Bizottsági arcképcsarnok

Készült: 2024.04.27.13:33:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2018.10.29.), 98. felszólalás
Felszólaló Fülöp Attila
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÜLÖP ATTILA, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A magyar kormány valóban 2014-ben vezette be azt a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt, amely innentől kezdve a nevelőszülők anyagi stabilitását is biztosította. Ez szám szerint azt jelenti, hogy korábban egy egy gyermekről gondoskodó nevelőszülő 15 ezer forintot kapott havonta a munkájáért, ma már ez az összeg 60 ezer forint, hogyha három gyermekről beszélünk, akkor ez 45 ezerről 120 ezer forintra nőtt.

(15.40)

A nevelőszülők ezentúl jogosultak a gyermekek ellátását fedező különböző juttatásra, például családi pótlékra és egyéb kedvezményekre, például ingyenes gyermekétkeztetésre és ingyenes tankönyvre.

A nevelőszülői ellátásra fordított központi költségvetési forrás is nőtt. Ez azt jelenti, hogy 2018-ban, idén mintegy 20,5 milliárd forint az, amely erre a tevékenységre jut. 2019-ben ez tovább fog emelkedni. A nevelőszülők díjazása vonatkozásában 850 millió forint többletet tartalmaz a költségvetés, erre a célra a minimálbér várható emelkedéséből következően jut több forrás.

A nevelőszülői tevékenység támogatását és fejlesztését ezentúl egyéb pályázatok kapcsán is kiemelten fontosnak tartjuk. 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre a nevelőszülői hálózatok infrastrukturális és szakmai fejlesztésére, amelynek célja a nevelőszülői hálózatok infrastrukturális fejlesztésén túl a területi ellátottság, a lefedettség növelése.

Egy országos kampányt indított a minisztérium, amely minden megyére kiterjed. Az első állomása Debrecenben volt most a hétvégén. Ennek kettős célja van. Egyrészt szeretnénk ezt a társadalmi felelősségvállalást mindenki számára minél inkább elmondani, és az információkat elvinni, hogy amit a nevelőszülők visznek, az a társadalmiháló-szövésnek egy fontos része, másrészt pedig szeretnénk minél több ember figyelmét felhívni, aki hivatást érez ez iránt, hogy nevelőszülőként jelentkezzen vagy lehetőség szerint vegyen részt ezen a foglalkozáson.

Ennek kapcsán történt egy pályázat meghirdetése, amely egy „Lehetetlen nincs” címen futó, országos rajzpályázat, amiben a 23 ezer gyermekvédelmis gyermek pályázatát vártuk. Örömmel tudom mondani, hogy mintegy háromezer pályázat érkezett be, minden megyéből aktívan részt vettek ebben a fiatalok.

A következő hely és a következő toborzókampány-állomás 2018. november 24-én Szegeden lesz. A cél azonban ennél távlatibb: a teljes társadalmi háló felelősségének a megerősítését szeretnénk elérni. Fel kívánjuk hívni a figyelmet arra, hogy mindannyiunk közös felelőssége azoknak a hagyományos értékeknek a középpontba állítása, amelyek biztos támpontot jelentenek családjainknak, és nemcsak ezeknek a családoknak, nemcsak ezeknek a gyermekeknek, hanem az egész közösségnek is. A nevelőszülők erősítésével ugyanis a magyar családokat erősítjük, ezzel pedig a nemzetet is erősíteni tudjuk.

A gyermek megóvása, nevelőszülői gondozása szorosan összekapcsolódik azzal, hogy a nehéz helyzetbe került családokat visszasegítsük, megpróbáljuk visszasegíteni a társadalom pereméről úgy, hogy újra egészséges családot, egységes családot alkossanak. A nevelőszülő híd, hogy a gyerek visszakerüljön a saját családjába, ezt a hidat szeretnénk a jövőben is építeni és megtámasztani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai