzatnak adott igazat, és ezeknek az embereknek ez a pluszjuttatása, ez a fajta privilégiuma megszűnt, és mostantól nem kapnak ilyen kiemelt nyugdíjat. (Novák Előd: Nem igaz! Még mindig több százezret kap Biszku Béla is!)

De ugyanígy fontos a kommunizmus bűneinek tagadása mint bűncselekményi tényállás, amelyre képviselőtársam is utalt. És az is fontos, hogy a strasbourgi bíróság nyomásgyakorlása ellenére a vörös csillag továbbra is önkényuralmi jelképnek minősül Magyarországon, és a viselése ugyanúgy tiltott, mint minden más XX. századi diktatúra jelképének a viselése.

Fontos döntése volt az Országgyűlésnek, hogy huszon-egynéhány évvel a rendszerváltás után az utolsó olyan közterületi elnevezéseket, utcaneveket is eltörölte, melyek a kommunista diktatúrához köthetők, megszűntek az utolsó Lenin utcák vagy Vörös Hadsereg utcák Magyarországon, több kisebb és nagyobb településen.

Szintén fontos volt az áldozatok jóvátételével kapcsolatban, hogy a tartós szabadságelvonást elszenvedettek részére 2013-ban és 2014-ben is 50-50 százalékos nyugdíjpótlék-emelést fogadott el a kormányzat. (Novák Előd: És az ügynöklistákkal mi lesz?) Erre azért volt szükség, mert az MSZP-kormányzat az utolsó három évében befagyasztotta ezeket a nyugdíjpótlékokat, és a kommunista időszak áldozatainak nyugdíjpótlékán próbált spórolni a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány. Ezen túlmenően a tartós időtartam mértékét három évről egy évre szállítottuk le. Tehát kiterjedtebb most már azoknak a köre, akik ilyen megemelt juttatásban részesülhetnek.

És csak címszavakban mondanám a többit: a Nemzeti Emlékezet Bizottsága felállt és a hatalombirtokosok listáját elkészíti; az ügyészség számára iratokat kell hogy átadjon; illetőleg az elnyomó rendszert kutatja és a működését feltárja. Az idei évre Gulág-emlékévet hirdetett a kormányzat. Az EU-s elnökség alatt elfogadtuk, hogy augusztus 23-a a XX. századi totalitárius diktatúrák közös emléknapja (Közbeszólások és moraj az MSZP soraiból.), így ez az első, kommunista áldozatokra emlékező közös európai emléknap; az Országgyűlés (Bangóné Borbély Ildikó: Öt és fél perc, elnök úr!) pedig határozatban javasolta a Terror Háza és a recski kényszermunkatábor meglátogatását az iskolába járóknak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  14 - 16  Következő    Ülésnap adatai